Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Как проведут это лето абитуриенты?

Нынешняя государственная политика о дистанционном окончании школы и вступительной кампании касается как минимум полмиллиона детей
22 мая, 11:29

Невдовзі закінчиться 2019—2020 навчальний рік і випускники 9 та 11 класів мають здавати випускні та вступні іспити. Коронавірус та карантин внесли свої корективи та додали нових викликів для абітурієнтів. Невизначеність тільки погіршує ситуацію. Важко сказати, коли закінчиться пандемія та коли які обмеження буде знято.

У цих умовах система освіти має стати більш гнучкою. І цьогорічні абітурієнти стануть піонерами нових підходів. Тому давайте розглянемо, що доведеться пройти абітурієнтам цього літа та як зробити їхнє життя легшим.

КОГО ЦЕ ЗАЧЕПИТЬ?

Цьогорічна державна політика щодо дистанційного закінчення школи та вступної кампанії стосується як мінімум 557,5 тис. потенційних абітурієнтів. Це випускники 9 та 11 класів. Водночас не лише випускники збираються складати екзамени та вступати до закладів вищих рівнів освіти.  До прикладу, на зовнішнє тестування 2020 року зареєструвалися 379,5 тис. осіб. Пропорційно випускники 11 класів цього року становлять лише 55,7% від усіх зареєстрованих учасників. Тобто є й інші категорії громадян, які також планують продовжувати своє навчання попри карантин та його незручності.

ПРОҐАЛИНИ В ЗНАННЯХ? НІ, НЕ ЧУЛИ

«У тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається в квітні-травні 11 класу. Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест» — зазначають у МОНі. Звичайно, зміна завдань у тестових зошитах ЗНО, більшість з яких уже надруковані, на сьогодні є недоцільною та неможливою.

Усе ж сама позиція Міністерства є доволі суперечливою. Насправді карантин забирає у випускників майже всю весну, тому значну частину шкільної програми вони мають освоїти самостійно. Йдеться не про «одне завдання на весь тест», а про комплексний підхід до засвоєння матеріалів.

Зважаючи на «автономію» закладів освіти, останні самі впорядковують проходження навчальної програми учнями. Тому поінформованість МОНу щодо рівня підготовки випускників до екзаменів у різних регіонах є недостатньою. Стосується це не лише запланованої програми на весняні місяці, а й повторення всього пройденого матеріалу, консультацій з викладачами, психологічної підготовки до іспитів.

У дистанційному форматі виконати такі завдання доволі складно, оскільки не всі заклади освіти мають необхідне матеріально-технічне забезпечення, належні умови для можливої допомоги випускникам та вмотивованість з боку педагогів. Влада могла б апелювати до того, що це індивідуальна справа кожного випускника — самостійно забезпечити якісну підготовку до ЗНО. Але все не так просто: ЗНО не лише визначає конкурсні бали вступників, а й є оцінкою за ДПА в 11 класі.

Тобто воно зокрема вказує на якість надання освітніх послуг державою. І саме остання має за будь-яких умов повноцінно реалізувати та захистити права учнів на загальну середню освіту. Те саме стосується випускників 9 класів і рівня їхньої підготовки до вступних екзаменів.

КОЛИ ПРОВОДИТИМУТЬ ВСТУПНІ ІСПИТИ ТА ЗНО?

Організація вступних екзаменів та ЗНО є найважливішим аспектом, оскільки впливає на повноту реалізації права всіх громадян на освіту відповідно до ст. 53 Конституції України.

Зовнішнє тестування проводиться безпосередньо Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та Міністерством освіти і науки. Від його результатів залежать оцінки підсумкової атестації з основних предметів та рейтингові місця абітурієнтів при вступі до закладів вищої освіти. 

Так, як з 11 травня уряд почав поступово скасовувати карантинні обмеження, нині МОН притримується  сценарію, коли основна сесія ЗНО триватиме з 25 червня по 17 липня.

Вступні екзамени для випускників 9 класів покладені на плечі начебто автономних закладів спеціалізованої та передвищої освіти. Вони зобов’язані самостійно провести конкурсний відбір абітурієнтів з дотриманням усіх карантинних вимог, які мають бути дотримані при проведенні ЗНО для випускників 11 класів.

Для випускників 9 класів дати проведення вступних екзаменів до закладів спеціалізованої та передвищої освіти досі залишаються незрозумілими. Їх мають визначити самі заклади, виходячи з того, коли завершиться карантин та коли кожен з них буде готовий провести вступну кампанію з дотриманням епідеміологічних вимог.

ЯК ВІДБУВАТИМУТЬСЯ ІСПИТИ ТА ТЕСТУВАННЯ

З самою організацією вступних екзаменів та ЗНО все набагато складніше. Дистанційно вони проведеними бути не можуть, оскільки це негативно вплине на забезпечення доброчесності та прозорості конкурсного відбору. Єдиний логічний спосіб — складати «вживу». МОН пропонує проводити зовнішнє тестування:

• з соціальним дистанціюванням (1,5 метра між учасниками в авдиторії та біля входу в приміщення);

• з забезпеченням усіх учасників ЗНО та інструкторів засобами індивідуального захисту та антисептиками;

• з провітрюванням та дезінфікуванням приміщень.

Доволі важко уявити собі авдиторії шкіл або інших закладів освіти (де зазвичай проводять тестування), що повинні вміщати в себе 15 учасників та 2 інструкторів з дистанціюванням кожного в 1,5 метра. Це означає, що доведеться розширювати мережу закладів, що залучені до проведення тестування. Необхідно також буде запобігти скупченню випускників під приміщеннями перед складанням ЗНО та по його завершенні. Як і хто це має робити — відповідей не маємо.

Дійсно, всіх учасників тестування та інструкторів потрібно забезпечити засобами індивідуального захисту та антисептиками. Виникає питання: звідки брати на це кошти? В нещодавно зміненому бюджеті суттєво скоротили видатки на освіту. Окремих видатків на реалізацію цього аспекту не передбачили. Можливо, влада планує виділити кошти з урядового спецфонду або збирається перекласти цей тягар на місцеве самоврядування.

ЯК ДОЇХАТИ ДО МІСЦЯ ТЕСТУВАННЯ

Для випускників труднощі полягатимуть і в діставанні до пунктів проведення ЗНО. За умови продовження карантину і обмеження руху громадського транспорту для багатьох учнів буде проблематично дістатися до закладів освіти, в яких вони складатимуть тестування.

МОН надало змогу учасникам зовнішнього тестування до 18 травня змінити місце його складання на найближче для особи. Це стосується тих учасників, місце проживання та заклад освіти яких є в різних областях, або ж на відстані понад 150 кілометрів одне від одного. Фактично ситуацію це не змінює.

За чинності обмежень діяльності громадського транспорту діставатися до пунктів проведення ЗНО випускникам усе одно буде складно. Також це може створити додаткову проблему: перенасичення реєстрації в заклади освіти щільно населених регіонів. Тоді в роботу ввійде принцип «хто перший встиг зареєструватись, той там і складатиме». Всім іншим доведеться бути розкиданими по віддалених пунктах проведення тестування. 

Найбільш завантаженими регіонами, в яких проводитимуть ЗНО, можна назвати м. Київ, Дніпропетровську, Львівську, Харківську та Одеську області. Саме в них нараховується найбільша кількість зареєстрованих на зовнішнє тестування осіб. Кожен з цих регіонів має понад 20 тис. таких реєстрацій, а Київ та Дніпропетровщина — навіть понад 30 тис.

ЗНО є централізованим процесом, за проведення якого безпосередньо відповідають УЦОЯО та МОН. Організація вступних екзаменів до закладів спеціалізованої та передвищої освіти покладена виключно на них самих. Так, розташувати абітурієнтів згідно з карантинними вимогами, забезпечити їхнє діставання до своїх закладів, запобігти скупченням, забезпечити всіх засобами індивідуального захисту та антисептиками — непідйомні речі для «автономних» закладів освіти.

Більшість з них не має на це достатніх адміністративних, фінансових та інших ресурсів. Тому такі карантинні вимоги до проведення вступних екзаменів або будуть вимушено знехтуваними зазначеними закладами освіти, або держава має втрутитись у цей процес і надати їм свою допомогу (замість того, щоб урізати видатки на освіту).

