Перейти к основному содержанию

Операція на армії

16 сентября, 00:00

«Дивні метаморфози, які відбуваються з українською армією», — ось що стало першою темою авторської програми керівника служби інформації телеканалу ICTV «Докладно з Дмитром Кисельовим», яка після літньої відпустки вийшла в ефір у неділю. Тим часом зазначимо, що програма й сама зазнала «дивних метаморфоз». Як уже повідомляв «День», тепер вона стане тижневою і триватиме 45 хвилин. Але йдеться не про звичний огляд подій минулого тижня, а про фундаментальне (наскільки телебачення взагалі може бути фундаментальним) дослідження конкретної проблеми, яка хвилює суспільство. Що й продемонстрував перший випуск оновленого проекту. У рамках декількох блоків (реформування армії, Ірак, НАТО, вiйськова доктрина) головному гостеві студії, міністрові оборони Євгену Марчуку було поставлено чи не всі запитання, які можна було вигадати на військову тематику. Починаючи з теми корупції в армії й закінчуючи запитанням про те, чи «витягнуть» українські генерали фізкультурні нормативи НАТО. Стисло сутність армійських метаморфоз Євген Марчук визначив як початок реформування армії «так, щоб Збройні сили найбільш адекватно відповідали і нашим амбіціям, і економіці». Що стосується конкретних заходів щодо реформування ЗС, то вони зокрема передбачають значне скорочення української армії (за прогнозами Євгена Марчука — приблизно до 200 тисяч до 2005 року). При цьому потребу збільшення військового бюджету одночасно зі скороченням армії міністр аргументував таким чином: «...щоб скоротити один полк, треба одномоментно витратити втричі більше коштів, ніж на утримання його протягом року, але потім цих витрат не буде. І ось тут парадокс — для того, щоб реформувати, скоротити, треба затратити більше й потім не витрачатися, або ж, не дофінансувавши реформу, ще десять років мучити всіх — і військових, і економіку, і себе». Євген Марчук сподівається, що Верховна Рада його підтримає. «Ну, а якщо ні, то тоді чесно скажемо всім, що сьогодні фінансово неможливо забезпечити реформування Збройних сил так, щоб до 2005 року вийти на оптимальну структуру та чисельність ЗС». Що ж до скорочень у генералітеті, то міністр зазначив, що це «різні речі — скорочення за проступки, за НП і скорочення у зв’язку з реформуванням ЗС. Там, ...де за серйозні прорахунки, які викликали проблеми, що створили додаткові небезпеки для наших військовослужбовців, все буде дуже жорстко і без церемоній». При цьому Євген Марчук не запитує себе, люблять його в армії чи ні — «як той хірург, який робить операцію. Потім, коли вилікується хворий, коли ми хоч би перший етап реформи пройдемо, тоді з’ясовуватимемо, хто кого любить».

Говорячи про проблему безпеки наших миротворців у Іраку, міністр зазначив, що навіть існує план «термінової евакуації всієї бригади». А застосування українським військовослужбовцем зброї в Іраку Євген Марчук вважає виправданим: військовослужбовець, за словами міністра, застосував зброю тоді, коли автомобіль, який рухався, не підкорився його команді і збив нашого військовослужбовця й він, уже падаючи, відкрив вогонь, як це й передбачено інструкцією. Спільне розслідування з іракською стороною показало, що застосування зброї було правомірним.

До речі, на українських миротворців Євген Марчук покладає особливі надії. За його словами, коли бригада повернеться (в лютому. — Ред. ), то її буде збережено: «Це бригада професійних військовослужбовців, які пройшли серйозне й бойове хрещення в тому числі. ...Це буде вже одна з таких точок, яка формуватиме нашу майбутню армію. Це бригада контрактників-професіоналів». Говорячи про те, «чому сьогодні Україна бере участь майже в десяти» миротворчих місіях, міністр оборони ще раз підкреслив, «що сьогодні треба вміти відстоювати національні інтереси й захищати свою безпеку не тiльки в себе на території, а й далеко за її межами. Безумовно, в міжнародно-правових рамках, які існують». Мабуть, саме в цьому контексті потрібно сприймати переорієнтацію української армії на «колективні системи оборони», однією з яких є й НАТО. Наступним етапом вступу до НАТО міністр оборони бачить «саміт 2004 року, саміт країн НАТО на вищому рівні. Я гадаю, що до того часу ми повинні вийти на План із набуття членства... Якщо нам удасться переконати переважну більшість членів НАТО, і вони проголосують за те, щоб ми вийшли на режим «план із набуття членства», в якому вже визначаються терміни, то це вважатиметься великим успіхом». Найголовнішою трудністю модернізації української армії за стандартами НАТО Євген Марчук назвав фінансування. Також він зазначив, що велике значення матиме сумісність професійної мови. «Не лінгвістики, а способу мислення». Загалом, поле для діяльності — широке. Проте нинішня робота Євгену Марчуку подобається: «багато можна зробити, і такого, що буде дуже важливим і для держави, і для суспільства, і для військових особливо».

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать