На порозі «молочних» воєн
Незважаючи на невизнання світом ринкового статусу нашої країни, факти все більше свідчать про протилежне. Українська економіка вже переходить від стадії адміністративного переділу ринку до етапу жорсткої боротьби торговельних марок за споживача. На жаль, в останньому випадкові бойові дії ведуться не за правилами і кваліфікуються в держорганах як недобросовiсна конкуренція. Так, в останній день квітня Антимонопольний комітет України оштрафував на 100 тисяч гривень кожне ЗАТ «Білосвіт — Умань» (Умань, Черкаська обл.) і його дочірнє підприємство «Фудмастер» (Київ).
Суперечка між найбільшими «молочниками» України — «Галактоном» і «Білосвітом» — виникла після виходу на телевізійний екран рекламного ролика, в якому повідомлялося, що «чужі бактерії» потрапляють до людського організму та «завдають удару». Їм протиставлялася нова молочна продукція «Білосвіту» — «Лактонія» з лактулозою, яка не «насаджує чужих бактерій» і «пробуджує власні ресурси організму».
«Галактон», який виробляє біопродукти, вирішив, що така інформація є недостовірною і звернувся до АМК. Але представники відповідача наполягали на тому, що в тексті реклами молочні біопродукти не згадуються і він не містить прямих посилань на конкретного виробника. Це не може дискредитувати продукцію інших суб’єктів господарювання. Не виявила в телевізійному роликові ознак порівняльної реклами і Всеукраїнська рекламна коаліція.
З інших позицій розглядали суперечку між «Галактоном» і «Білосвітом» фахівці молочної галузі. Після того, як останній відмовився визнати рекламу некоректною, його навіть було виключено зі Спілки молочних підприємств. За запитом АМК провідні державні галузеві організації, що спеціалізуються в питаннях мікрофлори людини і технології виготовлення молочних продуктів підтвердили, що «Лактонія» і біопродукти належать до однієї товарної групи й мають як поживні, так і лікувально-профілактичні властивості. Професор Національної академії харчових технологій Олександр Чагаровський зазначив, що біопродукти не можуть «завдавати удару», оскільки практично доведено їхній оздоровчий ефект і не існує ніяких доказів того, що вони шкодять людському організмові. «Білосвіт» вивів на ринок новий продукт, і це добре, але рекламувати його треба коректно», — підкреслив О. Чагаровський.
При винесенні ухвали АМК врахував ряд обставин. Молочні біопродукти мають лікувально-профілактичні властивості, і для певної категорії споживачів вони є товаром повсякденного попиту. Тому поширення недостовірних відомостей здатне ввести в оману споживачів і дискредитувати виробників. Таку небезпеку АМК побачив у роликові «Лактонія. Чужі бактерії».
За словами головного експерта управління з питань недобросовiсної конкуренції АМК Тамари Нестулі, на розгляді в АМК є й інші аналогічні справи (наприклад, конфлікт між торговельними марками «Ласуня» і «Бурьонка»). Очевидно, передбачаючи нові з’ясування серед «молочників», АМК вирішив діяти жорстко. Був, щоправда, момент, коли державні уповноважені схильні були пом’якшити свій вердикт: у ході засідання стало відомо, що напередодні «Галактон» і «Фудмастер» уклали мирову угоду. Однак небажання відповідача визнати факт порушення ним конкурентного законодавства стало вирішальним аргументом.