Перейти к основному содержанию

Чи вдасться Кучмі загнати місцевих керівників у партії?

12 июня, 00:00
У регіонах ініціативу Президента зустріли прохолодно. Матеріал підготовлено за повідомленнями кореспондентів "Дня" Михайла ВАСИЛЕВСЬКОГО, Василя ПІДДУБНЯКА, Алли АНТИПОВОЇ, Тараса ТКАЧУКА, Вадима РИЖКОВА, Юрія РУДНИЦЬКОГО

16 травня закінчується термін ультиматуму, висунутого Президентом Леонідом Кучмою керівникам місцевих держадміністрацій. Вони мають визначитися зі своєю партійною орієнтацією під страхом швидкого й негайного звільнення. Саме в цьому полягає сьогодні новий регіональний курс Леоніда Даниловича. Президент був такий "великодушний", що нібито дозволив головам держадміністрацій самим вибрати партію "своєї мрії".

Виявляється, можна вступати не лише у пропрезидентську НДП або Аграрну партію Катерини Ващук. Можна вибрати й партійні структури "центристського й конструктивного напрямку. При цьому, природно, надмірно захоплюватися не варто, оскільки внаслідок "примикання" до явної опозиції може бути звільнення. Як кажуть, за всього багатства вибору іншої альтернативи, крім "партії влади" (НДП), немає.

Перший секретар Хмельницького обкому Компартії Володимир Ковтонюк назвав заклик Президента "провокаційним". "Жодна людина, тим більше керівник не зможе визначитися з партійністю так скоро, бо такий процес вимагає дозрівання". Він також додав, що твердження Л.Кучми про те, що керівники держадміністрацій не можуть бути членами опозиційних партій, не відповідає дійсності, тож треба, передусім, визначитися з поняттям "опозиційність".

Голова Херсонської обласної організації Соціалістичної партії України Василь Павлов сказав, що "людина в жодному випадку не повинна визначатися зі своєю партійністю під тиском згори. Хто дав йому право нав'язувати, бути мені членом партії чи ні? Якщо я людина розумна, здібна, але безпартійна, то мені що, поросят пасти? Що ж це за демократія у країні?" - заявив В. Павлов.

Отже, регіональній управлінській еліті надається шанс партійно підтримати Президента перед виборами глави держави 1999 року. Тепер місцеві керівники, мабуть, будуть змушені регулярно відвідувати партзбори і звітувати про хід мобілізації електорату на втілення в життя стратегічної лінії Президента. Якщо хто чого не розуміє або виявляє праве чи ліве "ухильництво", то може сміливо покласти партквиток на стіл і водночас написати заяву про звільнення з обласної або районної держадміністрації.

Голова Луганської обласної організації ЛПУ Сергій Чебаненко вважає, що заява Кучми "передусім порушує статтю 7 закону України "Про об'єднання громадян". Крім того, Чебаненко підкреслює, що таким чином порушується також Конституція, яка гарантує права та свободи громадян. "Кучмі, напевно, потрібна якась структура, на яку він міг би покластися, тоді з'явиться ілюзія, що Президента нібито підтримують у регіонах", - додав С.Чебаненко.

Трохи дивно чути саме від Кучми заклики до поголовної партизації виконавчої влади. Не так давно, перед парламентськими виборами, Президент зарекомендував себе завзятим противником партій. Від нього неодноразово можна було почути про слабість партійних структур, їхню роздробленість та безпорадність. Окрім того, Кучма послідовно й цілеспрямовано намагався "поховати" змішану, мажоритарно-пропорційну систему, яка сприяла посиленню ролі партій. І от сьогодні сталися разючі зміни у президентській свідомості. Важко сказати, що на нього справило таке велике враження: чи явний програш НДП на парламентських виборах, ачи щось інше. Хоч би як там було, однак тепер Кучма є агресивним прихильником партійної системи.

Тим часом у самих обласних держадміністраціях заяву Кучми сприйняли досить неоднозначно. Наприклад, голова Івано-Франківської обладміністрації Михайло Вишиванюк відзначив, що "питання поставлено правильно, оскільки Президент будь-якої країни спирається на партії". Вишиванюк сказав також, що "партія, яка підтримує Президента, відповідає за результати його курсу".

У свою чергу, Олександр Мігдєєв, голова Дніпропетровської облдержадміністрації, висловив глибоке здивування, заявивши: "Я сім років очолював партком "Південмашу", п'ять років був депутатом Верховної Ради, але тепер вважаю, що треба займатися не політикою, а господарською діяльністю. Підіймаючи економіку, не треба відволікати розум людей від насущних проблем".

Отже, новий курс Л.Кучми (який, до речі, сам не поспішає вступати в жодну з партій) поки що не зустрів усенародного схвалення й ентузіазму з боку управлінської еліти. Тим часом поголовна "партизація" регіональних виконавчих структур починається. Неважко помітити, що поки що ініціатива Кучми викликала, м'яко кажучи, здивування В потенційних "партійців". Виняток, мабуть, становив Рух, який завжди займав "конструктивну" позицію щодо Президента.

Голова Полтавської обласної організації НРУ Микола Кульчинський не вважає заяву Президента такою, що суперечить чинному законодавству, "оскільки глава вищого виконавчого органу держави В.Пустовойтенко і сам є партійним". На його думку, реалізація цієї заяви на практиці сприяла б у подальшому політичній структуризації українського суспільства й допомогла б виборцям чіткіше зрозуміти, хто відповідає за існуючий у країні режим.

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать