Московський патріархат: компромісів не буде
Московська патріархія засуджує твердження кардинала Любомира Гузара про можливе надання Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ) статусу Патріархату. Патріархат УГКЦ в Україні стане ще однією серйозною перешкодою на шляху діалогу РПЦ з Ватиканом. За повідомленням Благовест-інфо/Agnuz, голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату (ВЗЦЗ МП) митрополит Кирило (Гундяєв) в інтерв’ю агентству KNA заявив: «Цей крок означатиме, що Ватикан засновує Патріархат там, де він вже існує» (мається на увазі Московський патріархат в Україні. — К.Г. ). На думку голови ВЗЦЗ МП, відносини між РПЦ та Ватиканом могли б покращитися після зустрічі Папи та Патріарха. Але така зустріч стане можливою тільки у разі дотримання умов, пред’явлених РПЦ Святому Престолу. І якщо Ватикан не відмовиться від ідеї надати УГКЦ статус Патріархату, зустріч глав двох Церков буде виключена.
За даними Москви, ієрархи УГКЦ неодноразово висловлювалися на користь надання їхній Церкви статусу Патріархату. Нещодавно кардинал Гузар заявив, що Ватикан «вивчає шляхи» для заснування Патріархату на Україні. За деякими даними, повідомляє Благовест-інфо/Agnuz, кардинал Гузар порушував питання про Патріархат на нараді Конгрегації Східних церков, що відбувалася у Ватикані в листопаді.
Московська патріархія також засудила гостинний жест кардинала Любомира Гузара — висловлене ним бажання зустрітися з Московським патріархом Алексієм II під час його візиту в Україну для обговорення наболілих, за його словами, питань відносин двох церков — Української та Російської. Відповів на запрошення архієпископ УПЦ МП Львівського та Галицького Августин. Зокрема, він заявив: «Запрошувати самостійно Предстоятеля РПЦ уніатська церква як складова частина Католицької Церкви не має права за своїм статусом та повноваженнями. Просити про зустріч нехай навіть у своєму головному соборі Св. Юра у Львові, або запрошувати від себе особисто — це можливо. Але не від імені Католицької Церкви, частиною якої є УГКЦ». На думку православного архієпископа, «таке запрошення можна вважати некоректним, і церковно і юридично безграмотним» (сайт УПЦ в інтернеті «Православ’я в Україні»). Як бачимо, московські православні політики за всіх обставинах залишаються при своїй вірній думці, не принижуються до переговорів і компромісів і за всіх обставин свято дотримуються церковного етикету.