Віктор МЕДВЕДЧУК: «Треба вивчати історію політичного життя Європи…»
— Вас звинувачують у активному втручанні у формування парламентської більшості. Ви вважаєте нормальним такий стан речей, коли представник однієї гілки влади опікується справами іншої?
— Я хочу сказати, що Адміністрація Президента і глава Адміністрації, тобто я, не впливають на створення парламентської більшості. Якщо є деякі питання, які я узгоджую із фракцією, яка представляє партію, яку я очолюю, маю на увазі СДПУ (об’єднану), то це не означає, що Адміністрація впливає. Так, ми радилися, ми приймали рішення на політбюро партії щодо умов входження до більшості. Але це абсолютно нормальна справа, і тут діяв голова партії, а не глава президентської адміністрації… Так, Президент зацікавлений, щоб більшість, яка візьме на себе солідарну відповідальність за діяльність уряду, була створена. Але це особиста справа кожного депутата. Я вже заявляв, що я хотів би почути, щоб хтось із депутатів міг заявити, що Медведчук тиснув на нього, аби він входив до більшості чи здійснював інші дії. Наскільки мені відомо, таких заяв не було ніколи.
— Але є інші заяви, зокрема, від «Нашої України» про те, що парламентські вибори виграли одні політичні сили, а державою керують інші. Очевидно, це камінь і у ваш город, оскільки ваша партія не була серед перших, хто виграв вибори до парламенту. Як ви ставитеся до таких слів?
— Я абсолютно нормально ставлюся до всіх слів, які сьогодні лунають від лідерів «Нашої України», тому що я розумію, що їм треба щось говорити… Я думаю, що суспільство переконалося, що далі розмов представники «Нашої України» не пішли. А щодо того, що одна сила перемогла, а інша впливає на владу, то я з цим категорично не згоден. По-перше, вони не є силою, яка перемогла на виборах, вони перемогли лише за партійним списком. І честь їм і хвала за це. Але не треба забувати, що вирішення справ у Верховній Раді, вплив на законодавчу діяльність здійснюється більшістю народних депутатів, а це — 226 голосів. Я хотів би навести приклад Словаччини, де на виборах перемогла партія Мечіара, але вона не увійшла в коаліцію, яка формувала уряд. Я хотів би навести приклад Німеччини, де перемогли ХДС/ХСС, а не соціал-демократи, але соціал-демократи домовилися із «зеленими», і тому саме їхнім став уряд, і є їхній вплив на владу. Я думаю, що Віктору Андрійовичу і іншим представникам «Нашої України» треба вивчати історію політичного життя Європи, і тоді вони зрозуміють, що треба не лише говорити, але й щось робити… Уже давно пропонувалося об’єднатися усім демократичним силам, які стоять на ринкових засадах. Таких депутатів близько 340—350 у парламенті. Чому амбіції однієї політичної сили заважають це зробити? Усі інші, окрім «Нашої України», вирішили об’єднатися, і вони об’єдналися. І повірте мені, що більшість є, вона про себе заявила, і тепер заявить про конкретні справи. Не розподілом посад, а тим, що вона візьме на себе відповідальність і діятиме у законодавчому руслі. Ви пам’ятаєте, як це було у 2000 році.
— …У чому суть протистояння чи й конфлікту між «Нашою Україною» і СДПУ(О) та їхніми лідерами?
— Ніякого протистояння СДПУ(О) не створює… Більше того, у нас є багато спільного у програмах і діях, і нам треба спільно працювати. Але якщо одна політична сила вважає, що все має крутитися навколо неї, то це неправильно. Бо якби блок «Наша Україна» мав у парламенті 226 голосів, то й не було б питань, усі б працювали на тих умовах, які висунула така більшість. А якщо такого немає, то щось вимагати безглуздо і безпідставно.
— Президент сказав, що до кінця жовтня мають з’явитися пропозиції стосовно коаліційного уряду. Чи означає це, що дні уряду Кінаха і особисто прем’єра пораховані?
— Ні, не означає. Є чітка позиція Президента, яка була проголошена 24 серпня — створюйте більшість і беріть відповідальність за формування коаліційного уряду. Яким чином це відбуватиметься, які будуть пропозиції від фракцій та груп, — Президент побачить і виконає свою обіцянку. Буде при цьому коаліційний уряд очолювати Кінах чи хтось інший, залежатиме від фракцій, які братимуть на себе відповідальність…
— Як ви особисто вважаєте, — потрібен новий прем’єр?
— Я особисто вважаю, що Анатолій Кінах справляється зі своїми обов’язками, і на місці депутатів я дійсно сформував би коаліційний уряд, але під його керівництвом. Але як вважатимуть депутати, — це їхня справа, ми у це не втручаємося, але будемо підтримувати...