Усі процеси скоординовані
У режимі non-stop працюють вінницькі волонтери вже 5 добу. У місті організували кілька пунктів для збору гуманітарної допомоги. Її сортують за напрямками: переселенцям, військовим, бійцям тероборони тощо. Щодня, відповідно до потреб, формують списки і виставляють перелік необхідних речей на сторінках у Фейсбук. Окремо збирають кошти на рахунок фонду громади «Подільська громада». Він, власне, і координує процес у співпраці з низкою громадських організацій, волонтери яких викладаються на всі 100%. Як каже голова правління фонду Олена Данілова, наразі всі процеси скоординовані: одні відповідають за збір речей, другі – плетуть сітки, треті – йдуть на закупи, четверті – готують і привозять гарячі обіди, п’яті – годують наших захисників і людей з інших регіонів, які годинами стоять на вокзалі, чекаючи на потяг для евакуації. Вона зізнається, що такого ще не було, хоча фонд провів не мало масштабних акцій зі збору гуманітарної (і не тільки) допомоги. На початку війни саме він одягав, збирав і підтримував наших захисників, а у 2020-му заступив на цілодобове чергування на ковідному фронті і фактично закривав усі медичні потреби. Та нині, як каже Олена, вся країна перетворилася мурашник – десь хаотичний, а десь суперналагоджений механізм, – але всі щось роблять.
РОБОТА НА ТРИ ФРОНТИ
«Це час, коли всі цілодобово на зв’язку. Коли говориш по телефону з людиною по 18 раз на день, а в очі ні разу не бачила, зате знаєш, як пройшов її день, ніч, всі її потреби. Коли люди не бояться нічого... ні танків, ні гнид з автоматами… Чесно, я думала, що більшого темпу, ніж під час ковіду вже не може бути, а ні, меж немає. Люди приносять, плетуть, розвозять, купують, гріють та годують… І так із дня у день. Такого ще не було – це точно, – відзначає Олена Данілова. – Не можу сказати, що все координує наш фонд, ми радше «логістичний хаб», бо в процесі задіяно дуже багато громадських організацій, ініціативних груп, підприємців, звичайних вінничан, які викладаються на всі сто відсотків, бо роботи вистачає.
Щодня здійснюється опитування на виявлення потреб серед поселенців, переміщених організованих груп, військових частин і тероборони. Це, так би мовити, гуманітарний фронт роботи. Інший – це збір коштів. Наразі маємо на рахунку 10 мільйонів 700 тисяч гривень (станом на 16.00 28 лютого). Читання призначення переказів – це окреме задоволення. Люди пишуть «За перемогу», «З надією», «З вірою», «Для України», навіть «Путін ху@ло». Крім того зайшли валютні кошти, які вже в Україні, але ми їх ще поки не бачимо. Ці кошти підуть на стратегічні закупівлі за запитами від військових частин. Третій – це робота з міжнародними фондами, до якої залучені як наші, так і закордонні організації. Це не лише наші, тобто фонду, партнери. Чекаємо на гуманітарну підтримку від Польщі, Німеччини, Румунії та інших держав. Передусім вони закривають потреби медикаментів та елементів захисного одягу для військових. Тому говорити, що працює наш фонд, чи лише він координує роботу не доводиться, це великий мурашник, де кожен знає, що він робить і для чого».
«КОЖНА ПОЖЕРТВА, ДІЯ, ДОПОМОГА – ЦІННА, ЯК НІКОЛИ»
Війна об’єднала всіх вінничан заради однієї мети – жити у вільній та незалежній Україні, каже голова ГО «Автомайдан Вінниччина» Таїса ГАЙДА. Вона співкоординує роботу по збору гуманітарної допомоги для бійців територіальної оборони. Її збирають у центрі допомоги ветеранам АТО/ООС «Ветеранський простір». За два дні роботи центру містяни принесли сюди не лише продукти харчування, але й подушки, ковдри, каремати, пальне, ліхтарики, годинники, кнопкові мобільні телефони. Зараз триває збір коштів на квадрокоптери, які потрібні для контролю за містом з неба.
«Ми створили сайт і паралельно виставляємо потреби на сторінці «Ветеранського простору» у Фейсбук. Кожного вечора аналізується ситуація: які мали потреби і що люди принесли за день, відповідно розуміємо, що є, а чого бракує, – розповідає Таїса Гайда. – Напряму до військових частин чи пунктів тероборони просимо людей не возити. Чому? У нас спеціально навчені люди, які перевіряють усі речі, зокрема одяг, ковдри, подушки на предмет виявлення небезпечних речей, речовин тощо. Уся допомога сортується на блоки – їжа, медикаменти, засоби – доставки здійснюємо централізовано на машинах зі спеціальним маркуванням. Тобто ми закриваємо потреби тільки бійців територіальної оборони. Зараз контактуємо з Києвом, щоб завезти, за можливості, гуманітарну допомогу до столиці, для наших захисників».
Також допомогу від вінничан приймають у молодіжному центрі «Квадрат». Туди вінничани масово звозять продукти харчування, засоби гігієни, медикаменти та одяг, з якого волонтери, держслужбовці, школярі та усі небайдужі плетуть маскувальні сітки. Більшість з них розвозять по військових підрозділах області.
«Сітки плетемо щодня. Женемо 2–3 сітки одночасно. Конвеєр безупинний. Через кожних 5 хв чути: «Слава Україні! Чим можу допомогти?», «Будьте здорові! Прийшли свіжі руки! Що потрібно робити?!», «Слава нації! Навчіть мене, я хочу допомагати!»… Люди підходять постійно, увесь день, – визнає фольклористка і мисткиня Юлія ВАСЮК. – Біля мене з усіх сторін знайомі і колеги: з управління культури, «Щедрика», профспілки, бібліотеки Тімірязєва, випускники ВТЛ. Усі жартують, злагоджено працюють, атмосфера невимушена. В інших приміщеннях «Квадрату» посилено збирають продукти харчування, одяг, ковдри і необхідні речі. Нема де пройти! На вулиці перед «Квадратом» те саме. Усе заради нашої неодмінної перемоги. Адже кожна пожертва, кожна дія, кожна допомога сьогодні цінна, як ніколи!».
ДЛЯ КОРИГУВАННЯ ЗБОРУ І РОЗПОДІЛУ
Штаб гуманітарної допомоги для військових відкрили і на рівні області. Запрацював він 27 лютого в адміністративній будівлі «Книжка». Штаб централізовано забезпечує речове та продовольче забезпечення наших воїнів зі Збройних сил України, Національної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій та підрозділів Територіальної оброни, які боронять Вінницьку область. Як каже його координатор, заступник директора департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА Сергій ШМІГЛЕНКО, кожен охочий вінничанин може долучитись та надати допомогу хлопцям та дівчатам, які нас захищають. Наразі штаб налагоджує координацію з громадами, щоб розуміти потреби на місцях і за можливості перекривати їх, перенаправляючи з однієї громади в іншу.
«Уже зараз ми помічаємо, що в одній громаді зібрали багато ковдр, але забули про медикаменти, або навпаки назносили продукти харчування, але не подбали про речове забезпечення. Щоб врегулювати процес збору і розподілу, налагоджуємо комунікацію між громадами, – розповідає Сергій Шмігленко. – На сьогодні маємо потреби у ліжках, матрацах, спальниках, карематах, бронежилетах, касках, павербанках, ліхтариках, раціях Моторола, маскувальних сітках, плитоносках (розгрузки), тактичних рукавицях, бензопилах, оливах до бензопил, переносках будівельних на 10, 20, 50 метрів, генераторах, електрообігрівачах, ковдрах, мішках, подушках, постільній білизні, рюкзаках. Продукти харчування приймаються виключно в запакованому (фабричному) вигляді так, як і засоби гігієни. Зараз шукаємо координатора, який візьме на себе напрямок доставки гуманітарної допомоги з-за кордону, бо вже маємо звернення від партнерів з Польщі, які готові підтримати Україну».
ФІНАНСОВЕ ПЛЕЧЕ ВІД АГРАРІЇВ
Підставили фінансове плече захисникам і аграрії. Як повідомив голова Вінницької ОДА Сергій Борзов, вони запропонували скинутися Збройним силам України і перерахувати по 100 грн з кожного гектара оброблюваних земель. З такою ініціативою виступив директор Агрофірми «Ольгопіль» і багаторічний партнер «Дня» Павло КАЛЕНИЧ. Від свого господарства він вже здійснив перший внесок у сумі 500 тисяч гривень. Заклик згуртуватися підтримала Вінницька рада сільгоспвиробників, яка розіслала відповідні листи по господарства.
«Вінницька рада сільгоспвиробників просить Вас, підтримати пропозицію АФ «Ольгопіль» Гайсинського району та перерахувати на потреби Збройних Сил України і територіальної оборони Вінницької області кошти в розмірі по 100 грн. з 1 га сільгоспугідь, які знаходяться у Вашому користуванні. Підставимо фінансове плече нашим воїнам Збройних Сил України та представникам територіальної оборони Вінниччини», – написав у Фейсбук голова ради Василь Гелета.
***
Шок, який окутав серця українців 24 лютого вранці, минув. Страх, який з’явився після влучення ракети у київську 25-типоверхівку, пройшов. Тепер наступає період виваженості і холодного розуму. За цей час ми стали міцнішими, згуртованими, єдиними у просторі і часі. Як пише на своїй сторінці у Фейсбук відома у Вінниці волонтерка і правозахисниця Лариса Полулях, зараз саме той момент, коли в неологізмах мов світу мав би з’явитися новий комплімент для українця. Дивним чином ми маємо здатність об’єднатися у критичні моменти, розуміючи, що свобода головніше за все на світі. Відтак Лариса запропонувала цікаву забаву: «Залишити собі якусь роту кацапів, дбати про них по мірі сил, але раз на місяць випускати на свободу, давати можливість втекти. А потім гукнути у великий рупор: «Ге-ге-геййй! Кацапи повтікали!» І... самі розумієте – мало хто втримається від участі половити їх до купки. А з часом сформується така мила народна забава – ловити кацапа. Це для того, щоб українці не розслаблялись і трималися купи – разом».