До Львова вперше привезли офорти Гойї (фото)
В експозиції «Жахи війни», що її представили у Львівській галереї мистецтв, –70 офортів всесвітньовідомого іспанського живописця, і це, зазначає завідувач науково-дослідного відділу ЛНГМ Оксана Козинкевич, – перлина графічного зібрання київського Національного музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків.
Куратор виставки додає, що на сьогодні це єдина в Україні повна серія гравюр, надрукованих з оригінальних авторських дощок. Також наголошує, що цикл Франсіска Гойї «Жахи війни» – чи не найпотужніша виставка 2016 року у Львівській галереї мистецтв.
Гойя (1746 – 1828) малював іспанську королівську родину, зокрема Карлоса IV Іспанського та Фердінанда VII. Теми його робіт розкидані від зображення веселих святкувань для гобеленів та ескізів, карикатур до змалювання сцен війни та трупів. Ця еволюція відображає те, як змінювався настрій Майстра. Сучасні лікарі мають підозру, що свинець у фарбах отруював його й призвів до глухоти після 1792 року. Ближче до кінця життя Гойя став відлюдником і створив похмурі картини божевілля та хворої фантазії. Мистецтвознавці заявляють, що Франсіско Гойя був першим художником, який побачив війну як Абсолютне Зло.
Серію акватинтових відбитків, що змальовують сцени Півострівної (Піренейської ) війни, Гойя створив 1810 року. Ці сцени особливо бентежні, іноді моторошні в своєму зображенні жахів на полі битви і являють собою уражену свідомість митця перед обличчям смерті та розпачу. Гравюри були опубліковані тільки 1863 року – через 35 років після смерті Гойї.
У Львівській галереї мистецтв говорять, що не випадково представляють таку виставку. «Ми, як той дзвін, нагадуємо: люди, не розслабляйтеся! Біда, котру показав Гойя у своїх офортах, може прийти і сюди», – говорить директор ЛНГМ Тарас Возняк.
Виставку «Жахи війни» (серію офортів з Музею Ханенків) можна оглянути у львівській Картинній галереї (вул. Стефаника, 3) до 27 січня.