Перейти к основному содержанию

Стратегія знешкодження

19 мая, 00:00
Чи благословить Кабмін "третій хрестовий похід" проти СНІДу? Юрій РУДНИЦЬКИЙ, "День"

Виступаючи в Полтаві на семінарі перший заступник голови Національного комітету з профілактики наркоманії і захворювань на СНІД Юрій Кобища повідомив: комітет спільно з деякими міністерствами й відомствами України розробив третю загальнонаціональну Програму з профілактики розповсюдження наркоманії та ВІЛ-інфекції на 1998-2000 роки. Програму подано на остаточний розгляд і затвердження в Кабінет Міністрів. До неї увійшли розділи з профілактики ВІЛ-інфекції в пенітенціарній системі (в ній, за даними комітету, нараховується п'ять тисяч інфікованих) і в Збройних Силах України (150 інфікованих, із них 90% призовників, інші - солдати термінової служби).

У програмі також є пункт, що зобов'язує обласні держадміністрації впроваджувати "стратегію зменшення шкоди", суть якої полягає в навчанні ін'єкційних наркоманів безпечніших методів прийому наркотиків, роздачі їм засобів захисту (дезінфікуючих засобів, одноразових стерильних шприців, презервативів), а також літератури про шкоду наркоманії та СНІДу.

Ця стратегія, що практикується в Одесі й Полтаві (з'явився навіть термін "полтавська модель") за підтримки міжнародних фондів ООН, починає поширюватися і в інших містах України: аналогічні програми вже розробляються у Вінниці, Хмельницькому, у Львові та Криму. "Нині ми спостерігаємо період пробудження інших наших регіонів, - сказав Юрій Кобища, виступаючи в Полтаві на семінарі з проблем профілактики СНІДу й венеричних хвороб серед так званих "груп ризику" (ін'єкційних наркоманів та повій). - На превеликий жаль, розкачування, що тривало протягом двох років, Національним комітетом, міжнародними організаціями, призвело до результатів більш сповільнених, ніж нам хотілося б"".

Тим часом, поширення ВІЛ/СНІДу в Україні, на думку першого заступника, вже набуло характеру епідемії, особливо після потрапляння вірусу ВІЛ у середовище ін'єкційних наркоманів. Та ж Полтава, котра другою після Одеси серйозно зайнялася профілактикою ВІЛ-інфекції, завдяки зусиллям приватного фонду Андрія Протокова, пережила справжній вибух ВІЛ-інфекції. За даними Національного комітету з профілактики наркоманії й захворювань на СНІД, торік, порівняно з 1996-м, темп приросту ВІЛ-інфекції у Полтавській області виявився найбільшим - майже чотирнадцятикратним. Повертаючись до проекту загальнонаціональної Програми з профілактики наркоманії й ВІЛ-інфекції, варто підкреслити дві її специфічні риси: ставка в її здійсненні робиться не на медичні установи, справа яких - діагностика й лікування, а на громадські організації й соціальні служби, що володіють, на відміну від тих же медиків, практичними навичками роботи з представниками "груп ризику" й котрі користуються серед цих груп великою довірою. Друга риса - це ідея партнерства, що передбачає участь у профілактичних заходах тих, на кого вони спрямовані, тобто представників цих самих "груп ризику".

Усе б добре, та чи прийме програму уряд, який ще 14 листопада минулого року перепідпорядкував Національний комітет із профілактики поширення наркоманії й захворювань на СНІД Міністерству охорони здоров'я? Юрій Кобища вважає, що тут свою роль зіграли амбіції цього міністерства, котре не тільки не розуміє, яку непосильну ношу воно звалює на свої плечі, а й не в змозі переорієнтуватися на сучасне розв'язання цієї проблеми. Крім того, "питання стоїть про міжвідомчий підхід і вирішення цієї проблеми, оскільки вона стосується всіх міністерств і відомств тією чи тією мірою. Ось тут якраз наш комітет і відігравав координаційну роль, якої його тепер позбавили".

 

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать