Небезпека – під накриттям
Раніше «День» повідомляв, що 10 липня в зоні відчуження відбулася урочиста передача нового безпечного конфайнменту (НБК) від французького об’єднаного підприємства «Новарка», яке виступило генеральним підрядником проекту, замовнику — Державному спеціалізованому підприємству «Чорнобильська АЕС». Представники країн-вкладників та вище керівництво держави після урочистостей побували у просторі під аркою конфайнменту й оглянули з певної відстані об’єкт «Укриття», який вона накриває.
ЗАХИСТ АКТИВОВАНО
Конфайнмент — це багатофункціональний комплекс із 19 підструктур. Арка — це основна захисна споруда зі спеціальної подвійної обшивки. Конструкція важить 36 тонн — більше, ніж 3000 великих слонів. Проліт арки 257 метрів, тож у ширину там можна розмістити римський Колізей чи два потяги київського метро. Довжина — як чотири футбольних поля, 162 метри. Висота (108 метрів) — на рівні з 35-поверховим будинком, тож у ясну погоду арку видно з відстані понад 44 км.
Є й інші, набагато важливіші для безпеки довкілля і людей цифри. Арку було встановлено у проєктне положення наприкінці 2016 року. З того часу потужність радіаційної дози навколо об’єкта «Укриття» знизилася в 10—20 разів. 2017 року сумарний «неорганізований» газоаерозольний викид з об’єкта знизився більш ніж у п’ять разів (до 23 МБк) порівняно із середнім значенням викиду за 2013 — 2016 роки. Після закриття панелей і герметизації НБК непередбачуваний викид в атмосферу відсутній. Більш ніж у шість разів (із приблизно 2200 кубометрів до приблизно 330 кубометрів) зменшилася кількість відкачаних із об’єкта «Укриття» радіоактивних забруднених вод.
Крім арки, конфайнмент включає в себе особливі фундаменти, західну та східну торцеві стіни, нестандартні мостові крани, систему вентиляції, технологічний комплекс з ділянками дезактивації, фрагментації та пакування радіоактивних матеріалів, інші допоміжні системи і технологічні приміщення.
Фінансування проекту здійснюється зі спеціально створеного Чорнобильського фонду «Укриття» (ЧФУ), а розпорядником коштів виступає ЄБРР. Сьогодні уже 28 країн світу є вкладниками фонду, а 17 країн долучилися в якості донорів. Усього за ці роки було зібрано майже півтора мільярди євро.
25 квітня цього року, напередодні річниці катастрофи, успішно завершилася триденна пробна експлуатація НБК. Відтоді розпочався етап дослідно-промислової експлуатації, який триватиме один рік. Після остаточного приймання об’єкта ЧАЕС отримає ліцензію і розпочне його експлуатацію, що означає старт демонтажу конструкцій об’єкта «Укриття», схованого під аркою. Утім, на це також потрібно шукати чималі гроші.
ДАТИ РАДУ ВІДХОДАМ
Конфайнмент, попри свою величність і значущість, — лише частина робіт, які проводяться нині в зоні відчуження. Наближається до завершення проект будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу (СВЯП-2). Воно складатиметься з установки, яка готуватиме відпрацьоване паливо до зберігання, і власне зони зберігання. Пенали з ядерним паливом зберігатимуться тут протягом ста років. Об’єми відпрацьованого великі: близько 21 тисячі тепловидільних збірок, 2 тисяч додаткових поглиначів і більш ніж 23 тисяч подовжувальних стрижнів, що надходять з енергоблоків ЧАЕС №1, 2, 3 і зі сховища «мокрого» типу СВЯП-1. Мінімальна ж продуктивність установки — 2500 одиниць за рік. Незабаром розпочнуться її гарантійні випробування.
Триває демонтаж зовнішніх щодо ядерного реактора систем та елементів установок, які не впливають на безпеку і не потрібні для подальших робіт. Також виводиться з експлуатації став-охолоджувач ЧАЕС. МАГАТЕ зі свого фонду фінансує створення і забезпечення ефективної експлуатації комплексної системи поводження з радіоактивними відходами й відпрацьованим ядерним паливом в Україні.
За кошти ЄС у зоні відчуження створюється установка для звільнення матеріалів від регулюючого контролю. У межах цього проекту підбираються технології та обладнання, які дадуть можливість очищати всі типи матеріалів і/або давати їм радіаційну характеристику. ЄС фінансує також удосконалення національної системи підготовки в галузі поводження з радіоактивними відходами, зняття з експлуатації та реабілітації забруднених територій.
У басейнах витримки, технологічних шахтах і реакторах накопичилося чимало забрудненого обладнання та спецвиробів. Для збирання та видалення наявних радіоактивних відходів на блоках № 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС були створені спеціальні лінії подрібнення довгомірів. Але вони не відповідають вимогам із безпеки й завданням, які стоять перед ЧАЕС. Проєкт із їхньої модернізації фінансується Європейською комісією з питань виконання програм технічної допомоги у сфері ядерної безпеки в межах програми TACIS.
МАГНІТ ДЛЯ ТУРИСТІВ
Президент України Володимир Зеленський також взяв участь у церемонії приймання-передачі НБК. Він анонсував указ, який «стане початком перетворення зони відчуження на одну з точок зростання нової України». Документ під назвою «Про деякі питання розвитку територій, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» уже доступний на сайті Президента.
Документ передбачає, зокрема, розробку та ухвалення Стратегії розвитку Чорнобильської зони як туристичного об’єкта. Будуть прокладені нові туристичні маршрути, зокрема водні, побудовані нові КПП, модернізовані наявні. Скасовані «безпідставні обмеження і заборони», наприклад, щодо відеозйомки. Завдяки взаємодії мобільних операторів у Чорнобильській зоні поліпшиться зв’язок. Також Україна популяризуватиме туристичний Чорнобиль на міжнародних заходах, у яких братиме участь. Імовірно, буде надана можливість проводити в Чорнобильській зоні навчально-тренувальні заходи із запобігання та ліквідації аварій для партнерів із країн ЄС і НАТО.
Раніше повідомлялося, шо кількість туристів у зоні відчуження зросла з восьми тисяч 2015 року до 70 тисяч 2018-го. Цього року очікують прийняти близько 100 тисяч людей, не в останню чергу завдяки успіху серіалу «Чорнобиль» від HBО. Гіди швидко зорієнтувалися і вже тематично пов’язують з ним свої екскурсії. Про одну із подібних ініціатив від київської влади і туроператорів читайте в найближчих номерах «Дня».