День святого Зиновія подарував Києву перший сніг (фото)
Ще з давніх давен наші пращури пильно слідкували за усіма природними змінами, і протягом багатьох років неочікувані природні явища отримували особливе трактування, поступово перетворюючись на символи та прикмети.
Тож сьогоднішній сніг також має своє особливе значення в українській народній традиції. Серед народу ходить прикмета: якщо сніг 12 листопада випав у вигляді дрібної крупи - чекай сильних морозів.
ЗИМОВИЙ ЛИСТОПАД
Цікаво, що за часів Київської Русі останній місяць осені звався груднем, а перший місяць зими мав іншу назву. Це пов’язано з тим, що на той час схід України вже був з безлистими деревами. А ось на території західноукраїнських земель листя на деревах ще падало. Тому не дивно, що назва «листопад» прийшла саме з заходу України. Варто зазначити, що такі природні особливості трималися у Наддніпрянській Україні аж до ХХ століття.
ДЕНЬ ЗИНОВІЯ-СИНИЧНИКА
А ще 12 листопада відзначається день пам’яті святого Зиновія, єпископа Егейського, і мучениці Зиновії, яка припадала йому сестрою. Обидва мученика присвятили себе Богу за що Зіновій отримав дар чудотворення, і став зціляти хворих за допомогою молитви. В результаті мешканці міста і обрали Зіновія єпископом. Однак коли до влади прийшов імператор Діоклетіан, почалися масові гоніння проти прихильників християнської віри. Через те, що Зиновій та його сестра Зиновія залишилися непохитні у своїй вірі в Христа, вони були страчені владою після чисельних тортур.
Також цей день вважався пташиним святом і в народі називався Зиновій-синичник, оскільки саме до Зіновію з півдня прилітали всі птахи-зимники.
В українській традиції птахи завжди були оракулами погодних змін, тож сьогодні варто уважно стежити за поведінкою чарівний синичок:
Якщо синиця свистить, то день буде ясний.
Синиці з раннього ранку співають - чекай морозу вночі.
Якщо синиці масово з’являлися біля будинків - чекай великого холоду.
Синиця у двір залетіла - це щасливий знак.
Синиці клюють кору з дерев - скоро встановиться дощова і сира погода.
У цей день шанували синиць, а тому, майстрували для цього птаха годівниці, підгодовували синичок і вірили, що якщо вони залетять у двір 12 листопада, то в будинку обов'язково буде добробут та щастя.
СВЯТО РИБАЛОК І МИСЛИВЦІВ
А ще на Зиновія і Зіновію відзначали свято рибалок і мисливців. 12 листопада бажано було виїхати на першу порошу, щоб підстрелити хоча б одного зайця - тоді в наступному році постійно будеш повертатися з видобутком. Рибалки на Зиновія також вирушали на лови. Якщо мережі приходили повними, улов неодмінно відзначали гулянкою на березі річки.
До цього дня існує своя прикмета «Якщо мисливець в цей день зловив зайця, а рибалка - червону рибу, значить, весь рік промисел вдалим буде».