КОЛИ РОЗПОЧНЕТЬСЯ ВСТУПНА КАМПАНІЯ

Вступна кампанія до будь-яких закладів освіти теж залежить від дати остаточного завершення карантину в Україні. Попередньо МОН внесло зміни до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України. Вони полягають у перенесенні термінів проведення вступної кампанії у 2020 році.

Так, вступна кампанія до закладів вищої освіти має розпочатись з 1 серпня. Поки вона посунулась усього на один місяць порівняно з попереднім роком. Це спричинено перенесенням термінів складання ЗНО.    

Сценарії початку вступної кампанії до закладів спеціалізованої та передвищої освіти будуть різнитися залежно від їх готовності приймати документи та проводити внутрішні вступні екзамени/творчі конкурси з дотриманням епідеміологічних вимог. Але вони точно не розпочнуться раніше, ніж будуть оформлені документи випускників 9 класів та зняті основні урядові обмеження.

ОНЛАЙН-ПОДАЧА ДОКУМЕНТІВ ЧИ ВСЕ Ж «З РУК У РУКИ» (АЛЕ В РУКАВИЧКАХ)

Під час вступної кампанії 2020 року МОН пропонує звести до мінімуму кількість контактів представників закладів вищої освіти та абітурієнтів. Абітурієнтам дозволять подавати заяви до закладів вищої освіти онлайн через власні електронні кабінети.

«МОН працює над тим, щоб вступники також отримали можливість подавати оригінал заяви, накладаючи електронний підпис, щоб не було необхідності особисто привозити оригінал документа про освіту до ЗВО, який можна буде привезти вже після початку навчання. Якщо такої можливості не буде, МОН подовжить строк подачі оригіналів документів», — висловило свою позицію МОН.

Сумніви викликає електронний підпис, оскільки створити такий механізм непросто, і це потребує часу. Але в будь-якому разі терміни подачі оригіналів документів з високою ймовірністю зможуть бути подовженими. Як бачимо, для закладів вищої освіти дистанційний формат вступної кампанії не є нововведенням та щоразу покращується. Подавати заяви та документи до вишів дистанційно можна було і раніше. Тепер це спробують зробити і щодо оригіналів.

Для закладів спеціалізованої та передвищої освіти забезпечення попередніх пунктів проблематичне. Вони не мають єдиної бази електронних кабінетів абітурієнтів, значна кількість з цих закладів освіти навряд чи мають хоч офіційні інтернет-сайти. Тому все варіюватиметься від закладу до закладу. Більшості з них доведеться проводити вступну кампанію в звичайному режимі, але з забезпеченням епідеміологічних вимог до цієї процедури. І знову виникає питання: звідки «автономним» закладам освіти взяти на це ресурси?

ВСТУПНІ ЕКЗАМЕНИ ТА ТВОРЧІ КОНКУРСИ: ЩО З НИМИ?

У разі, коли заборона відвідувати заклади освіти буде подовжена, внутрішні вступні екзамени і творчі конкурси вимушено будуть проведені дистанційно. При цьому, має здійснюватись надійна ідентифікація абітурієнтів, щоб запобігти недоброчесності та несправедливості.

Якщо такий спосіб буде неможливий, заклади освіти, як вже було зазначено, змушені будуть забезпечити проведення внутрішніх вступних екзаменів та творчих конкурсів з дотриманням жорстких санітарно-епідеміологічних норм, що не кожен з них може собі дозволити. Останній аспект найбільше стосуватиметься якраз закладів спеціалізованої та передвищої освіти.

ЩО З ЦИМ РОБИТИ?

Єдиним найефективнішим способом організації ЗНО та вступних іспитів буде його відтермінування на той період, коли небезпека епідемії буде меншою. Це дасть додатковий час учням підготуватися, а влада зможе створити додаткові умови для безпечного проведення тестування. Наприклад, у авдиторіях тестування зможуть складати не 15 осіб, а 7 (розширення мережі закладів, що залучені до проведення ЗНО), збільшення кількості інструкторів, що запобігатимуть скупченням людей тощо. Це вже зменшить ризики поширення хвороби під час тестування.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать