"Jazz-Bez-2013" з духом Євромайдану – репортаж з Тернополя
Міжнародний фестиваль «Jazz-Bez-2013», який вже 13 років долає кордони з Європою, цьогоріч оголосили фестивалем солідарності з Євромайданом. Він вже протягом понад 10 років об'єднує десятки міст України та Польщі. У Тернополі фестиваль відбувається увосьме.
"Jazz-Bez-2013", який у Тернополі відкрили 6 грудня і триватиме ще два дні, цьогоріч є особливим. Перед Тернопільським академічним обласним українським драматичним театром імені Тараса Шевченка, де відбувається джаз-фестиваль, Євромайдан у розпалі. На сцені театру разом з логотипом джаз-фестивалю з’являється прапор Євросоюзу. У театрі чимало людей з синьо-жовтими стрічками та стрічками ЄС. І ось "ZumbaLand" з Грузії, який відкриває фестиваль. На знак підтримки Євромайдану та української нації, з якою Грузію пов’язує багатолітня історична дружба, музиканти гурту виносять державні прапори України та Грузії, розкладають стяги на сцені біля інструментів і починають свою музичну програму. Перша фраза-звернення до тернопільської публіки "Слава Україні!", відповідь – "Героям слава!". До речі, в кінці виступу соліст гурту передусім почав складати прапори, а потім – музичні інструменти.
Гурт "ZumbaLand" заснований у 90-их роках і в основному працює в Тбілісі. Часто гастролює по Україні, Литві, Латвії, Естонії, Німеччині, Чехії та інших країн світу. У композиціях гурту поєднуються ритміка джазу, етно-року та інструментальної імпровізації.
У музичних творах "ZumbaLand" є багато мотивів грузинського фольклору. Протягом одного концерту гурту можна здійснити подорож по Грузії. Адже, в основу музичних композицій лягли фольклорні твори з різних регіонів Грузії. "З дитинства дуже близько був з грузинським фольклором. Потім в мене був дуже хороший вчитель Ґіві Цомая, який навчив, як це все треба сприймати, відчувати, вивчати не лише ноти, а поїхати до людей по селах і жити з цими літними людьми, які є міні-музеєм фольклору. Я ще засновник фестивалю "Арт-Ґені", щороку їздимо по різних куточках Грузії, шукаємо, записуємо фольклор на відео, аудіо, вчимося від літніх людей… А сучасна музика вийшла у життя, коли я опинився у Кракові в Академії сучасної музики та джазу. Ті експерименти я почав там. Я не знаю, як це все вдається, але знаю одне – це не штучно, це від душі”, – каже соліст "ZumbaLand" Заза Корінтелі.
Головні убори та вбрання з грузинськими орнаментами та іншими національними елементами є невід’ємною частиною кожного виступу гурту "ZumbaLand". Таким чином, за словами Зази Корінтелі, гурт запрошує своїх слухачів приїхати до Грузії, побачити та відчути колоритність країни. Таке запрошення вчора отримали і тернополяни. Разом з тим музиканти підкреслюють свою підтримку у процесах інтеграції України в ЄС.
"Особисто я зі своїми друзями та гуртом завжди буду за Україну. Що би не сталося в історії Україні, як би не обернулися події, для нас дуже цінним є український народ. Тут маємо багато друзів, колег… Моя особиста і творча дружба з українськими друзями триває вже понад 20 років. Що би не сталося в політиці чи в економіці чи в інших сферах, я завжди буду поруч мого українського народу, – розповідає "Дню" засновник і соліст гурту Заза Корінтелі. – Я побачив людей, які щасливі тим, що хочуть щось змінити. Коли молодь усвідомлює, що вона має поліпшити життя у своїй країні перемагає лише любов, відчуття відповідальності і професіоналізм", – додає він.
Не менш емоційно насиченою була друга частина першого дня "Jazz-Bez-2013". Український піаніст та джазовий композитор Павло Ігнатьєв під час виступу захопив тернопільську публіку.
Як вже було зазначено, "Jazz-Bez-2013" оголошено фестивалю солідарності Євромайдану, що полягає у дієвій підтримці українському народу, який прагне до інтеграції в ЄС.
"І організатори і музиканти фестивалю підтримують Євромайдан, людей які вийшли в різних містах України, щоб захистити свої права і добитися справедливості. Більшість музикантів, особливо я, маю на увазі тих, які виступатимуть в Тернополі, підтримують людей, які стоять на мітингах, підтримують Україну як державу європейську і прагнення європейців до Європи. У зв’язку з цим «Jazz-Bez-2013» є фестивалем солідарності із Євромайданом та українцями", – зазначив директор «Jazz-Bez-2013» Олег Макогін.
7, 8 грудня у Тернополі на "Jazz-Bez-2013" виступатимуть музиканти з США, Ізраїлю, Азербайджану, Італії, Польщі та інших країн світу. У день закриття фестивалю тернополяни зможуть послухати один з найбільш амбітних італійських музичних проектів – "Kekko Fornarelli Trio".
«Jazz-Bez-2013» – це перш за все показ європейської культури. За які цінності стоїть тернопільський майдан? За інтеграцію України з Євросоюзом. Діяльність фестивалю – це європейська підтримка європейських цінностей нашого міста", – зазначив начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради Олександр Смик.