Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Не просто марка, а «історія в мініатюрі»

Чим дивує світ українська філателія, чи варто остерігатися криптомарок і де шукати цілу маркову алею — у розмові з Наталією МУХІНОЮ
05 ноября, 09:32

Сучасна українська поштова марка, яку називають «історією в мініатюрі», уже 29 років є амбасадором України у світі. Численні нагороди на міжнародних конкурсах щорічно привертають до нашої держави увагу філателістів і колекціонерів з усього світу. Ба більше, українські марки відкривають нашу країну й для самих українців. Зокрема, ще 2006-го «Укрпошта» розпочала серію «Традиційні головні убори українців», а марки з серії «Краса і велич України», на яких зображені найвідоміші місця кожної області, виходять з 2013 року. І це лише невелика частина з близько двох тисяч марок, які побачили світ з часу відновлення нашої незалежності. Як відбиралися марки для Алеї, яка нещодавно відкрилася на Поштовій площі? Скільки в середньому українські марки здобувають міжнародних нагород на рік? І яка відома постать, родом з України, зображена на марці спільного випуску України й Ліхтенштейну? Про це й не тільки поговоримо з начальницею управління філателістичної продукції «Укрпошти» Наталією МУХІНОЮ.

«ПРЕДСТАВИТИ УКРАЇНУ З РІЗНИХ РАКУРСІВ»

— Як обираються теми для художніх марок?

— Це доволі складний і дуже відповідальний процес, від якого залежить, які саме поштові марки побачать українці наступного року. Скажу відразу, що оскільки процес випуску поштових марок багатоетапний і, відповідно, довготривалий, тематичні плани формуються заздалегідь. Традиційно на початку року ми запрошуємо громадськість долучитися до формування проєктів тематичних планів уже на наступний рік, надсилаючи свої пропозиції до «Укрпошти» (зазвичай це триває до 1 березня). Про це ми інформуємо громадськість через нашу сторінку в соціальних мережах і наш сайт, запрошуємо усіх охочих — звичайних українців, органи державної влади й місцевого самоврядування, підприємства, бібліотеки тощо — надсилати свої пропозиції. Ясна річ, свої пропозицій готує й «Укрпошта». Ми постійно моніторимо, що випускають пошти інших країн, що користується найбільшим попитом серед наших попередніх поштових випусків.

Починаючи з 2021 року, діє нове Положення про знаки поштової оплати, яке регламентує більш суворі вимоги до відбору тем. Наприклад, ювілейна подія, яку пропонується відтворити на поштових марках або конвертах «Укрпошти», має бути кратна 50. Якщо йдеться про ювілей особистості — тут вже інший критерій: дата має бути кратною 25 і не раніше, ніж через 10 років після смерті. Повторні випуски однієї й тієї ж тематики можливі не частіше, ніж один раз на 50 років. Звичайно, з цих правил є винятки. Їх, а також усі інші питання, пов’язані з випуском поштових марок, конвертів і карток, розглядає спеціальний орган — Редакційно-художня рада з питань видання поштових марок, маркованих конвертів і карток в Україні, до складу якої входять представники «Укрпошти», ПК «Україна» (підприємства, яке виготовляє поштові марки), художники, геральдисти, філателісти, представники музеїв, Українського інституту національної пам’яті. Це фахівці, досвід і знання яких нам важливі для прийняття правильних зважених рішень, що стосуються випуску українських поштових марок і конвертів.


