Перейти к основному содержанию

Угорщина хоче стати «базовою державою» для відновлення Югославії

03 июня, 00:00

Угорщина — єдина з країн НАТО, що має спільні кордони з Югославією, а крім того, ще й значну, приблизно 400-тисячну, угорську меншину у Воєводині, — як ніхто розуміє складність ситуації, в якій опинилося населення розбомбленої південної сусідки. Угорські керівники різних рангів, включаючи президента і прем'єр-міністра, постійно підкреслюють, що необхідно планувати післявоєнну перебудову югославської економіки, процес якої повинен іти паралельно з демократизацією суспільства. Вони також наголошують на необхідності такого собі «плану Маршалла» для всього Балканського регіону. І вважають, що крім націоналістичної ідеології, яка панує в багатьох балканських країнах, відсталість економічної інфраструктури також зіграла свою роль у цій трагедії. Бо в людей, які живуть у квітучій країні, бажання братися за зброю, як правило, не виникає.

На необхідності фінансової ін'єкції на кшталт «плану Маршалла» для Європи після Другої світової війни наголошують і деякі міжнародні незалежні інституції. Міжнародний інститут порівняльних досліджень (ВІІВ), який розташований у Відні, нещодавно висловився щодо крайньої необхідності «плану Маршалла» для Балканського регіону, хоча й у менших масштабах, ніж після Другої світової, коли в Європу було «влито» $150 млрд. Та з Відня зразу й додали, що ця допомога можлива лише у випадкові, коли Югославія стане демократією у західному розумінні, буде сама готова брати участь у відбудові. Наводячи для прикладу помилки європейських країн, представник ВІІВ нагадав, що свого часу в економіку Боснії та Герцеговини було вкладено $5 млрд., але бажаного ефекту досягнуто не було. В першу чергу, внаслідок того, що більша частина цих грошей пішла на фінансування імпорту.

Є й інші погляди. Депутат Європарламенту Отто Габсбург вважає доцільнішим замість глобального плану допомоги розробити плани реконструкції для кожної країни, зокрема, приймаючи до уваги особливості кожної з них. Але додає, що дуже важко буде переконати західні держави та їхню громадськість у необхідності фінансової допомоги, бо негативним прикладом виступає Росія, де мільярди «зелених» розтанули в традиційній пітьмі. Нащадок імператорської родини Габсбург передбачає, що теперішня криза каталізує процес розширення євроструктур у південно-східній Європі...

Проте коли думаєш про можливу угорську участь у балканському відродженні, іноді здається, що це лише той медяник, яким США та провідні кола НАТО бажають посолодити пігулку втягнення Угорщини до югославського конфлікту. На мій погляд, це підтверджує і вислів американського посла в Будапешті, що Угорщина заслуговує стати майбутнім центром фінансово- економічного відновлення Югославії... А сказав він це під час демонстрації угорським керівникам американських бомбардувальників Ф-18 на військовому аеродромі Тасар (Угорщина), який використовується американцями для нальотів на Югославію.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать