Модерне Івана Купала: гармонія прадавніх традицій і прогресу
Щорічно у ніч з 6-го на 7-е липня музей під відкритими небом «Пирогово» і київське козацьке містечко «Мамаєва Слобода» відтворюють давні звичаї святкування Івана Купала. Саме ці місця є найпопулярнішими серед поціновувачів українських традицій. У «Пирогово» традиційне свято організовують вже тридцятий раз поспіль, а тому у програмі заходу – узвичаєні народні співи, плетіння вінків, стрибки через купальське вогнище, спалення Марени та Івана. «Усі атрибути, звичаї і обряди були дуже схожими на всій території України, – говорить організаторка свята Ніна Зозуля. – Тому в нашому музеї святкування почалося з традиційного вінкоплетіння. Ми запросили шість колективів з Київщини, Черкащини та Житомирщини, які показали усім охочим різні способи поєднання квітів у вінках».
Ідеї святкування Івана Купала у «Мамаєвій Слободі» - лише три роки. Організатори дійства, окрім звичних обрядів, пропонують сучасне бачення культури наших предків. Щороку закохані пари шукають тут скарби, які, за легендою, козаки втопили в озерах на території парку. За словами однієї з організаторів Людмили Столярчук, завдання квесту – з’єднувати серця. Пари повинні проявити сміливість, спритність та кмітливість.
«У «Мамаєвій Слободі» вірять, що в Україні багато захованих скарбів. Проте козаки часто зачаровували свої багатства, аби вороги не могли їх знайти. – розповідає Людмила Столярчук. – І лише на Івана Купала ці чари зникають. У пошуках скарбу пари повинні відшукати шлях до ворожки чи Мамая, виконати їхні завдання і в дечому покластися на долю і везіння. Серед найцінніших призів – палкі поцілунки та обручки».
Географія учасників таких дійств достатньо широка. Наприклад, у «Мамаєву Слободу» прийшло чимало іноземців, яких заохочували знижкою – у випадку, якщо вони одягнуть вишиванку чи вивчать кілька українських фраз. Серед учасників квесту була пара з Польщі, яка давно цікавиться нашою культурою.
За гостями козацького містечка увесь вечір спостерігав етнопсихолог і бандурист Олександр Гончаренко: «В урбанізованому світі ми всі стали егоцентричними. Буде некоректно порівнювати емоційне наповнення давнього і сучасного варіантів Івана Купала. Але такі свята допомагають відчути своє коріння і встановити зв'язок з предками».