Кияни створили парк … на парковці (фото)
Акція триває з ранку до вечора 18 вересня, тож, ви ще встигаєте долучитися! Свято пішохідного простору «День ПАРКУ(вання)» влаштували у рамках Європейського тижня мобільності. Активісти з Асоціації велосипедистів Києва орендували на день чотири паркомісця – на цій території поставили діжки з квітами, крісла і стільці, синтезатор і навіть відкрили благочинне кафе. Дивує, скільки всього влізає на майданчик для чотирьох машин. Між іншим, активісти навели підрахунок: на одному паркомісці для автомобіля можна вмістити від шести до 20 велосипедів.
День ПАРКУвання – акція, яка проходить у третю п’ятницю вересня у прогресивних містах по всьому світу. Свято започаткували 2005 року у Сан-Франциско, Київ долучається до ініціативи вдруге. «Минулого року робили маленьку подію. Були лише до обіду, акцію розраховували на водіїв. Цього року вийшли на ширшу аудиторію – водіїв, перехожих, студентів, туристів, – ділиться Анастасія Макаренко з Асоціації велосипедистів Києва, координаторка акції. – Ми просто викуповуємо паркомісця і робимо на один день класний громадський простір. Наша глобальна місія – показати, що місто – для людей, а не для машин. Це – не агресивний протест, а мистецька акція, щоб нагадати про ефективне використання публічного простору».
У програмі свята – ранкова йога, турніри з настільних ігор, лекції про екожиття та історію Подолу, презентація проекту про свідоме споживання. Закінчиться «День ПАРКУ(вання)» майстер-класом з латиноамериканських танців. Деякі речі стали сюрпризом навіть для організаторів. Один активіст приніс африканський барабан і одразу почав вистукувати на ньому мелодії – подія отримала ритмічний супровід.
Звичайно, на святі є частування – волонтерський центр «Фролівська 9/11» влаштував благочинне кафе. Зараз волонтери проводять акцію «Кава за зошит»: люди передають канцелярські товари для дітей-переселенців і пригощаються кавою. Під час акції на Контрактовій площі, крім кави, частують тортами і печивом. Смаколики спекли дівчата-переселенки. «Люди активно відгукуються на нашу ініціативу «Кава за зошит», – розповідає координатор волонтерського центру «Фролівська 9/11» Олена Лебідь. – У нашому центрі ми забезпечили канцтоварами більше тисячі дітей. Навіть трошки залишилося – це відправили на схід».
Замість автомобіля – велосипед, автобус або прогулянка пішки, така позиція зараз у тренді у розвинених країнах світу. Все більше українців ратують за «зелений» транспорт, але практичних змін поки небагато. «Пішохідних зон у Києві за цей рік не побільшало, хоча є плани зробити пішохідними Контрактову площу і вулицю Петра Сагайдачного. Роботи мають початися наступного року, – ділиться медіа-координатор Асоціації велосипедистів Києва Олеся Сторожук. – Відкрилася Поштова площа, яка мала стати місцем відпочинку киян. Але цей простір більше зорієнтований на проїзд автомобілів. На Поштовій немає приємних зон з зеленню і квітами, там важко пересуватися людям на візках і з велосипедами. Хорошого доступу до набережної у Києві так і не з’явилося. А Хрещатик, який традиційно був пішохідним у суботу і неділю, тепер доступний для пішоходів лише у неділю, у суботу – тільки ввечері. З досягнень – будується веломаршрут з Троєщини до центру міста. Сподіваємося, незабаром його відкриють».
Серед позитиву – у Києві розвивається професія велокур’єра. Одним з перших на «День ПАРКУ(вання)» приїхав Денис Чернишов, який велосипедом розвозить їжу з ресторану. Щодня чоловік проїжджає Києвом 70-80 кілометрів. «Хоча у нас почали робити велодоріжки, не дуже комфортно почуваюся у місті, особливо у центрі, де маленькі вулиці, – зізнається Денис Чернишов. – Незручно їздити через численні парковки. На вузьких вуличках машинам тісно, коли ще їде велосипедист і хтось паркується – дуже важко. На мою думку, оскільки центр міста сильно забудований, єдиний вихід – створювати підземні паркінги. У центрі працює бізнес, там багато машин. Розширити вулиці не вдасться. Значить, машини треба ховати у будівлі. До речі, велокур’єр – дуже цікава робота. Почала у нас розвиватися, оскільки бензин сильно подорожчав. У Європі це – популярна практика, може, і у нас приживеться».
Акція на Контрактовій площі проходить у рамках Європейського тижня мобільності. Нагадаємо, щороку він триває з 16 по 22 вересня у понад двох тисячах міст Європи. Мета акції – показати, що треба зменшувати використання приватних автомобілів і збільшувати – громадського транспорту, велосипедів і пішохідних зон. Київ приєднався до кампанії вп’яте. У ці дні столичні активісти підготували чимало подій: велоекскурсії, лекції, майстер-класи, кінопокази, акції.
Свято «День ПАРКУ(вання)» триватиме на Контрактовій площі до восьмої вечора 18 вересня.