Iнтерактивний путівник
«Це одна з найкреативніших націй світу», — зазначила Діана ПОПОВА, директор департаменту культури КМДА, на відкритті виставки ізраїльських ілюстраторів «Тель-Авів від А до Я». У цьому легко переконатися, відвідавши експозицію, яка до 16 жовтня триватиме в Музеї історії міста Києва. Цікаві факти, незвичні формати представлення і нові технології перетворюють знайомство з Тель-Авівом на незабутню подорож. Як зазначила Тетяна КОСТЕНКО, перший заступник генерального директора музею: «У нас нині свято, тому що ми дуже любимо справжні, живі, жваві, інтерактивні й пізнавальні проекти... Це місто близьке до нас і водночас далеке. І сьогодні ми розкриємо його таємниці».
ІНТЕРАКТИВНА МАПА ІЗРАЇЛЮ
Головним ініціатором виставки — ілюстрованого міського путівника Тель-Авівом — є ізраїльський культурний центр «Натів». На ній представлено роботи Ірини Гінзбург, Лотема Вайнров-Атлана і Тамара Бен Джоя — ілюстраторів Сitykat stories, провідної компанії з креативу та брендингу в Ізраїлі. «Ця виставка — це інтерпретація нашої реальності, як ми бачимо це місто. Ми його дуже любимо, і нам дуже хотілося б передати унікальну атмосферу цього міста та його дуже молодий дух. Кажуть, що навіть люди похилого віку в Тель-Авіві молоді душею. Нам хотілося, щоб ви теж наповнилися цією атмосферою і полюбили це місто так само, як і ми», — поділилася Ірина Гінзбург.
Уже на самому вході на відвідувачів чекає вказівник з незвичною статистикою про місто. Наприклад, чи знали ви, що в Тель-Авіві в першій половині ХХ ст. було зведено близько 4000 будинків у стилі Баугауз — світлого кольору, стриманих й функціональних. Завдяки цьому Тель-Авів здобув назву «Біле місто», а самі будівлі 2003 року стали об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Виявляється також, що все місто можна об’їздити на велосипеді, бо загальна довжина спеціальних доріжок перевищує 120 кілометрів та налічується 150 офіційних пунктів прокату. А найнижча температура, зафіксована в Тель-Авіві, становить 1,9 градуса нижче нуля... І це тільки частина з наведених фактів.
Ще один вказівник — інтерактивна мапа Ізраїлю. На великому екрані показують, як на намальованій чорно-білій мапі споруд міста, поступово зафарбовуються окремі його пам’ятки. Зокрема, синім забарвлено Центр Азріелі — комплекс з трьох хмарочосів, що є однією з візитівок міста. Особливість його в тому, що він складається з трьох веж — квадратної, трикутної (що в поперечному розрізі являє собою рівносторонній трикутник) та круглої. Загалом, на цій мапі можна ознайомитися з багатьма пам’ятками Тель-Авіва, які відвідувачі побачать і на ілюстраціях.
«МИ ПОЄДНАЛИ ЗНАКОВІ МІСЦЯ В ТЕЛЬ-АВІВІ З ЛІТЕРАМИ ІВРИТУ»
Одним з ключових елементів виставки є алеф-бет — івритська абетка. Тільки замість традиційних і звичних малюнків, літери ілюстровані визначними місцями, кулінарними та іншими символами Тель-Авіва. Наприклад, літеру «мем» представляє гра маткот, дуже популярна в Ізраїлі, це різновид пляжного тенісу, спорт з ракетками на відкритому повітрі. Ще одна літера — «цаді» знайомить з постаттю Теодора Герцля — батька модерного сіонізму, провісника створення єврейської держави і засновника Всесвітньої сіоністської організації. Вислів з його тексту став одним з гасел сіоністського руху. Літеру «вав» прикрашає зображення Гал Гадот, ізраїльської акторки (дідусь якої, до речі, народився у Мукачеві). Вона зіграла, зокрема, у «Бетмен проти Супермена: На зорі справедливості» та фільмі, власне, образ з якого використано на виставці — «Диво-жінка». А ще — ілюстрації з Вежою Дізенгоф, бульваром Ротшильда, першою станцією залізниці Яффа-Єрусалим...
«Найістотніше в подорожі — це пізнання нового та невідомого. Але іноді, вперше завітавши у нове місто, почуваєшся чужим та відокремленим від незнайомого оточення. За допомогою наших ілюстрацій ми намагаємося зменшити побоювання перед невідомим та сприяти виникненню особистої прихильності до Тель-Авіва через кумедні та дружні й доброзичливі переживання. Ми поєднали знакові місця в Тель-Авіві з літерами івриту, щоб допомогти вам пізнати та зрозуміти глибше, як одне, так і друге», — зазначають організатори.
Ба більше того, малюнки не лише креативні, а й екологічні. Частина з них виконана у техніці різографії. Як пояснюють організатори, йдеться про використання друкарської машини, що була винайдена 1986 року в Японії (різо з японської — «ідеал»). Це своєрідне поєднання офісної копіювальної машини з технологією шовкографії. Як вказують організатори, «останніми роками зростає кількість митців — прихильників різо-технології, що максимально використовують потенціал цього чудового верстату в сучасній поліграфії і дизайні. Принтер Rizograph є екологічно чистим приладом. Енергозаощаджуючий друк виконується чорнилами на основі сої. Всі наші постери друкуються на папері, виробленому з вторсировини».
ЯКІСНИЙ БРЕНДИНГ МІСТ
Загалом, ця виставка — чудовий приклад якісного брендингу міст. Яскраві ілюстрації місцевих смаколиків, визначних місць формують такий же барвистий, жвавий, блискучий образ міста. А використання інтерактивного путівника-мапи та кількох екранів, де теж демонструються визначні пам’ятки, додає цій подорожі динамізму. Важливою є й надана інтерпретація. Зокрема, велику кількість будівель різних стилів і різних станів — деякі відновлено, а інші розвалюються — окреслено як «еклектика». А той факт, що пішоходи найімовірніше не будуть поступатися дорогою велосипедистам, подано з гумором: «Просто зупиніться в разі потреби й пройдіть поруч з усмішкою». Такий спосіб оповіді про себе заслуговує уваги.
Як і сам Тель-Авів, який цьогоріч святкує своє 110-річчя. Це друге за кількістю населення місто в Ізраїлі, центр IT-культури та розваг, перше місто, побудоване і спроектоване на івриті, й місто, що стало символом відродження цієї мови. Таким він і представлений на виставці.