У Тернополі представили сучасний сакральний живопис Олени Смаги
У Тернополі триває мистецький проект «Immanuel», який репрезентує сучасний сакральний живопис львівської художниці Олени Смаги. На виставці представлено 14 робіт.
Над проектом художниця працювала близько 3 років. За словами митця, кожна картина є переосмисленням образу Ісуса Христа. «Тут розкривається тема “Еммануїл”, що в перекладі означає “з нами Бог”. Тобто я показую різні прояви присутності Бога з нами. Наприклад, як себе називав Ісус Христос. Він казав “Я – дорога, істина, життя”, або “Я – виноград, а ви галуззя”, або “Я – любов”. Інша сторона цієї теми – це наш шлях пізнання Бога, як ми можемо до нього віднестися. Наприклад, коли Ісус Христос говорив “Хто не зі мною, той проти мене”. Третій аспект – це те, в чому Бог дає нам себе зараз. Коли Бог возносився на небо, Він сказав “Я з вами по всі дні до кінця віку. Амінь”, – пояснює Олена Смага.
Художниця зазначає, що над такими роботами працювати складно. Вона намагається передати суть обраної теми. Розпочинає писати картину лише тоді, коли відчуває, що може вповні реалізувати задум.
“Я обираю тему, а потім відшукую у Святому Письмі все, що її стосується. На кожній роботі, представленій на виставці, є тексти зі Святого Письма, які відповідають цій темі,” – розповідає Олена Смага. – “Кожну тему досліджувала. Якщо це одразу не вдається, то написання картини може тривати довго. Наприклад, над роботою “З нами світло” працювала три місяці. Іноді сама дивуюся наскільки багато в моїй роботі випливає нюансів, яких я не передбачала. Це велика мозаїка, яку я вже не контролюю”.
Проект «Immanuel» за змістом християнський, але виходять за межі традиційних уявлень про ікону, є відображенням поглядів сучасної культури і розуміння понять “Бог”, “духовність”.
“Коли малюю, я намагаюся зробити так, щоб образ був максимально не одразу прочитуваним. Щоб він створював певний настрій, але щоб людина запам’ятала образ Ісуса, а не його риси”, – розповідає Олена Смага. – “Багато є в моїх роботах класичних елементів – Велика Панагія, розп’яття Христа. Це для мене як для митця – моє переживання Бога. Я впевнена, якщо я так переживаю Бога, є ще багато інших людей, які так само переживають. У цих роботах я не намагаюся показати себе. Я передаю те, що відчуваю”.
Французький священик Дені Кардіно написав поетичний коментар до кожної роботи із експозиції Олени Смаги. Ця поезія, яка згодом була перекладена українською, стала своєрідним богословським прочитанням живописних творів української художниці.
Виставка «Immanuel» триватиме в Тернополі до 21 квітня. Експозицію планують представити також в Івано-Франківську та інших містах України.