ЩЕ 2006 РОКУ «УКРПОШТА» РОЗПОЧАЛА СЕРІЮ «ТРАДИЦІЙНІ ГОЛОВНІ УБОРИ УКРАЇНЦІВ»
 

Отримавши від громадськості пропозиції, починаємо їх аналізувати. Ті з них, які відповідають вимогам вищезазначеного положення, ми розподіляємо за тематикою, яка кожного року складає основу наших тематичних планів: історія, видатні особистості, сучасність, космос, спорт, випуски за програмою «Європа»... Така різноплановість дає змогу представити нашу країну на поштовій продукції з різних ракурсів, зробити поштові випуски цікавими ширшому колу філателістів. Після цього структуровані й перевірені на предмет дотримання вимог вищезазначеного положення пропозиції подаються на розгляд Редакційно-художній раді, яка серед представлених обирає найбільш вагомі й масштабні у всеукраїнському контексті. Затверджені радою плани ми зазвичай представляємо громадськості на сайті «Укрпошти» до 1 червня. Зрозуміло, що після публікації планів за певних обставин до них можуть вноситися зміни.

АРОМАТ ВЕСНЯНИХ САДІВ, ГОЛОГРАФІЧНА ПЛІВКА ТА ІНШІ НЕСПОДІВАНКИ

— Час від часу «Укрпошта» випускає і незвичайні поштові марки...

— Ясна річ, це не є наше ноу-хау, такі випуски практикують чимало поштових адміністрацій світу, щоб залучити до колекціонування ширше коло людей. Серед них є і законодавці мод, як-то пошта Австрії, у якої можна побачити поштові марки з кристалами Сваровскі; марки, виготовлені з дерева, мета яких привернути увагу до збереження лісів; марки, виготовлені зі штучної шкіри у вигляді футбольного м’яча тощо.

Ми теж намагаємося не пасти задніх і використовуємо наявні технічні можливості нашого багатолітнього партнера — поліграфкомбінату «Україна». Минулого року, наприклад,  ми здійснили випуск поштових марок «Лаванда» й «Жасмин садовий» із запахом. Легенько потерши марки, можна насолодитися ароматом весняних садів. Зі своїм завданням вони впоралися на всі 100% — увага до цього випуску була дуже великою, хоча марки з ароматом — не новинка в українській філателії: кілька років тому «Укрпошта» випускала новорічну поштову марку із запахом ялинки.

Дуже вдалим я вважаю випуск поштової марки «Слава Україні!», яка, як і марки серії «Садові квіти», виготовлена на самоклеючому папері. Головною «родзинкою» цього випуску є форма, адже марка виготовлена у формі карти України, підкреслюючи тим самим територіальну цілісність і єдність нашої держави. Я дуже пишаюся тим, що ця ідея народилася саме в «Укрпошті», як тільки національне гасло «Слава Україні!» стало офіційним вітанням у Збройних силах України. Ця марка випущена у 2018 році великим тиражем, але через популярність придбати її зараз у відділеннях «Укрпошти» просто неможливо. Тож з урахуванням такого успіху наступного року ми вирішили продовжити цю серію черговим випуском марки у формі карти України, але вже з новим сюжетом.

НАЙКРАЩОЇ МАРКИ СВІТУ 2018 РОКУ МОГЛО Й НЕ БУТИ...

— Якщо продовжувати розмову про нетрадиційні марки, однозначно варто згадати марковий аркуш «Комахи України» авторства Сергія й Олександра Харуків, при виготовленні якого застосована голографічна плівка. Цей випуск вперше за всю історію існування сучасних українських поштових марок здобув найвищу філателістичну нагороду — Гран-прі WIPA (м. Відень, Австрія) і статус Найкращої марки світу 2018 р. Того ж року цей аркуш завоював іще дві відзнаки — Nexofil Award (Іспанія) та Asiago (Італія). А цього випуску могло й не бути... Кілька років тому один із дописувачів підняв у соціальних мережах хвилю, що нібито «Укрпошта» випускає неправильні марки: є квіточки, тварини, а от історичної тематики, на його думку, недостатньо. Розголос був такий, що нас разом із генеральним директором «Укрпошти» запросили до Міністра інфраструктури на «очну ставку» з критиком. Як зараз вам, я розказала присутнім про принципи формування тематичних планів, необхідність дотримання принципу збалансованості й, як аргумент, наводила тематичні плани інших країн, де поруч з історичними і патріотичними випусками завжди є місце і пташкам, і квіточкам, і навіть сердечкам. Тим часом міністр переглядав тематичний план випуску поштових марок на 2018 р. і зупинився саме на випуску «Комахи України», яким пропонувалося пожертвувати заради додаткового випуску на історичну тематику. Тоді я використала усі можливі аргументи, щоб залишити в плані цей випуск, і, як ви бачите, він нам віддячив сповна — здобувши для Україні три престижні міжнародні філателістичні нагороди.

