У замаху на Шеварднадзе винні військові. Проте чиї?
Замах на Едуарда Шеварднадзе у Грузії сьогодні розцінюють по-різному. Хоча переважна думка громадян Грузії схиляється до одного - винні російські військові. Адже тільки професіонали могли влучити гранатометами у броньований "Мерседес", що їде на великій швидкості, й близько півгодини вести бій з охороною і грузинськими поліцейськими.
Михайло Саакашвілі, голова комісії з правових питань та законності парламенту Грузії, впевнений, що сліди злочину ведуть до Росії.
- Сьогодні ми хочемо з'ясувати, на якому рівні й які служби брали участь у підготовці замаху на президента, - заявив він у розмові з кореспондентом "Дня". - Таку велику "обмундировану" групу могли ввезти до Грузії та вивезти лише із зовні, напевно, використовуючи ресурси російських військових.
Цікаво, що на адресу Росії висуваються й звинувачення у наданні особистої охорони Ігорю Гіоргадзе, колишньому шефу служби безпеки Грузії, якому приписують організацію першого замаху на Шеварнадзе.
Працівник прес-служби президента Грузії Нодар Броладзе кореспондентові "Дня" заявив:
- Незважаючи на всі офіційні вимоги Тбілісі видати цю людину, Москва заперечує його перебування у себе. Президент упевнений: поки Ігор Гіоргадзе буде в Москві, чергових замахів не уникнути.
Вельми насторожено дивляться в Грузії й на батька колишнього шефа Служби безпеки президента. Адже нині він очолює ЦК Компартії республіки і часто напряму контактує з одним із лідерів комуністичного руху в Росії Олегом Шеніним.
Так чи інакше, втім сьогодні, зі слів очевидців, встановлено, що ті, хто нападав на Шеварднадзе між собою розмовляли російською. За винятком убитого "чеченця", вони не виглядали, як місцеві жителі. Не дивно, що будь-яку причетність до замаху на Шеварднадзе грузинської армії начальник прес-служби МО Грузії Коба Ліклікадзе начисто відмітає.
- Відразу ж після замаху на президента силові структури Грузії провели засідання, - сказав він. - Туди було запрошено й командуючого Групою російських військ у Закавказзі генерал-лейтенанта Володимира Андрєєва. Міністр оборони Грузії, голови департаменту охорони кордонів, Митного департаменту та командуючий ГРВЗ підписали чотиристоронню угоду про створення спецгруп, які контролюватимуть обстановку в республіці Грузія. Зокрема, приліт і відліт літаків військової авіації.
На думку грузинської сторони, особливу увагу в розслідуванні замаху на Шеварднадзе сьогодні слід звернути на аеродром російських військ Вазіані. Після невдалого замаху тільки звідти стартував лише один літак рейсом на підмосковний аеродром Чкаловськ. Кого він перевозив - досі невідомо.
Керівництво російських військ зі своєї сторони заперечує будь-яку причетність до того, що сталося в Грузії. Полковник Олександр Павленко, помічник командуючого групою російських військ у Закавказзі, сказав:
- Те, що пролетів поштово-пасажирський літак Чкаловськ- Вазіані, не означає, що повітряний простір у Грузії безконтрольний. Без їхнього дозволу жоден літальний апарат не міг пройти через територію Грузії навіть транзитом. І я здивований тим, що хтось знову намагається загострити обстановку в дружніх відносинах Росії та Грузії. Будь-яких офіційних документів ми не отримували. А наші частини стоять і функціонують у колишньому режимі.
Відзначимо, що серед версій, пов'язаних із замахом на грузинського президента, не виключається і непряма причетність Джаби Іоселіані, який свого часу реально претендував на пост грузинського президента. Це сталося напередодні винесення йому вироку. Нагадаємо, що звинувачують колишнього "злодія в законі" й керівника озброєного формування "Мхедріоні" в організації першого теракту в серпні 1995 року проти Шеварднадзе. Як вважають у Грузії, вирок не було винесено лише тому, що сталася чергова трагедія.
Так чи інакше, а МВС Грузії досі нікого не затримало...
Выпуск газеты №:
№80, (2007)Section
Подробности