Проти кого мітингуємо?
Сьогодні під стінами Генеральної прокуратури відбувся мітинг на підтримку співробітників ГПУ, які займалися резонансною справою «діамантових прокурорів». Нагадаємо, вчора заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе заявив про те, що 7 прокурорів, які розслідували дану справу, отримали повідомлення про звільнення.
Тож громадські активісти, представники «ДемАльянсу», «Автомайдану», народні депутати і кількасот простих громадян зібралися під ГПУ на заклик Сакварелідзе про «підтримку команди, яку намагаються цинічно «видавити» з ГПУ як помста за принципову позицію в боротьбі з корупціонерами». Та мав мітинг і певні елементи фантасмагорії, оскільки то тут, то там лунала грузинська мова і загалом було немало грузинів. Так, «День» зустрів під стінами Генпрокуратури віце-спікера грузинського парламенту Георгія Барамідзе. Він назвав Давіда Сакварелідзе своїм другом, Міхеїла Саакашвілі - «духовним лідером» їх політичної сили, а також зазначив, що прийшов висловити свою солідарність, як «гість України», оскільки вже давно відслідковує справу «діамантових прокурорів». Він розкритикував українську владу, яка намагається зберегти стару систему, щоб продовжити заробляти гроші. «Яке політичне замовлення, так і діють відповідні органи влади, в тому числі прокуратура, - поділився грузинський політик, - Очевидно, що Шокін, який ніби подав у відставку, продовжує свої дії і бореться з тими людьми, які спробували побороти очевидну корупцію».
Барамідзе також застеріг, що якщо керувати ГПУ призначать подібного Віктору Шокіну, це може призвести до наступного Майдану. «Для цього Путін докладає всіх зусиль. А Україна є визначальною державою для долі всієї Східної Європи», - заключив він.
Чого ж вимагали учасники акції? По-перше, «негайно звільнити Шокіна», «публічно обговорити майбутніх кандидатів на посаду генпрокурора», «не допустити призначення знову лояльних людей з системи», «не допустити звільнення слідчих, які розслідують справу діамантових прокурорів», «реакція президента щодо контрреволюції, яку переживає Генпрокуратура».
«На першому місці проблем у наших громадян - рівень корупції, на другому - проблема реформування правоохоронних органів, і лише на третьому - рівень їхнього життя. Такого раніше не було, - звернулася до мітингарів директор фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва, - Не тільки експерти і наші закордонні колеги, а й населення розуміє, що корупція - це те, що заважає Україні рухатися вперед. Саме через неї економіка не може розвиватися, бо корупція вбиває конкуренцію, із нею у нас немає серйозних інвесторів, неможливо підвищити зарплатню вчителям і медикам, оскільки половина економіки знаходиться в тіні - це не безкоштовно. Що ж стосується правоохоронних органів, то довіра до них надзвичайно низька - це небезпечно, тому що з корупцією мають боротися саме вони, а вони корумповані. Якщо у когось увірветься терпець, почнуться неконтрольовані процеси. Корумпована система не може боротися сама з собою - з цим мають боротися люди зі сторони, як у новій поліції, або ті, хто повстав всередині самої системи. Цілком очевидно, що очолювати ГПУ не мають люди, які заодно з Шокіним, а в усіх комісіях мають бути представники громадськості, які довгі роки борються з корупцією».
Лідер «ДемАльянсу» Василь Гацько, який останнім часом «подорожує» всією країною із Міхеїлом Саакашвілі та «Антикорупційним форумом», заявив: «Справа «діамантових прокурорів» є доказом: всі, хто сьогодні кидають виклик корумпованій системі, піддаються репресіям і звільняються». «За 2 роки після Революції Гідності ГПУ не доведено жодної кримінальної справи до завершення по чиновниках режиму Януковича із санкційного списку ЄС», - зазначив він.
Гацько також закликав мітингарів, громадських активістів та політичні сили прийти у понеділок о 10:00 під Адміністрацію Президента, щоб провести «публічне обговорення кандидатів на посаду генпрокурора України, дати оцінку нинішньому прокурору».
А от «винуватець події» Давід Сакварелідзе вийшов до активістів вже після того, як попередні спікери «розігріли» аудиторію. «Наші партнери-українці, від імені всієї нашої команди хотів подякувати за те, що ви боретесь за нову Україну, за честь, справедливість і гідність тих ідеалістів, які пішли проти системи, - звернувся Сакварелідзе, отримавши оплески у відповідь, - Система дуже слабка, вона нас боїться - боїться правильних хлопців, боїться втратити посади, мільярди та багатомільйонні будинки. Сьогодні всіх, окрім двох обласних прокурорів, змусили підписати заяву, що Давид ганьбить прокуратуру. Це вони ганьблять прокуратуру своєю поведінкою - вони довели ГПУ до такого стану. Генеральний прокурор Шокін в змозі відповідати на потреби українського народу - він має піти швидко. Я не претендую на генерального прокурора чи його заступника - я такий самий грузинський українець, як і ви, і захищатиму гідність і честь наших хлопців до кінця».
«У всіх багато питань і очікувань від нового генерального прокурора: яке у нього бачення і яка у нього хірургія, бо лише вона єдина може допомогти ГПУ. Яке буде його рішення до призначення наших хлопців, які виведені поза штат і чекають на звільнення? Їх намагаються облити брудом, прив’язати до справ на Майдані, до корупційних справ», - висловився Давід Сакварелідзе.
Під час акції «День» поспілкувався і з народним депутатом В’ячеславом Константіновським, який був присутній під час обшуків у «діамантових прокурорів». «Я був каталізатором цієї справи. Так вийшло, що я не захотів піддаватися і підтримав людей, але я не очікував, що у цій справі вийде такий резонанс, - коментує Константіновський, - Завдяки Сакварелідзе і чесним слідчим дана справа стала лакмусовим папірцем, який продемонстрував, як сьогодні працює система. Тож я прийшов підтримати цих чесних прокурорів і слідчих, тому що від того, що відбувається у цьому відомстві, залежить те, що відбувається в країні. Сьогодні ГПУ знецінює країну і люди не можуть займатися бізнесом, створювати робочі місця, залучати інвестиції. І всі ми летимо кудись у прірву. ГПУ є засобом тиску на політичних опонентів, бізнес, засобом збагачення. Це «дійна корова», до якої влада не хоче допускати нових людей, щоб проводити реформи. Тож призначення генерального прокурора я вважаю навіть важливішим за прем’єра, оскільки всі звинувачення і скандали, які лунають у пресі, не закінчаться нічим, доки не запрацює прокуратура. Тому саме на цьому має сконцентрувати увагу суспільство. Але призначення генпрокурора - це зона відповідальності Президента, який є Гарантом Конституції. І якщо він не реагує на те, що вже два роки відбувається у ГПУ, значить він це підтримує, бо має всі важелі, щоб це змінити. Натомість відбуваються ігри, а всі заяви, які нічим не закінчуються - це гра на публіку».
Громадський діяч Карл Волох, якого «День» також зустрів під стінами ГПУ, розповів, що 29 березня у Верховній Раді має бути розглянуте питання про звільнення генерального прокурора Віктора Шокіна і висловив впевнінсть, що за нього проголосують. Він також дав своє пояснення нинішнім подіям у Генеральній прокуратурі. «Репресії у ГПУ продовжуються тому, що старим співробітникам потрібно розправитись із командою, яка намагається розслідувати історію із «діамантовими прокурорами», - розповідає Волох, - Причому це не питання принципу - питання значно простіше. Шапакін - це одна із довірених осіб Шокіна, якщо він сяде, то піде на угоду зі слідством і розповість про генпрокурора багато неприємного. Тож Віктор Шокін всіма силами намагається зробити все, щоб Шапакіна не посадили. Президент же не може розбиратися у будь-якій ситуації, тому він намагається покладатися на своїх довірених осіб, одна з яких - Віктор Шокін. Але, на жаль, він діє у своїх інтересах».
Карл Волох висловився і щодо призначення нового генпрокурора: «Петро Порошенко заробив би додаткові бали від суспільства, якби запропонував громадянському суспільству провести відбір кандидатів на посаду очільника ГПУ, а потім сам обрав би із них - як це робили в інших новостворених правоохоронних органах».
Тож вимоги активістів більш ніж справедливі, оскільки не можна не реагувати на те, що система діє у старому режимі, дозволяє собі свавілля та репресії проти тих, хто намагається із цим боротися. Але очевидно і те, що у словах організаторів акції - усвідомлено чи ні - не вистачало глибини розуміння проблеми. Справа «діамантових прокурорів» та свавілля у керівництві ГПУ - це лише наслідок безкарності, посіяний ще при розслідуванні «справи Гонгадзе-Подольського». Тож доки для ГПУ залишатимуться табу на остаточне встановлення винних у подібних резонансних справах, доти й існуватиме протистояння системи та інородних для неї тіл.
Тож молодим реформаторам та іноземцям в державних структурах слід побажати поглиблення знань із новітньої історії України та розуміння, хто стоїть у витоків кланово-олігархічної системи, із якою сьогодні вони намагаються боротися. Оскільки це незнання перетворює їх на ширму для консервації засадничих основ недемократичного устрою, який сьогодні існує в Україні.