Перейти к основному содержанию

Відповідальним може бути лише легальне багатство

Вважають українські банкіри
09 сентября, 00:00
«День» продовжує тему про відповідальність багатства. Й оскільки в суспільстві поширена думка, що одними з найбагатших людей є банкіри, «День» надає їм слово.

Станіслав АРЖЕВІТІН, голова правління банку «Ажіо»:

— Багаті люди в нашій країні — це здебільшого ті люди, чи ті державні чиновники, що були при владі й мали можливість реалізовувати якісь свої програми. Бо, щоб раптово стати багатим, треба звідкись отримати це раптове багатство. А це можливо лише за умови, що ти маєш певну владу.

У класичному розумінні багатих людей, тобто тих, котрі можуть продекларувати свій нічим не обтяжений капітал, в нашому суспільстві просто немає. Ми читаємо в газетах, що той, напевно, є власником такої-то організації, той, напевно, причетний до такої-то структури. Але ми також бачили податкові декларації наших поважних осіб. Там вони бідні й принизливо малі у своєму грошовому еквіваленті. Тож, якщо відштовхнутися від категорії легалізованого багатства, розуміємо, що його в нас просто немає. Багатство в нас приховане, його не можна показувати, бо одразу знайдеться сорок законів, які розвіють це багатство. У цивілізованих країнах світу й люди, й організації, навпаки, пишаються тим, що багаті. Наприклад, будь-який комерційний банк прагне показати, що в нього є великі капітали. Це як захисний елемент перед владою. А це допомагає багатіти ще більше: якщо приходить клієнт у банк і знає, що капітал цієї установи становить 50 млн. грн., то чому йому боятися покласти своїх 100 гривень? Наше завуальоване багатство так само завуальовано впливає на суспільство. Я хотів би, щоб в Україні в цьому сенсі повернулися до часів Ярослава Мудрого, коли наші славетні вояки, які впливали на суспільство не тільки в Україні, а й за її межами, сміливо казали: «Я іду на ви». Вони оголошували війну, зміну чи то в міжнародних стосунках, чи всередині країни. А сьогодні в країні все робиться нишком і нагадує «колгоспні» стосунки. Я б хотів, щоб у нас знову з'явилися люди на зразок колишніх цукровиробників. Вони заробляли капітал і ділилися ним: вкладали в державу, в якісь проекти, багато будували. Це правдивий, повноцінний, гордий багач, який також правдиво й прозоро впливає на суспільство. Його вплив видно, його можна проаналізувати, люди можуть йому за це дякувати.

В'ячеслав ЮТКІН, заступник голови правління Національного резервного банку:

— Багаті бувають різні: одні мають важелі впливу на суспільство й процеси, що відбуваються в ньому, а інші, я маю на увазі кримінально багатих, не мають таких важелів впливу, хіба що вони можуть підпорядковувати якусь частину суспільства шляхом використання своїх грошей. У країнах, де відбувається активний переділ фінансів, заможними, через обставини, можуть стати люди, які потенційно ними бути не могли. Це багатство не нажите ні працею, ні розумом, ні зусиллями. Тому кримінально багаті перед суспільством відповідальність не відчувають. Між іншим, таких заможних набагато більше, ніж тих, які відповідальність свою перед соціумом розуміють.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать