Перейти к основному содержанию

Коротко / УКРАЇНА

17 ноября, 00:00

Донецьк згадує

Днями Донеччина урочисто відзначила 15-річчя виходу «Книги пам’яті України» по Донецькій області, в тридцяти двох томах якої зібрано сотні тисяч імен воїнів і мирних жителів Донбасу, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни та померли від ран у післявоєнний час.

Робочу групу обласної редакційної колегії «Книги пам’яті» було створено 1 листопада 1989 року з метою відновлення історичної справедливості, увічнення імен усіх воїнів-земляків, мирних жителів, загиблих у роки Великої Вітчизняної війни. Із понад 800 тис. мобілізованих у Донецькій (Сталінській) області в роки війни загинули, пропали безвісти, померли від ран понад 300 тис. воїнів. Загалом виходить, що з битв додому не повернувся кожен третій житель Донбасу, імена та долі багатьох з яких так і залишилися невідомими. Відновленням історії і зайнявся колектив дослідників «Книги пам’яті», підсумком 15-літніх зусиль якого стало видання 32-х томів історико-меморіального серіалу «Книга пам’яті України», в яких зафіксовані імена 337835 донеччан. Серед цих книжок також є 22 томи, до яких внесено дані про 271180 воїнів, полеглих, померлих від ран, зниклих безвісти в роки Великої Вітчизняної війни.

Крім того, в двох особливих томах «Книги Скорботи» розміщені матеріали про 20182 мирних жителів області, загиблих на окупованій території. У восьми книгах увічнені імена 46474 учасників бойових дій, померлих після 9 травня 1945 року.

На сьогодні робота над «Книгою пам’яті» триває, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».

В Одесі відзначили 100-річчя грецького композитора

В Одеській обласній філармонії відбувся концерт «100 років Нікосу Скалкотасу», організований Одеським національним філармонічним оркестром спільно з Грецьким фондом культури.

Видатний грецький композитор Нікос Скалкотас (1904—1949) народився в музикальній родині в Халкісі 1904 р. Афінську консерваторію закінчив із золотою медаллю 1920 року. Наступного року переїхав до Берліна, де займався в Hochshule у Віллі Гесса. Незабаром він вирішив залишити заняття скрипкою і присвятити себе композиції. Його вчителями були П. Йон, К. Вілл, Ф. Ярнах. 1927 р., отримавши з Афін стипендію для продовження освіти, він поступає до класу композиції до Арнольда Шенберга, захопившись ідеєю написання атональної музики. Його твори виконуються в Берліні та в Афінах. 1933 р. він повернувся до Афін, де почав працювати скрипалем в оркестрі і знову творити. Попри недоброзичливу критику (через атональні прийоми письма і технічні особливості), він продовжував творити, до кінця своїх днів заробляючи собі на життя грою на скрипці в консерваторії, на радіо і в опері.

Серед творів Скалкотаса найбільшою популярністю користувалися «Танці», про що свідчить видана 1934 р. Велика грецька енциклопедія. Під час німецької окупації Греції він був ув’язнений у концтаборі Хайдарі. 1949 р. він раптово помирає у віці 45 років.

Незважаючи на своє коротке життя, Скалкотас написав близько 110 творів: 2 великі симфонічні сюїти, симфонічну увертюру «Повернення Улісса», 9 концертів, «Класичну симфонію» для духових інструментів, «Симфонієтту», сюїти, балет, твори для струнного і духового оркестру, струнні квартети, різні вокальні твори, музику до вистав. Скалкотас писав у властивому тільки йому 12-тоновому додекафонному стилі, який об’єднує тематичні й гармонійні тональні ряди, переважно в класичних формах (сонаті, варіаціях, сюїті). Іншою відмінною рисою музики Скалкотаса є наявність у ній грецького фольклору. Він професіонально аранжував грецькі народні пісні. Безперечний інтерес становлять його фольклорні елементи в атональних композиціях. Саме ці риси властиві знаменитим «Грецьким танцям», написаним в період з 1931 до 1936 рр. Народна грецька музика пронизує твори видатного композитора. З самого початку своєї творчості він займався записами і аранжуваннями народних пісень, створюючи лише йому властивий стиль, повідомляє Наталя ГРЕЧАНИЧЕНКО.

Створений фонд підтримки опозиційних держслужбовців

Понад 300 заяв від держслужбовців області отримав виборчий штаб Віктора Ющенка на Львівщині. У кожній з таких заяв мовиться про те, що людей змушують здавати паспорти, щоб вони не могли проголосувати на повторних виборах президента України або здавати з цією ж метою відкріпні посвідчення. Змушують також забирати в інших людей відкріпні талони та паспорти. Серед тих, хто написав заяви, — працівники ДПІ, митниці, МВС, «Укрзалізниці», автоперевізники, працівники соціальної сфери, медицини, лісники, підприємці. Усі львів’яни, що написали такі зізнання, перебувають під загрозою бути звільненими з роботи, і тому, як зазначив на прес-конференції керівник Львівського обласного штабу Віктора Ющенка Петро Олійник, у області створено фонд підтримки держслужбовців, що відкрито заявляють про тиск, який здійснюється на них з боку керівництва.

На прес-конференцію у виборчий штаб Ющенка прийшли шестеро чоловіків — працівників податкової служби Миколаївського району, які відверто говорили журналістам про те, що вони не хочуть виконувати такі накази. Загалом, як стверджували «шестеро офіцерів честі», а так їх моментально назвали журналісти, їхній службі був спущений такий ліміт — забезпечити 450 відкріпних талонів та 16 спостерігачів.

У кожного з офіцерів є сім’ї, діти, які, звичайно ж, не знали, що батьки поїхали до Львова на прес-конференцію. Але, як заявив Петро Олійник, у разі звільнення з роботи податківці отримуватимуть з новоствореного фонду (який, до речі, фінансують львівські підприємці) суму, яка відповідає їхньому посадовому окладу, повідомляє Ірина ЄГОРОВА, «День».

Виставка котів

У Львові проходить XII Міжнародна виставка котів. На ній представлено близько 70 порід різних тварин, серед яких є персидські, єгипетські, ангорські та інші. Деякі тварини, які особливо сподобались глядачам, можНА купити, повідомляє Євген КРАВС (фото автора).

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать