У Києві вшанували пам'ять про Георгія Гонгадзе та інших загиблих журналістів
16 вересня, у річницю зникнення Георгія Гонгадзе, низка громадських організацій провела у Києві традиційну акцію «Безкарність вбиває» з вшанування пам’яті загиблих журналістів. До акції долучилося чимало медійників, правозахисників та громадських активістів.
Ще задовго до початку заходу, старт якого анонсувався о 18.30, на вулиці Хрещатик, біля приміщення Національної спілки журналістів України, почали збиратися сотні людей зі свічками та плакатами «Безкарність вбиває», а також із зображенням чорного силуету Григорія Гонгадзе. Усім, хто прийшов на акцію, роздавали листівки з інформацією про порушення прав журналістів, нападників та їх покарання. Хоча останнє, по суті, відсутнє. За перше півріччя 2013 року зареєстровано 117 справ за 171 статтею КК «Перешкоджання професійній діяльності журналіста». Проте лише у 69 знайшли склад злочину, а до суду скеровано всього три справи.
- За 13 років після зникнення Георгія Гонгадзе, на жаль журналістам не стало працювати безпечніше, - коментує виконавчий директор Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана РОМАНЮК. - Більше того, 2012 рік за результатами моніторингу ІМІ став рекордним за кількістю перешкоджання журналістській діяльності за останні 10 років. Основними викликами для українських журналістів і сьогодні залишається агресія, фізичні розправи та цензура. Останнім часом тільки збільшується кількість нападів на медійників як зі сторони приватних осіб, так і правоохоронців. Важливо, щоб не лише сьогодні, а кожного дня журналісти проявляли принципову солідарність. Результати такої солідарності ми пам’ятаємо – це протидія закону про наклеп, коли окремі депутати хотіли протягнути його у Верховній Раді, і розголос та засудження «справи Тітушка». А от у глобальному плані – справі Гонгадзе – журналістській солідарності протидіє величезний глухий кут – відсутність політичної волі назвати замовників вбивства.
Організованою ходою громадськість рушила до Майдану Незалежності. Люди виклали зі свічок слово «Гія» (так називали Георгія Гонгадзе друзі – Авт.). З імпровізованої сцени звучали імена, місця роботи та посади усіх 62-ох (за роки незалежності – Авт.) загиблих українських журналістів. О 20:00 їх вшанували хвилиною мовчання. Влада ж про справу Гонгадзе мовчить уже 13 років.
- На жаль, останнім часом за даними авторитетних міжнародних організацій рівень свободи слова та захисту журналістів суттєво погіршився, - висловлюється власник «5-го каналу» Петро ПОРОШЕНКО. – Це не може не турбувати мене як громадянина України, як політика і як людину, яка має пряме відношення до ЗМІ. Тому я тут – на акції вшанування пам'яті Георгія Гонгадзе та всіх загиблих журналістів. Сподіваюся, що сьогоднішня акція стане черговим поштовхом до проявлення журналістської солідарності в Україні. Солідарності, якщо вона буде справжньою і принциповою, яка, повірте, впливає на всі гілки влади – законодавчу, виконавчу і судову.
Після мітингу колона рушила на вул. Банкову під стіни Адміністрації Президента з вимогами до влади назвати замовників вбивства Гонгадзе. По дорозі активісти вигукували гасла «Замовників за грати» та «Безкарність», а коли прибули на Банкову, до цих лозунгів додався ще один – «Кучму за грати».
- Вся країна чекає, доки офіційно назвуть остаточних замовників вбивства Георгія Гонгадзе, - говорить громадський активіст Єгор СОБОЛЄВ. - Що для цього потрібно? Передусім професійна прокуратура з незалежними принциповими прокурорами. На жаль, наразі говорити про таку прокуратуру можна буде тільки тоді, коли у нас буде інша влада, інша система цінностей, інша країна. Сьогодні тут зібралися сотні людей. Ні в кого не виникає питання навіщо було йти на акцію. Адже всі розуміють, що зло, яке вбило Гонгадзе продовжує жити. Воно змінило обличчя, але не посади. Воно продовжує функціонувати з цією ж системою. Я вірю, що смерть Гонгадзе стане ключовим поштовхом у питанні встановлення свободи слова в Україні та можливістю для країни очиститися.
Нагадаємо, напередодні річниці зникнення журналіста у статті «Коли буде поставлена крапка у «справі Гонгадзе» «День» писав про те, як розгорталися події в резонансній справі упродовж минулого року.
Біля приміщення адміністрації Президента журналісти та громадські активісти зачитали відкрите зверення до Віктора Януковича, в якому вимагали від гаранта Конституції назвати замовників вбивства і довести справу до логічного завершення. Учасники мітингу сподіваються, що наступного року в цей день і на подібній акції вшанування пам'яті загиблих журналістів, Україна знатиме прізвища замовників убивства Гонгадзе, але це, на думку присутніх, залежить лише від волі Президента. Опісля, присутні залишили свічки біля паркану адміністрації і розійшлися.