Підприємництво під контролем уряду
Днями аналітики Міжнародної фінансової корпорації оприлюднять результати останнього експертного опитування керівників малих приватних підприємств.
Дослідження, в якому взяли участь 200 представників малого та середнього бізнесу з Дніпропетровська, Львова, Харкова та Вінниці, знову підтвердило відсутність тенденції серйозного зростання у підприємництві. За останній рік кількість малих і середніх підприємств збільшилася на 900. А в Україні загалом таких підприємств 100 тисяч 500 (у Великобританії, наприклад, більш як 2,6 млн.). Вони забезпечують робочими місцями лише 2,1 мільйона осіб.
У номінації "гальмування розвитку" як і раніше лідирує податкове законодавство. Тут 95% опитаних на перше місце поставили високі податки, 82% назвали велику кількість різних податкових платежів, 70% вказали на часту зміну податкової звітності. 44% керівників визнали, що змушені приховувати 31-50% своїх доходів від оподаткування. Горезвісний рекет, на який прийнято "звалювати" багато проблем підприємництва, посів ганебне 12 місце, оскільки заважає він лише 5% реально працюючих підприємств. Як і слід було сподіватися, "вразливим місцем" у розвитку підприємництва залишаються низький споживчий попит, зумовлений браком грошей у населення, і неплатежі клієнтів.
Попри регулярні урядові роздуми про економічні свободи, підприємці відзначають постійний тиск із боку контролюючих органів. Наприклад, з'ясувалося, що приватне підприємство перевіряють 25 держорганізацій, які приходять із неофіційними візитами в середньому 78 разів на рік. На "спілкування" з ними йде два з п'яти робочих днів, що за рік виливається у кругленьку суму - 4200 грн. А для того, аби почати свій бізнес, тобто зареєструвати підприємства та отримати ліцензії, необхідний стартовий капітал не менш як $1000.
Коротше, доки уряд "рятує", щоправда, шляхом самої лише популяризації, вітчизняного виробника, він, у чіпких руках податківців та в умовах відсутності попиту, розвивається як може. Тобто, вкрай повільно (в "тіні", слід завважити, спостерігається більше пожвавлення). І все ж таки сподівається, що дотягне до того моменту, коли держава зменшить чисельність армії чиновників, нарешті істотно знизить податкові ставки, забезпечить доступ до кредитів і реформує систему ліцензування. Цього ж чекає й доходна частина бюджету.
Выпуск газеты №:
№91, (2007)Section
Экономика