Експерименти з новітніми технологіями випуску поштових марок були, є й будуть у наших тематичних планах, адже ми хочемо продовжувати дивувати колекціонерів і завойовувати для України нові філателістичні нагороди. Вже наступного року ми плануємо випуск маркового аркуша «Продукти бджільництва» із запахом меду.

ПОПУЛЯРНІ ТЕМИ ДЛЯ ФІЛАТЕЛІСТІВ — ТЕХНІКА ТА ФЛОРА Й ФАУНА

— Що нині популярно у світі й Україні? Чи ця тематика відрізняється?

— Ні, тенденції переважно однакові. Дуже популярна техніка (маяки, транспорт — наприклад, наші пожежні машини у виконанні Валерія Руденка користувалися величезним попитом), флора й фауна. Особливо хочеться відзначити випуски за програмою «Європа». Кожного року міжнародна організація PostEurop, куди входять європейські поштові адміністрації, оголошує нову тему для поштового випуску. Наприклад, цьогоріч була екологічна — «Національна природа на межі зникнення». Так збіглося, що вже не перший рік ми виношували ідею випуску поштової марки на тему збереження Карпат. А реалізували її тільки цього року за програмою «Європа», представивши на суд і колекціонерів, і журі конкурсу дві поштові марки — «Крик Карпат» і «Вбивчі коліщата». Підсумки конкурсу, підбиті 9 жовтня у Всесвітній день пошти, додали нам святкового настрою, адже наша марка посіла трете призове місце! Вітаємо автора поштового випуску, студентку Ольгу Симоненко, з дебютом і першою філателістичною перемогою!

— Принагідно хотіла б подякувати вам за серію «Краса і велич України», яку ви розпочали ще 2013 року...

— Цьогоріч серія завершується. Останнім буде презентовано випуск, присвячений Рівненській області. З точки зору реалізації ця серія для нас була дуже складною — вимагала значних ресурсів: і часових, і людських. Треба було відшуковувати «родзинки» кожного регіону, підкріпляти їх гарними фотографіями, оформлювати необхідні авторські права на фото... А в деяких випусках використовувалися фото не одного, а кількох фотографів... У наших планах випустити наступного року презентаційну книжку, яка вміщуватиме усі поштові марки та блоки цієї серії. Це буде фінальним акордом серії «Краса і велич України».

«ЦЕ ПЕРЕМОГА УКРАЇНИ, ДО ЯКОЇ ПРИВЕРТАЄТЬСЯ УВАГА СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ»

— Ви вже згадували кілька нагород, які завоювали українські поштові марки. Як часто вдається їх здобувати?

— Відзнак українським поштовим маркам вистачає, і ми щиро радіємо кожній із них, бо в кожен випуск вкладається душа й праця великої кількості людей. Можу впевнено сказати, що щороку українські поштові марки завойовують від одного до чотирьох міжнародних призів. Наголошу, що такий здобуток мають далеко не всі країни.


ПОШТОВА МАРКА «ОЛЕКСАНДР ВЕРТИНСЬКИЙ» ЗДОБУЛА «БРОНЗУ» В КОНКУРСІ YEHUDI MENUHIN TROPHY ЗА НАЙКРАЩУ МУЗИЧНУ ПОШТОВУ МАРКУ СВІТУ 2019 РОКУ

Лише цього року дві відзнаки — третє місце у конкурсі за програмою «Європа» (марка «Крик Карпат») і шосте місце у конкурсі Yehudi Menuhin Trophy за найкращу музичну поштову марку світу (марка «Різдво» з серії «Національні меншини. Німці»).

