«Найкращим увічненням Мазепи є незалежна Україна»: Президент у Полтаві відкрив пам’ятник Мазепі
7 травня відбулася визначна подія для Полтави, України та світу. Через багато років боротьби у Полтаві постав пам’ятник гетьману Іванові Мазепі. Масштаб цього визначного дійства можна зрозуміти, споглянувши на ту кількість поважних гостей, які з’їхалися до Полтави: Президент України Петро Порошенко, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок та багато інших.
Тож урочистості розпочалися з виступу Президента України Петра Порошенка, який зі сцени заявив, що Мазепа 22 роки міцно тримав булаву і поклав край сумнозвісній Руїні, а імперія не шкодувала чорної фарби, аби спотворити його образ. Та це не завадило Мазепі стати справжнім символом українського спротиву Росії, символом руху до незалежності.
«Мазепинська ідея жевріла та палахкотіла протягом двохсот років. Слово «мазепинець» було іменем загальним для всіх, хто ставив собі за мету самостійну Україну, або просто щиро, без жодного політичного умислу, любив свій край. Петербург цим словом неначе таврував нас, але українці покоління за поколінням надавали йому позитивного змісту. Протягом сотень років чужі голоси втовкмачували хибні уявлення про нашу історію. Вільна Україна позбувається цих нав’язаних ззовні стереотипів, хоча не завжди так швидко, як нам би того хотілося», – наголосив Президент.
Згадав Петро Олексійович і про те, що ідея встановлення пам’ятника зародилася в середовищі української молоді, представники якої ще 1989 року зібралася у Полтаві, щоб перешкодити імперському святкуванню чергової річниці Полтавської битви, а жалюгідна спроба підірвати постамент, що сталася днями, – це остання конвульсія п’ятої колони на території Полтавщини. Також Президент подякував ініціатору спорудження пам’ятника голові Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Миколі Кульчинському та всім меценатам проекту. «Але ще більше я вдячний громаді міста, яка таки ухвалила справедливе рішення відкрити пам’ятник Мазепі. Зовнішня агресія проти України нарешті розставила всі крапки над «і». Символічно, що презентація скульптури міській громаді відбулася минулого року саме в новий День захисника України. Хочу наголосити, що ця подія не міського чи регіонального, а загальнонаціонального значення. Пройшовши через багато років визвольної боротьби, нам треба повертатися до своєї української національної історії, будувати свій пантеон героїв, яких у нас дуже багато. Іван Мазепа був сином свого часу, живою людиною і державним діячем, зі своїми чеснотами й недоліками, прорахунками та гріхами. Але у вирішальний момент, коли треба було обирати між вірністю чужому монархові чи своїй Вітчизні, між особистим комфортом та ризиком заради майбутнього країни, його вибір був на користь України. Мазепа вчинив так само, як Джордж Вашингтон, Симон Болівар чи Махатма Ганді. Для імперій, яким корилися їхні народи, вони всі були зрадниками, а для самих народів – борцями за свободу і незалежність, хоч і прийшли до неї різними шляхами. Саме тому сьогодні важливо раз і назавжди відновити історичну правду і берегти її як вагому складову нашої ідентичності. Ми вшановуємо українських героїв, відзначаємо свої свята і пам’ятні дати. І більше ніколи не допустимо експансії радянсько-російської імперської ідеології в український простір. Тут вам не «русский мир», тут – український світ! Отож маємо оцінювати Мазепу лише в нашій українській системі координат. І європейській також. Не забуваймо: ще коли Петро І рубав для Росії вікно до Європи, Україна часів Мазепи ходила до Європи через двері. Ясновельможний пане гетьмане! Із поверненням Вас до української Полтави!», – завершив урочисту промову глава держави.
Микола Кульчинський, який зробив багато для того, щоб монумент Іванові Мазепі з’явився у місті, не приховує своєї радості від сьогоднішнього дійства: «Нарешті настало внутрішнє заспокоєння. Постать гетьмана настільки велична, що вимагає, щоб українці його шанували. Встановлення пам’ятника Мазепі – це перекреслення малоросійства нашої душі. Сподіваюся, що з відкриттям пам’ятника у Полтаві оця рабська 350-річна година нарешті зникне з душ полтавців. Бо насправді тут насаджувалася культура загарбників, які намагалися прищепити полтавцям любов не до своєї Вітчизни, а Вітчизни загарбника, тобто Росії. Пам’ятник має надзвичайно широкі аспекти, багатовекторне значення. Я сподіваюся, що звідси його вплив пошириться і на всю Україну, звідси почнеться духовне оновлення полтавців. Сьогодні воскреслий український народ поставив пам’ятник своєму гетьманові, своєму провіднику», – заявив голова полтавського осередку «Просвіти». Пан Микола висловив сподівання, що у майбутньому Соборний майдан відновить своє значення в масштабах міста і на площі біля гетьмана воїни прийматимуть присягу.
Слід зазначити, що відкриття монумента проігнорувала міська влада на чолі з мером міста Олександром Мамаєм, який виступав проти появи пам’ятника у місті. Не можна оминути увагою і організацію пропускного режиму на заході: у зв’язку з приїздом Президента усім, хто хотів споглянути відкриття пам’ятника, довелося пройти незвичну, нову для полтавців процедуру пропуску через металошукачі. Не всі мали можливість зблизька побачити момент, коли впало біле полотно і бронзовий Мазепа засяяв над містом. Та попри ці заходи безпеки, ніщо не змогло зіпсувати настрій тисячам полтавців, які радо фотографувалися на фоні гетьмана.