«Її Дім ставав Світом»
У Львові представляють творчість Марії Примаченко
В експозиційних залах другого поверху відділу «Палац Потоцьких» Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького відкрили виставку «Феномен Марії Примаченко». У показі – понад пів сотні творів зі збірки Запорізького обласного художнього музею, і вони відображають увесь спектр тематичних зацікавлень наївної художниці: це композиції з квітами, сцени сільського життя, ілюстрації до народних пісень і казок та, звичайно ж, чудернацькі звірі Марії Примаченко, які припадають до душі усім, а особливо – дітям.
«51 твір зі збірки Запорізького обласного художнього музею зберігає пам'ять про Дім, – зазначено в анотації до виставки «Феномен Марії Примаченко». – Дім художниці ‒ село Болотня на Поліссі, якому не було кінця: у кожному дереві чи краплі дощу вона бачила Україну, чула далекі голоси Народу, пісні, яких не знала, запахи трав, які ростуть у далеких краях. Вона малювала екзотичних тварин, бо знала, їм буде добре тут і нам буде добре тут. Майстриня приносила цілісінький світ у свої роботи, так її Дім ставав Світом».
«Роботи Марії Примаченко представлені у співпраці з Благодійним фондом «Платар», – додають втілювачі проєкту. – Побутовий посуд, антропоморфна пластика та моделі храмів, датовані VI ‒ III тис. до н.е., у зіставленні з творами художниці засвідчують тяглість традицій, діалог минувшини і сьогодення, спадкоємність поколінь».
На відкритті виставки «Феномен Марії Примаченко» була присутня директор Запорізького обласного художнього музею Інга Янкович, яка після офіційної частини провела екскурсію експозицією.
Виставка триватиме до 31 грудня 2023 року.
Варто додати, що це вже другий масштабний показ творчості Марії Примаченко у Львові. У липні минулого року Національний музей імені Андрея Шептицького представляв рукотвори Марії Оксентіївни з приватної колекції киянина Едуарда Димшиця – експозиція мала назву «Дарую Україні» і побила всі рекорди відвідуваності музеїв у Львові.
Довідка:
Марія Оксентіївна Примаченко (1908 – 1997) – народна художниця, яскрава представниця так званого наївного малярства.
Народилася і прожила все своє життя у селі Болотня, що у Вишгородському районі на Київщині.
Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, народна художниця України.
Авторка понад 800 картин, більшість з яких зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ).
Тетяна Козирєва, Львів
Фото з ФБ-сторінки Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.