У минулому, 2020 році — три нагороди: поштова марка «Слава Україні!» здобула «золото» в конкурсі за найоригінальніший формат у світі — Nexofil Award (Іспанія); марка «Сорочка (фрагмент). Чернігівська область» із серії «Українська вишивка — код нації» посіла друге місце в конкурсі «Найкраща марка світу за технологією офсетного друку» — Nexofil Award (Іспанія); марка «Листоноша Федір Фекета» здобула «срібло» у конкурсі PostEurop на найкращу марку Європи-2020. До речі, це вперше, коли «Укрпошта» використала своє службове становище задля популяризації і прояву шани нелегкій, а іноді й небезпечній роботі листонош, зобразивши легендарного Федора Фекету, який щодня долав до 60 кілометрів пішки, доставляючи пошту.

У 2019 р. українські поштові марки на тему «Птахи» («Лелека білий» та «Соловейко східний») здобули «золото» у конкурсі «Найкраща поштова марка Європи 2019 — вибір колекціонера». А поштова марка «Олександр Вертинський» — «бронзу» в конкурсі Yehudi Menuhin Trophy за найкращу музичну поштову марку світу 2019 року. І так можна продовжувати довго.

Ці нагороди — дуже важливі для нас, і не лише тому, що тішать наші професійні амбіції. Це не лише перемога українських поштових марок, це перемога України, до якої привертається увага світової спільноти, яка зараз нам конче потрібна.

— Чи можуть українці якось підтримати свої марки на конкурсах, наприклад, проголосувавши за них?

— Зазвичай в оцінці марок на міжнародних конкурсах бере участь фахове журі, й лише один міжнародний конкурс PostEurop на визначення найкращої поштової марки Європи запрошує громадськість до голосування. Цьогоріч підсумки конкурсу вже підбито. Користуючись нагодою, хочу подякувати усім, хто підтримав на ньому Україну. Наступного року конкурс стартуватиме 9 травня. На суд колекціонерів європейські поштові адміністрації представлять марки на тему «Історії й міфи». А на початку 2022 року ми запрошуємо українців до щорічного голосування на визначення найкращої поштової марки України минулого року!

ХУДОЖНИК ІВАН М’ЯСОЄДОВ — АВТОР ПЕРШИХ МАРОК ЛІХТЕНШТЕЙНУ

— Чи є Україна темою марок інших країн? Наприклад, читала про японські марки, на яких зображені цікаві місця нашої держави...

— Є правила Всесвітнього поштового союзу, відповідно до яких кожна країна на своїх поштових марках зображує події, місця, особистості, які безпосередньо стосуються її країни, з дотриманням принципу суверенності й незалежності інших країн. Саме в цьому і полягає наш конфлікт у сфері філателії з поштовою адміністрацією Російської Федерації, яка своїми випусками порушує територіальну цілісність України, випускаючи поштові марки, пов’язані  з об’єктами, які розташовані на території України — в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі. «Укрпошта» не оминає це питання увагою: ми звертаємося з відповідними нотами протесту до Всесвітнього поштового союзу щодо порушення поштою Росії принципів етики у сфері філателії і встановлених правил та прагнемо невизнання таких марок з боку країн-членів ВПС.


МАРКА «ЛИСТОНОША ФЕДІР ФЕКЕТА» ЗДОБУЛА «СРІБЛО» У КОНКУРСІ POSTEUROP НА НАЙКРАЩУ МАРКУ ЄВРОПИ-2020

Що стосується випуску Японією поштових марок із краєвидами України, то це були так звані персоніфіковані поштові марки. У будь-якому разі це гарна ініціатива, яка в такий спосіб знайомить японців із нашою країною й її мальовничими куточками.

— Що саме передбачає спільний випуск? І чи дали вже країни згоду для здійснення спільних випусків наступного року?

— Спільний випуск — це коли дві або більше поштових адміністрацій домовляються здійснити випуск поштових марок за однією тематикою, в один день, а іноді й за одним дизайном, як це, наприклад, було з цьогорічним спільним випуском Україна — Литва — Польща до 400-річчя Хотинської битви. На поштових блоках трьох країн представлена робота Юзефа Брандта «Битва під Хотином», різниться лиш номінальна вартість і назва країн.

Є й інші формати. Випуск із Ліхтенштейном, який «Укрпошта» теж реалізувала цього року, присвячений художнику Івану М’ясоєдову, який народився в Україні й був автором перших поштових марок Ліхтенштейну. Для створення поштового блоку, дизайн якого розробила пошта Ліхтенштейну, кожна країна запропонувала по одній художній роботі Івана Мясоєдова, які зберігаються на територіях країн-учасниць.

Наступного року ми дуже хотіли б здійснити спільний випуск із поштою США, тому що у 2022 році відзначатимемо століття від першого виконання «Щедрика» у Карнеґі-Холі. З такою ініціативою ми завчасно звернулися до поштової адміністрації США і навіть підключили посольство України у США та Американську торгово-промислову палату. На жаль, станом на сьогодні відповіді не отримали. Подібна ситуація з поштою Італії. У 2022-му виповнюється 150 років від дня народження Соломії Крушельницької. На нашу думку, ця тема могла би стати предметом спільного випуску поштових марок Україна — Італія.

Ініціаторами спільного випуску може бути як одна, так й інша сторона. Добре, коли ці наміри збігаються. Іноді долучається третя «сила», як це, наприклад, було цьогоріч із посольством України у Сінгапурі, яке запропонувало і вже заручилося підтримкою пошти Сінгапуру щодо здійснення у 2022 році спільного поштового випуску Україна — Сінгапур. Наразі перебуваємо на етапі пошуку цікавої теми для випуску.

Загалом спільні випуски — це чудовий формат демонстрації дружніх і взаємовигідних відносин між країнами, спільного історичного минулого. Щоправда, був у нашій історії й такий випадок. У 2014 році на травень у нас був запланований спільний випуск поштових марок Україна — Росія — Білорусь до 70-ї річниці визволення територій від німецько-фашистських загарбників. В Україні відбувається Революція Гідності, анексія Криму, а робота з випуску вже на фінальній стадії — усі протоколи й угоди підписані, ескізи розроблені й погоджені, залишається лише натиснути кнопку «Друк». На «Укрпошті» теж відбувається зміна керівництва, тож рішення доводиться приймати самим. Ми терміново направили листа до поштових адміністрацій Росії й Білорусі щодо призупинення своєї участі у спільному випуску й негайно винесли це питання на Редакційно-художню раду, яка одностайно проголосувала за вихід із нього. Таким чином ми запобігли реалізації спільного випуску з недружньою країною.

НА АЛЕЇ — РІЗНОМАНІТТЯ ТЕМАТИК, СТИЛІВ І ХУДОЖНІХ ПРИЙОМІВ

— Які марки були відібрані для Алеї поштових марок?

— Ідея створення Алеї поштових марок належить «Укрпошті», й я дуже пишаюся тим, що попри все її вдалося реалізувати — 30 поштових марок України до 30-річчя незалежності нашої держави. Наступного року, до речі, сучасним українським поштовим маркам теж виповнюється 30! Вдячна колегам з КМДА і Подільської районної державної адміністрації, які підтримали нашу ініціативу.

Найскладнішим було обрати з близько 2000 випусків лише 30. Ми не намагалися обрати кращих, тому що це просто неможливо! Представляючи 30 поштових марок, ми прагнули продемонструвати різноманіття тематик, стилів і художніх прийомів поштових марок України, показати роботи авторів різного віку — від студентів до метрів. На Алеї можна й відстежити еволюцію українських поштових марок, починаючи з 1990-х і до сьогодні.

