Зима починається в квітні...
У той же день, коли в Україні було офіційно закінчено опалювальний сезон, Кабмін ухвалив постанову, що визначає основні напрямки підготовки народного господарства до осінньо-зимового сезону 1998/99 року.
Не можна не відзначити своєчасність та актуальність цього документа. Адже в нинішньому опалювальному році Україну врятував від повного енергетико-економічного краху сам Господь Бог, лише у листопаді трошки випробувавши на морозостійкість уміння нашого уряду господарювати. А оскільки після того, як пішов Павло Лазаренко в країні ніхто більше не ризикує назвати себе "хазяїном", збоїв виявилося більш ніж досить.
Всі пам'ятають "почергові відключення електроенергії", пов'язані з небезпечним для всієї системи енергозабезпечення зниженням частоти. Не додали нічого позитивного до міжнародного іміджу України й її "позичання" російського газу із магістралі, що йде до Західної Європи. Як відзначив перший заступник голови Держнафтогазпрому України Ігор Бакай, нещодавно призначений головою правління Національної акціонерної компанії "Укрнафтогаз", це сталося внаслідок неефективного керівництва галуззю. В результаті ми маємо новий величезний борг України перед Росією, невиплати найбільшого з українських державних підприємств АТ "Укргазпром" до бюджету й, природно, що дуже зросли (до 8,5 млрд. гривень) газові борги споживачів.
Всі ці й багато інших великих прорахунків зими, що завершилася, намагається усунути нова постанова, багата, на жаль, загальними місцями, що дуже сильно нагадують гасла передвиборної кампанії. Чого вартий лише один заклик "забезпечити закупівлю вугільної продукції передусім вітчизняного виробництва й повну та своєчасну її оплату". Важко сказати, чи відреагували на цей заклик комерційні структури, що вважають більш вигідним для себе закуповувати польське вугілля. Але ось Президент, що виявив нещодавно турботу про кемеровських шахтарів і пообіцяв їм вигідні українські замовлення, мабуть, повинен буде підпорядковуватися озвученому в цьому пункті голосові розуму.
А яку мінорну мелодію нагадує принижене прохання до Національного банку посприяти Держрезерву в отриманні кредитів на 400 млн. гривень для придбання необхідних запасів вугілля та мазуту. Зрозуміло, кредити, як завжди, повернено не буде. Ось і за минулий рік довелося реструктуризувати борги енергокомпаній...
Проте, постанова місцями показує й гострі кабмінівські зуби. Так, мінпромполітики, мінекономіки, мінфінові та мінприроди з ядерною безпекою доручено приготувати список підприємств-боржників, які буде зупинено на весь майбутній осінньо-зимовий період.
Інший "драконівський" захід - це скорочення споживання природного газу на 10% у порівнянні з 1997 роком. Біда лише в тому, що на практиці "дракон" виявляється паперовим і нікого не лякає. Система газопостачання все ще побудована у нас таким чином, що газом можна користуватися безконтрольно й безкоштовно. Це, щоправда, не стосується індивідуальних користувачів - мешканців приватних будинків. Їм засувку закриють вмить.
На населення, мабуть, і ляже основний тягар майбутньої зими. Воно вже й зараз оплачує за підвищеним тарифом додаткові державні витрати із введення в дію атомних блоків на Хмельницькій та Рівненській АЕС. А постанова загадково передбачає нове впорядкування тарифів на електроенергію "відповідно до законодавства".
Тим часом у відключених від тепла в усій Україні бетонних будинках посвистує холодний вітер. Шморгають мокрими носами діти. Але думки Кабміну вже спрямовано в майбутнє... і це добре, якщо його постанови не нагадують паперових драконів.
Выпуск газеты №:
№93, (2007)Section
Экономика