Про виховання еліти, відповідальність і обов’язок
У вівторок учасники Літньої школи журналістики «Дня» мали унікальну зустріч. Уперше в історії ЛШЖ лекторами для студентів стали одразу три суперексперти: державний діяч Євген Марчук, адмірал ВМС ЗСУ Ігор Кабаненко та екс-голова СБУ Ігор Смешко. Окрема зустріч з кожним із них — це вже була подія в попередні роки для літньошколярів. А тут одразу з трьома!
«Ми підготували для вас особливе інтелектуальне меню, звернулася до студентів головний редактор «Дня» Лариса Івшина, представляючи гостей. — Наше гасло: «Кращі для кращих!». Без сумніву, це висококомпетентні люди, які мають бекграунд, тобто багаж позитивних вчинків. Сьогодні маєте унікальну можливість поспілкуватися з ними».
Студенти дуже чекали цієї зустрічі, готували питання. І важливо, що зустріч з лекторами мала особливу актуальність, адже проходила фактично одразу після важливих політичних подій. По-перше, днями якраз в Україні побував з робочим візитом спецпредставник Держдепу США у справах України Курт Волкер, який відвідав Донбас і провів переговори з українськими політиками. Показово, що під час візиту Волкер заявив, що «на сході України йде гаряча війна», а також підкреслив необхідність надання Україні летальної зброї.
По-друге, буквально в понеділок відбулася телефонна розмова лідерів чотирьох країн в рамках «нормандського формату», після якої була оприлюднена спільна заява президента Франції та канцлера Німеччини. «Глави держав і урядів, зокрема, обговорили важливість відведення важких озброєнь, особливо на найбільш уражених ділянках, на списку яких наполягають Франція і Німеччина. Вони доручили робочій групі з безпеки Тристоронньої контактної групи виявити і встановити такі зони в рамках наступного засідання, яке відбудеться 2 серпня 2017 року», — йдеться в заяві. Якими можуть бути ці зони?
«Правильне рішення, нічого в цьому екзотичного, несподіваного немає, відповідає представник України в групі з питань безпеки Тристоронньої контактної групи Євген Марчук. — На сьогодні Мінськими угодами 2015 року визначено 426 км зони безпеки. Визначено лінію 30 км в ширину, згідно з якою має бути розведено усе важке озброєння — це артилерія, танки й міномети. Тут є важливий нюанс. Ми відводимо на 15 км від лінії зіткнення, а вони не від лінії зіткнення, ми їх змусили відвести від лінії на момент вересня 2014 року. Таким чином, зона безпеки від важкого озброєння не 30 км, а набагато більше. Нам вдалося розвести важке озброєння на двох ділянках, на одній — не остаточно. Це, перш за все, звичайно, Донецьк, Донецький аеропорт, а також Широкине та Маріуполь».
У Ігоря Кабаненка студенти поцікавилися — які основні слабкі місця України з боку моря? «На мій погляд, це дві зони, — відповідає адмірал. — Одна з них в Чорному морі. Це Одеський хаб. Якщо гіпотетично уявити, що іноземне, або українське судно підірветься на міні в Чорному морі, то це практично зупинка всього суднопотоку. Скоріше всього, до того як буде визначено рівень цих загроз і до того як буде проведена очистка, всі фірми можуть зупинити роботу. Це серйозні ризики з точки зору дестабілізації приморської зони в великих індустріальних містах, таких, як Одеса. Друга така зона — це Маріуполь, підходи з моря, тому що там існує ряд десантно доступних напрямків, ризики з точки зору створення сухопутного коридору. Адже морський напрямок може бути використаний з точки зору підсилення можливих дій на суходолі. Починаючи від нестабільності і завершуючи масштабними діями з використанням різних родів військ, не лише Військово-морських сил. Квітневі навчання, які проводилися в Криму, з залученням амфібійних сил, з корабельним складом і повітряно-десантних військ РФ. Це свідчить про можливість реалізації. Це два напрями, які є критичними з того, що загрожує нашій державі».
«Чи багато у нас адміралів, які пройшли шлях від курсанта до адмірала, як Кабаненко?, — каже Ігор Смешко. — Він професійно говорить про загрози на морі, але на сьогоднішній день він не є затребуваний у влади. Професійна складова в сфері національної безпеки і оборони впала до вкрай загрозливих для існування держави показників. Тому що ці професіонали «вимивалися». А кожна партія, яка приходить до влади, має на меті довше перебувати на «олімпі», бо влада — це фінанси і вплив».
Про небезпеку російсько-білоруських навчань «Захід-2017», реалістичність вступу України до НАТО, стан військової еліти України, особисту мобілізацію політиків, як повертати Крим, які ВМС потрібні Україні, в якому стані наші спецслужби тощо — читайте в найближчих номерах «Дня».
ВРАЖЕННЯ
«ФОРМАТ ЗУСТРІЧІ МІГ ПРЕТЕНДУВАТИ НА ТЕ, ЩОБ НАЗИВАТИСЯ МІНІ-КОНФЕРЕНЦІЄЮ З УКРАЇНСЬКОЇ ТА СВІТОВОЇ БЕЗПЕКИ»
Антон СЕСТРІЦИН, Університет Карлтон (Оттава):
– Без перебільшення – це був інтелектуальний carpet bombing. Зустріч з титанами української національної безпеки безпрецедентна в історії літньої школи газети «День». Над темами, які порушили лектори і про які запитали школярі, можна думати ще рік. Колосальний досвід лекторів відчувався в кожній відповіді. Запам'яталась фраза Євгена Марчука: «Кожен на своєму місці має усвідомити, що у нас йде війна». Це усвідомлення відповідальності і є ознакою зрілості нації. Цю зрілість ми мусімо продемонструвати сьогодні. Без перебільшення, запропонований формат зустрічі міг претендувати на те, щоб називатися міні-конференцією з української та світової безпеки. Я радий, що мені вдалося використати цю унікальну можливість та поставити питання, які мене турбують найбільше. Пишаюсь тим, що серед українців існують такі профі міжнародного класу. Досвід цих людей унікальний, і до нього варто прислуховуватись не лише в Україні, а і далеко за межами нашої країни. Цю зустріч багато з нас запам'ятають надовго, а можливо і на все життя, адже такий унікальний формат може запропонувати лише газета «День» для своїх студентів.
«САМЕ «ДЕНЬ» 20 РОКІВ ПРАЦЮЄ НАД ТИМ, ЩОБ ПІДНЯТИ РІВЕНЬ ПОЛІТИЧНОЇ КУЛЬТУРИ УКРАЇНЦІВ»
Оксана СКІЛЬСЬКА, Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, Львівський національний університет ім. І. Франка:
– Сьогодні ми зустрілися із державним дыячем Євгеном Марчуком, екс-головою СБУ Ігорем Смешком, а також із адміралом Військово-морських сил Збройних сил України Ігорем Кабаненком. Гості редакції газети «День» одразу попередили нас, що розмова буде складною для сприйняття, адже ми почуємо про такі речі, які є дуже важливими для України і попри те, не всі ЗМІ намагаються їх висвітлювати. Лектори розповіли про перші невдалі спроби Росії ввести війська на територію України, про захоплення Криму за дуже схожим, але вже успішним сценарієм, про нові загрози з боку північно-східного сусіда під час проведення російсько-білоруських навчань «Захід-2017» на кордоні з Україною. Зустріч була справді важкою для сприйняття, але дуже цікавою та інформативною. Цікавими стали судження Ігоря Смешка, який наголосив, що в України є декілька проблем, що вимагають негайного вирішення. Перша проблема: на думку сучасних політичних сил, їй не потрібні професіонали. Друга проблема: професійна складова у сфері національної безпеки і оборони України впала до критичного рівня. Третя проблема: в Україні дуже низький рівень політичної культури. Приємно було почути про те, що саме газета «День» 20 років працює над тим, щоб підняти рівень політичної культури українців, про те, що перед нами постає велика відповідальність, тому що ми збудуємо міцну і сильну Україну.
«ЗАВДЯКИ ЦИМ СПІКЕРАМ, ВИКРИВЛЕНА СИСТЕМА КООРДИНАТ СТАНЕ ПРАВИЛЬНОЮ»
Юлія КАРМАНСЬКА, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки:
– Це була одна з найбільш продуктивних зустрічей цієї школи. Як на мене, розмова з людьми, які працюють у закритих структурах, завжди на вагу золота. Під час спілкування лунали фрази, які дійсно дивували. Усі три гості вважають, що Крим можна було не віддавати окупантам, спікери виступають проти мови ненависті під час війни та вважають, що потрібно посилено працювати, аби щось змінити. Ігор Кабаненко поділився своїми думками про архітектуру флоту, втрату морських активів, ситуацію безпеки в Україні. Адмірал акцентував свою увагу на важливості якісної роботи журналістів. Він зауважив: «Сьогодні інформацію треба розглядати як зброю, спрямовану на уми і серця… Журналісти повинні працювати через переконання зміцнювати країну своїми зусиллями». Я вважаю, що завдяки публічному висловленню подібних думок ми вийдемо на потрібний рівень та станемо країною з європейськими цінностями. Зустрічі з людьми такого рівня − честь для кожного з літньошколярів. Я впевнена, що завдяки публічному виголошенню думок спікерів такого рівня викривлена система координат стане правильною у світогляді кожного українця.
Літня школа журналістики відбувається за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.