Коротко / ПЛАНЕТА
Канада визнає Голодомор геноцидом українського народу
Прем’єр-міністр Канади Стівен Харпер заявив, що підтримає проект резолюції парламенту Канади, в якій Голодомор в Україні в 1932—1933 роках визначається як «акт геноциду». С. Харпер зробив цю заяву в присутності Президента України Віктора Ющенка, якому було надано можливість виступити на спільному засіданні обох палат парламенту Канади. У своєму виступі Ющенку заявив про намір України в майбутньому створювати зону вільної торгівлі з усіма своїми партнерами, в тому числі, і з Канадою. Торкаючись двосторонніх відносин, український Президент висловив переконання, що обом країнам удасться знайти нові форми взаємовигідного співробітництва, укріпити та поглибити наше партнерство. Перебуваючи в Оттаві, Віктор Ющенко взяв участь у міжнародній акції «Невгасима свічка», присвяченій пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років. У своєму виступі Президент висловив упевненість, «що 2008 року, коли світова спільнота разом із нами відзначає 75-у річницю української трагедії, вагоме слово правди про Голодомор скаже і Генеральна Асамблея ООН». При цьому подякував українцям Канади за зусилля, зроблені в даному напрямку, зокрема, за пам’ятники в Калгарі, Едмонтоні, Віндзорі, Хакстоні та Вінніпезі. Глава держави також висловив вдячність Сенату Канади, який 2003 року ухвалив резолюцію, яка закликала уряд визнати Голодомор в Україні актом геноциду. Під час візиту Ющенка до Канади сталася відставка міністр закордонних справ Канади Максима Берньє, який визнав, що він залишив секретні документи в небезпечному місці. Оголошуючи про відставку свого підлеглого, прем’єр Харпер наголосив: те, що відбулося жодним чином не пов’язано з особистим життям тепер уже колишнього міністра. «Міністр Берньє дізнався і проінформував мене про те, що залишив секретні документи в небезпечному місці, — зазначив глава уряду. — Це серйозна помилка. Він взяв відповідальність на себе, подавши у відставку». Про які саме документи йдеться, де Бернье їх залишив і чи отримав до них доступ хтось сторонній, не повідомляється.
Для Кастро Обама найпрогресивнiший кандидат
Колишній президент Куби Фідель Кастро назвав Барака Обаму найпрогресивнiшим кандидатом на пост президента США. Про це лідер Куби написав у статті, в якій особливо відмітив програму демократа в області соціальної політики, повідомляє агентство Reuters. Однак він заявив, що не може підтримати Обаму, оскільки цим зробив би велику послугу його суперникам. Стаття колишнього кубинського президента з’явилася в кубинській газеті Granma у зв’язку з промовою, яку Обама промовляв перед представниками кубинської громади в США 23 травня. У ній чорношкірий кандидат, зокрема, пообіцяв зняти обмеження на поїздки на батьківщину кубинців, які мешкають в США, а також на суми грошових переказів на Кубу, однак відмовився зняти з Куби торгові санкції, що діють протягом 46 років. У відповідь на це Кастро зробив докір Обамі, заявивши, що ці санкції можуть спровокувати голод в його країні. «Нелегко отримати м’ясо з нафти й газу», — відзначив Фідель. Колишній кубинський лідер також зауважив, що зняття обмеження на суми грошових переказів може привести до того, що багаті кубинці, які проживають у США, надсилаючи гроші, можуть сприяти утворенню на Кубі суспільства споживання.
Різночитання Ірану та МАГАТЕ
Алі Асгяр Солтаніє, який представляє Ісламську Республіку в МАГАТЕ, стверджує, що остання за часом доповідь Агентства ООН з атомної енергії (МАГАТЕ) говорить про мирний характер ядерної програми Тегерану. Однак за декілька годин до цієї заяви був оприлюднений звіт МАГАТЕ, автори якого висловили серйозну стурбованість передбачуваними дослідженнями Тегерану в області ядерних озброєнь. За даними МАГАТЕ, в ядерному центрі Натанц вже діють 3,5 тис. центрифуг, які використовуються для збагачення урану. На додаток до них Іран збирається найближчим часом запустити ще 6 тис. центрифуг. Збагачений в них уран може використовуватися для виробництва ядерної зброї, однак Тегеран невпинно підкреслює суто мирний характер своєї ядерної програми. У квітні МАГАТЕ оголосило, що з іранською владою досягнута угода, по якій до кінця травня Тегеран надасть найповнiшу інформацію про свою ядерну програму. Однак, як випливає з останнього звіту, Агентство ООН не задоволено отриманими відомостями. Представник США в МАГАТЕ Грегорі Шатл підкреслює, що в звіті міститься довгий та докладний перелік питань, на які Іран не зумів відповісти. До речі, вчора іранський парламент обрав спікером колишнього секретаря Вищої ради національної безпеки Ірану Алі Ларіджані (на фото), який також був головним представником уряду країни на переговорах з ядерної проблеми.
Варшава розраховує на рівне ставлення США
Міністр національної оборони Польщі Богдан Кліх вважає, що після розміщення в Польщі елементів системи ПРО Вашингтон повинен надавати їй такого самого значення, як і іншим стратегічним партнерам. «Польща відіграє для США в Центральній Європі таку саму роль, як Пакистан у Центральній Азії чи Єгипет на Близькому Сході», — зазначив голова польського оборонного відомства. Однією з умов розміщення в Польщі елементів системи ПРО США Варшава називає модернізацію своєї армії та системи ППО за підтримки Вашингтона. Відповідаючи на запитання про можливу суму американської допомоги, Кліх сказав, що Польща очікує від США «не мільйонів, а десятків мільйонів доларів». Міністр оборони Польщі висловив переконання, що оборонний бюджет США буде спроможний умістити очікування Варшави. Нагадаємо, США планують розмістити 10 ракет-перехоплювачів у Польщі й радар ПРО на території Чехії. Офіційна Варшава, в свою чергу, розраховує, що в замін на згоду розмістити на польській території елементи системи ПРО США нададуть Польщі військово-технічну допомогу в модернізації армії.
Выпуск газеты №:
№92, (2008)Section
День Планети