Кольорове широкоекранне забуте... кіно
- Діма, коли ти останнього разу ходив до кінотеатру? - зустрічаю я однокурсника, який тягне пакет із відеокасетами.
- А навіщо туди взагалі ходити? - знизує він плечима. - Краще вдома, в капцях, із кавою, на канапі - зручно вмоститися перед телевізором...
Ще сім років тому в Києві було понад сто кінотеатрів. Зараз - лише тридцять сім, із них дев'ять - дитячих. Аншлагом для сьогоднішніх кіносеансів вважається 30-35 чоловік, зазвичай у залі буває 12-15 глядачів. У кіно ходити нема кому - студенти та пенсіонери, котрі завжди складали основну категорію відвідувачів, при нинішніх стипендіях і зарплатах не можуть дозволити собі такої розваги. Перегляд піратських відеокопій і дешевший, і затишніший у домашніх умовах, аніж у холодному та брудному сараї, що зветься кінотеатром. Отож потихеньку кінотеатри переходять у розряд анахронізмів? Аж ніяк!
У Європі посилено впроваджуються мультиплекси - величезні кінотеатри на 7-8 залів із комплексом додаткових послуг - кафе, ігровими автоматами, майданчиками для ковзанів і роликів. У Будапешті, наприклад, такий заклад відвідує від трьох до дванадцяти тисяч глядачів на день. Завдяки тому, що там отримуєш задоволення не лише від якісного перегляду фільму, але й від звичайного очікування початку сеансу в комфортабельному кріслі біля басейну із золотими рибками.
Алла Горбунова - директор київських кінотеатрів "Дружба" та "Орбіта" з 65-го року. Минулого року, взявши позику в банку, створила єдиний у Києві зал стереокіно (в "Орбіті").
- Глядачів у нас дуже багато, - розповіла Алла Вікторівна кореспонденту "Дня". - Здебільшого, школярі, у вихідні - батьки з дітьми. У "Дружбу" на ранкові сеанси приходять пенсіонери, часто бувають командировочні. З квітня фільми в "Дружбі" проектуватимуться за сучасною системою "Долбі" - якість їх надзвичайно підвищиться.
Більшість кінотеатрів існують на госпрозрахунку, доводиться триматися на плаву, хто як уміє: здаючи приміщення для виставок меблів, під офіси, різним релігійним організаціям. Одиничний випадок - кінотеатр "Україна" останні чотири роки фінансово підтримує європейське кінематографічне об'єднання "Євро-сінема". Зараз там проводиться реконструкція, планується створити елементи мультиплекса - затишне кафе та фойє. Загальна тенденція кінотеатрів - модернізуватися відповідно до вимог часу та налагодити нормальне існування, що окупає себе.
- У тому, що кінотеатри рано чи пізно будуть рентабельними, можна не сумніватися, - вважає Олег Фіалко, начальник управління кіномережі та відеопрокату Головного управління культури Києва. - Чимало бізнесменів уже цікавляться, як можна вкласти гроші в реконструкцію кінотеатру. Отримувати прибуток в ролі співвласника такого закладу простіше, ніж, скажімо, торгувати бензином. На Заході мати кінотеатр - дуже престижно. Правда, аби кінотеатр у нас давав прибуток, треба впорядкувати всю систему відеопрокату: фільм спочатку має потрапити на екрани кінотеатрів, і лише потім - на касети. Наразі можна сказати, що процес повернення кінозалів до статусу гідної розваги почався.
Выпуск газеты №:
№85, (2007)Section
Общество