Оружие вытаскивают грешники, натягивают лука своего, чтобы перестрелять нищих, заколоть правых сердцем. Оружие их войдет в сердце их, и луки их сломаются.
Владимир Мономах, великий князь киевский (1113-1125), государственный и политический деятель

Альтернатива реальности

Как российская пропаганда работает по делу МН17
29 января, 2021 - 11:53
ФОТО REUTERS

На початку лютого в судовому комплексі «Схіпхол» поблизу Амстердама, розпочнеться чергове засідання у справі щодо збитого 17 липня 2014 року літака рейсу МН17. Втім, в нас попереду не тільки розгляд матеріалів слідства в залі суду, але і позасудова битва російських пропагандистів із аргументами звинувачення. Бо визнавати свою вину за збитий цивільний літак Росія категорично не хоче, і бореться за своє право вийти «сухою з води» усіма доступними засобами.

ТРАГЕДІЯ МН17

Нагадаємо, що Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав катастрофи на території, підконтрольної проросійським бойовикам на Донбасі, 17 липня 2014 року. Міжнародна слідча група дійшла висновку, що літак був збитий зенітно-ракетним комплексом «Бук», який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді проти-повітряної оборони збройних сил Російської Федерації, дислокованій в Курську.

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо. Це, за повідомленнями ЗМІ, колишній «міністр оборони ДНР», громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков); «голова ГРУ ДНР», на час збиття літака — полковник Головного управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації (ГУ ГШ ЗС РФ, більше відоме як ГРУ); громадянин РФ Сергій Дубінський («Хмурий»); його підлеглий, підполковник ГРУ, громадянин РФ Олег Пулатов («Гюрза»); громадянин України, «командир розвідувального батальйону ГРУ ДНР» Леонід Харченко («Кріт»).

Очікується, що в цьому році суд вже почне розглядати справу по суті, тобто детально розбиратися в звинуваченнях щодо кожного з підозрюваних і встановлювати ступінь їх причетності до катастрофи «Боїнга».

За кілька днів до старту судового розгляду резонансної справи, міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок зустрівся з членами Комітету закордонних справ Палати представників парламенту країни. Як повідомляє «Укрінформ», одною з тем, яку обговорили на зустрічі, була російська дезінформація навколо МН17.

«Поки ми робимо усе можливе, щоб добитися справедливості, щоб дізнатися правду, ми бачимо з іншого боку — з боку Росії — протилежне. Факти перекручуються, поширюється брехня, інформація та свідки приховуються, і навіть тут, у Нідерландах, активно поширюється дезінформація», — наголосив нідерландський депутат Палати представників від Партії Д-66 Шурд Шурдсма.

Йдеться , в першу чергу, про діяльність Bonanza Media — заснованого в 2019 році проекту колишньої журналістки RT (екс-Russia Today) росіянки Яни Єрлашової та нідерландця, блогера Макса ван дер Верфа. Ця група вже другий рік просуває «альтернативний погляд» на справу збитого літака, іншими словами, розповсюджує російську дезінформацію.

ГОВОРИТЬ І ПОКАЗУЄ ГРУ

Розслідування Bellingcat, проведено за участі The Insider, знайшло докази того, що Bonanza Media, ніби незалежна медійна платформа, насправді є спеціальним проектом дезінформації, що працює в координації з російською військовою розвідкою.

Матеріал журналістів-розслідувачів (один з варіантів заголовку — «Говорить і показує ГРУ. Як Міноборони поширює фейки через іноземних «журналістів»») було оприлюднено в листопаді минулого року.

За даними авторів розслідування, до моменту заснування проекту Bonanza Media Єрлашова і ван дер Верф вже активно працювали над «альтернативними» тобто фейковими, версіями розслідування. Ще працюючи на RT, Єрлашова знімала фільми, що критикують нідерландське слідство. Макс ван дер Верф був постійним учасником сюжетів російських державних ЗМІ, де просував тезу про непричетність Росії до збитого «Боїнга». Більше того — «незалежний нідерландський блогер» ще у 2016-му році активно контактував із «владою ДНР», готуючи матеріали про «непричетність Росії до катастрофи».

Відразу після створення Bonanza Media було знято серію фільмів, в яких фігурували «свідки збиття MH17 українським винищувачем», наводилися дані «експертизи», яка ставила під сумнів перехоплені телефонні дзвінки, які фігурують у кримінальній справі. Засновники проекту провели кілька прес-конференцій в Нідерландах і Малайзії, де презентували свої доробки.

У січні 2020 року — незадовго до початку судового процесу у справі MH17 — Bonanza Media почала оприлюднення внутрішніх документів міжнародної слідчої групи. Кожна публікація супроводжувалася маніпуляційними заявами і перекручуванням фактів, причому на найвищому рівні. Так, речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що оприлюднені матеріали підтверджують російську позицію з приводу катастрофи «Боїнга» про те, що російський «Бук» не збивав літак, але насправді ж в опублікованих документах таких тверджень не було.

Минулорічне розслідування Bellingcat дозволило визначити джерело цих документів — ГРУ. Саме російська військова розвідка, як з’ясували розслідувачі, стояла і за незаконним доступом, і за поширенням документів слідства через Єрлашову і Макса ван дер Верфа.

І це не єдине, що пов’язує «незалежний медіа-проект з Нідерландів» і спецслужби РФ.

ЖИВУЧІ ФЕЙКИ

Влітку 2019 року, коли Єрлашова і ван дер Верф завершили роботу над документальним фільмом і почали демонструвати його на публічних заходах, про свої плани вони регулярно повідомляли полковнику ГРУ. За даними розслідування Bellingcat, для зв’язку з представниками Bonanza Media розвідник купив окремий телефонний апарат і сім-карту, яку зареєстрував на ім’я неіснуючої людини.

Полковнику ГРУ надсилали чернетки статей, призначені для публікації на веб-сайті Bonanza Media, чернетки тізера документального фільму, чернетки рекламних матеріалів для заходів за участю керівників медіапроекту...

Співробітники ГРУ — як показало журналістське розслідування — також організовували представникам Bonanza Media зйомки в «ДНР / ЛНР». Представники «нідерландського медіапоректа» знімали на непідконтрольною Україні частини Донбасу, зокрема, інтерв’ю з «свідками атаки винищувачів на MH17» — тобто намагалися надати правдоподібності фейковій версії подій від російських пропагандистів.

«Нашпиговані» фейками фільми про катастрофу малайзійського «Боїнгу» пропагандисти активно просували всіма можливими способами. В минулому році вони навіть регулярно демонстрували свої твори біля будівлі судового комплексу «Схіпхол» у дні судових засідань. Не видно, щоб російська пропаганда когось переконала в непричетності РФ до збиття рейсу МН17. Але їм вдалося «засмітити» інформапространство купою фейків.

Неймовірно, але іноді неправдивість версій «незалежного медіапроекту з Нідерландів» не викликають сумнівів навіть... у офіційних російських пропагандистів. Гендиректор «Першого каналу» Костянтин Ернст у інтерв’ю виданню The New Yorker ще в 2019 році визнав помилкою показ в ефірі фейкового сюжету про український винищувач, який нібито збив малайзійський літак. У листопаді 2014-го року телеканал випустив матеріал, в якому стверджувалося, що рейс МН17 зазнав катастрофи не через постріл зенитно-ракетного комплексу «Бук», а через напад українського військового літака. Але згодом навіть на «Першому каналі» РФ зрозуміли абсурдність пропагандистської вигадки. Але, фейк продовжує «крокувати» міжнародною мережею дезінформації та пропаганди, яку курує ГРУ.

Логіку дій російських пропагандистів вдало описав в минулорічному інтерв’ю «Радіо Свобода» авіаційний експерт і свідок у справі MH17 Вадим Лукашевич: «Російська позиція, в тому числі, — що ми заперечуємо звинувачення, але створюємо інформаційний шум, накидаючи дуже багато версій різного ступеня правдивості і різного ступеня ідіотизму. Для того, щоб створити таке враження, що настільки все незрозуміло, що правди не знайдеш, ми її ніколи не дізнаємося. Розумієте, це той самий камінь, який кидають у надії, що вода камінь точить».

СПРАВА РОЗВІДКИ

На вже згаданої зустрічі міністра закордонних справ Нідерландів з членами Комітету закордонних справ Палати представників парламенту депутати, як стало відомо «Укрінформу», висловили занепокоєння щодо поширення російської пропаганди на території Нідерландів та зазначили, що журналісти та блогери, які поширюють неправдиву інформацію, підривають інтереси Нідерландів. Парламентарі наголосили, що засуджують такі дії та поцікавилися позицією уряду щодо розслідування Bellingcat.

«Чи може уряд підтвердити, що дезінформація, яку поширював нідерландський блогер, була керована іноземною спецслужбою? Якщо ви знаєте, що це так, то можете і, на мою думку, повинні це сказати, щоб нідерландське суспільство знало, у чому тут справа», — наголосив депутат від CDA (Християнсько-демократична партія) Кріс ван Дам.

У відповідь глава МЗС Стеф Блок зазначив, що Служба розвідки та безпеки Нідерландів відстежує і розслідує прояви дезінформації та пропаганди в Нідерландах. Однак робити висновки публічно він вважає недоречним. «Я маю право оголошувати ту інформацію, яку публікують наші служби у звітах. Ясна річ, не все, що знають наші служби, має публічно оголошуватися. Я не згоден з вами, що ми повинні ділитися всією інформацією, якою володіють ці служби, певною мірою це можливо тільки на закритих нарадах», — сказав міністр.

Позиція нідерландського урядовця зрозуміла — якщо розповсюдження російської дезінформації курує ГРУ РФ, то і в Нідерландах будуть відноситися до цієї теми із усієї серйозністю. Бо це як раз той випадок, коли проблема лише на перший погляд виглядає як медійна, але насправді є проблемою розвідок та спецслужб.

Наталья ИЩЕНКО
Газета: 
Рубрика: 
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