Відкриття першої Алеї поштових марок України — це знакова подія, оскільки поштові марки вперше так масштабно представлені за межами поштового відомства. Відтак більше людей матимуть можливість познайомитися з українськими поштовими мініатюрами та їхніми здобутками у світі. Була б рада, якби інші міста України теж перейняли такий досвід, адже у доробку «Укрпошти» вистачить поштових марок із тематикою кожного регіону України.

— Зазвичай українська філателія асоціюється з поштовими марками, але ж насправді це ширше поняття. Чи могли б ви коротко розповісти й про інші складові філателії?

— Спектр філателістичної продукції, яку випускає «Укрпошта», дуже широкий. До кожної нової поштової марки випускається конверт «Перший день», на ньому відбувається погашення у перший день введення поштової марки в обіг. Штемпель «Перший день» фіксує дату введення поштової марки, після цього знищується. До окремих марок ми випускаємо односторонні художні картки, які після наклеювання на лицьовому боці поштової марки і проставляння відбитку штемпеля перетворюються у колекційну річ — картмаксимум. Ми випускаємо марковані й немарковані художні конверти, філателістичні буклети. Один з останніх випусків, який розійшовся за два місяці, — презентаційний буклет з поштовою маркою, блоком і монетою НБУ до 30-річчя незалежності України. Також ми випускаємо презентаційні книги, які містять річний набір поштових марок України і їхній опис на двох мовах, сувенірну продукцію із зображенням марок. Тож спектр філателістичної продукції дуже великий і на будь-який смак.

— Яке місце займає українська філателія в європейському контексті?

— «Укрпошта» входить у групу поштових адміністрацій з найбільшою кількістю випусків на рік — понад 70. Що нас різнить з іншими європейськими поштовими адміністраціями? Передусім рівень життя. Як будь-яке хобі, філателія вимагає наявності у людей зайвих грошей, які можна витратити не на першочергові потреби, а заради задоволення. І, звичайно, рівень життя французів, німців чи австрійців і українців — зовсім різний. Відповідно, і кількість людей, яка може собі дозволити цим займатися, і їхня вікова категорія теж різна. Коли «Укрпошта» перебуває на міжнародних виставках, представляючи свою продукцію, ми спостерігаємо, що середній вік колекціонерів більш молодий, серед них велика частка жінок і дітей. Тоді як у нас середній вік колекціонера — 50+, це здебільшого чоловіки, які почали колекціонувати ще за часів СРСР.

Говорити про те, що чекає на філателію в майбутньому, складно. Електронні засоби комунікації витісняють фізичну пошту, що позначається і на обсягах споживання поштових марок. Багатьма українцями, які спілкуються у месенджерах, поштові марки сприймаються як артефакти. Звичайно, ми проводимо різноманітні заходи — і незвичні презентації марок за участю відомих людей, і філателістичні виставки, і, як ви вже пересвідчилися, експериментуємо з форматами, технологіями і сюжетами марок, намагаючись залучити нових колекціонерів. У нашому доробку — дитяча книжка «Чарівний світ марок», яка знайомить малечу з процесом створення поштових марок і їхнього подальшого застосування на пошті. Майже кожного року ми здійснюємо випуски марок дитячої тематики з героями сучасних українських мультфільмів. Але якщо говорити об’єктивно, то, скоріш за все, в такому класичному вигляді поштові марки протримаються ще недовго.

Інформаційні технології починають інтегруватися і в марковидавничу діяльність, у результаті чого з’являються нові проєкти, як-от Postcrossing (обмін поштовими листівками), і нові формати поштових марок, як-от електронні марки та криптомарки. Чи справдяться мої прогнози — покаже час, але у будь-якому форматі я бажаю українським поштовим маркам процвітання!

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать