Православні традиції проти євроінтеграції
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000627/4113-3-2.jpg)
Внутрішнє посвідчення громадянина, графа якого викликала стільки суперечок, є одним з двох документів, що засвідчують особу за західними стандартами. В паспорті графи «віросповідання» ніколи не було. Чому ж церква не протестує проти цього? Архієпископ Христодулос пояснює це наступним чином: «Клірики ніколи не вимагатимуть якихось новацій на свою користь, але завжди відстоюватимуть усталені звичаї».
Розв’язати суперечку між звичаєм і законом досить складно. Бо якщо прихильники зняття графи віросповідання посилаються на закон Грецької республіки від 1998 року, згідно з яким посвідчення не повинні містити інформації особистого характеру, то прибічники архієпископа Христодулоса апелюють до приписки до цього закону, згідно з якою такі дані можуть вноситися за бажанням громадянина. Таке компромісне рішення могло б владнати конфлікт, але проти нього виступає прем’єр-міністр Костас Сімітіс.
Тим часом архієпископ Христодулос закидає урядові те, що вже давно в православній країні триває наступ на церкву. За його словами, у школах поступово вилучається з програми Закон Божий, у кабінетах службовців все складніше побачити ікони. Незважаючи на все це, наголошує архієпископ, церква готова до діалогу з урядом. Вона категорично відкидає звинувачення в бажанні відігравати роль в політичному житті країни. «Грецька церква не є державною, вона автономна й самостійна і не має жодних амбіцій щодо влади, — пояснює Христодулос, проте відразу ж додає — Церква — це дух, а держава — тіло, й розлучати їх не можна».
Офіційно церква була відокремлена від держави 1975 року, але й досі православні священники отримують платню з бюджету, тобто є, по суті, державними службовцями. Вочевидь, протистояння грецької церкви й держави триватиме ще довго. Поки що архієпископ Христодулос оголосив, що відтепер підписи проти скасування графи віросповідання збиратимуть в кожному церковному приході Греції.