Підприємництву — «експериментальну» свободу
Коментуючи цей явно неоднозначний процес, Олександр ПОПОВ сказав:
«Щоб вибір був об’єктивний, я зібрав керівників усіх громадських організацій, дав можливість кожному з них представити фірму, яка гарантовано відповідає вимогам анкет. Ці анкети я відніс до податкової адміністрації. Якщо у них претензій до фірм не буде, то після десятого числа почнеться експеримент».
Однак існує думка, що ці охоронні грамоти — свідчення дискримінації підприємців, поділу їх на «хороші» і «погані». Це не бентежить уповноваженого:
«Із чогось треба починати, — говорить він. — Нехай хоч маленький оазис з’явиться у суцільній пустелі.
Підприємця, який не сплачує податки, кидають за грати, а чиновника, який не виконує Указів Президента, чомусь туди не кидають. Це несправедливо». Точка зору податкової адміністрації на проблему дещо інша. За п’ять місяців цього року ДПА в Харківській області провела понад 5 тисяч оперативних перевірок дотримання порядку розрахунків зі споживачами за готівкові кошти. У 80% випадків було встановлено порушення (невидача касового чека, непроведення купівлі по касовому апарату, наявність неоприбуткованої виручки тощо). До порушників застосовано фінансові санкції на понад 1 млн. грн.
Комплексних документальних перевірок було проведено майже 9 800. Порушення було зафіксовано у 65% випадків, і в результаті до бюджету було донараховано понад 100 млн. грн., що на 9,5 млн. грн. більше, ніж минулого року.
На думку заступника голови ДПА в Харківській області Надії ГРОМИКИ, і кількість порушень, і суми донарахувань свідчать про те, що «далеко не всі суб’єкти підприємницької діяльності налаштовані на добровільну сплату податків».