Перейти к основному содержанию

Троянський кінь чи кримський?

30 мая, 00:00
В'ячеслав ЯКУБЕНКО, "День"

Президент підписав закон про внесення змін до закону про вибори народних депутатів. Відтепер кандидат за виборчим списком може зняти свою кандидатуру і після виборів.

Здавалося б, підозри деяких аналітиків щодо намірів Президента в такий спосіб зірвати вибори не виправдалися. І, як заявив учора на брифінгу глава президентської адміністрації Євген Кушнарьов, "маємо надію, що ніяких проблем із обранням нашого парламенту ми не матимемо". Важливе навіть не значення слова "нашого" в цьому контексті, а продовження фрази: "чекаємо відповідних роз'яснень із цього приводу з боку Конституційного Суду". Недоброзичливці Леоніда Даниловича могли б подумати, що він уже знає, якими будуть ці роз'яснення.

Насторожує ще один факт. За словами Кушнарьова, Президент запропонував парламенту внести зміни до виборчого законодавства - дати можливість кримським татарам, не громадянам України, брати участь у голосуванні 29 березня. Єдина умова - щоб вони не були громадянами інших країн та мали кримську прописку. Навряд чи це реально допоможе кримським татарам, абсолютна більшість яких є громадянами Узбекистану, але небажані політичні наслідки виникнути можуть.

Хоч у зверненні йдеться лише про вибори до Верховної Ради АРК, зрозуміло, що в разі надання такого права парламенту України доведеться піти й далі - надати кримським татарам, не громадянам, право обирать і народних депутатів України. Звичайно, не варто підозрювати, що тоді сам Президент звернеться до Конституційного суду з проханням визнати такі вибори неконституційними. Це було б аж занадто аморально - враховуючи, що він цю ідею й підкинув. Але цю функцію зможуть виконати і відомі парламентські борці за чистоту виборчого закону, і будь-яка з незадоволених виборами політичних сил.

Коли вчора кореспондент "Дня" поділився своїми сумнівами з головою президентської адміністрації, той заспокоїв: проблем не буде, адже татари-негромадяни будуть допущені до виборів законом.

Не будемо принижувати роль законів, але ж є ще Конституція, тобто Основний Закон. Його стаття 70 говорить: "Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України...". Змінити цю норму 24 березня ніхто не пропонує, та це й неможливо - через складну, багатоетапну процедуру внесення змін до Конституції. Якщо ж хтось дійсно хоче повернути депортованим народам їхні законні права, може простіше змінити закон про громадянство?

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать