Чи стане Швеція дороговказом для України?
Сьогодні в Леоніда Кучми є можливість на власні очі побачити й ознайомитися в Стокгольмі з явищем, відомим як «шведська модель». Шведи воліють не називати свій устрій соціалізмом — бо класичний приклад соціалізму, як кажуть навіть їхні ліві, — то Куба. Українському Президентові продемонструють успіх нейтральної та стабільної Швеції і розповідатимуть про те, наскільки наша країна для них важлива — передусім як ринок, і наскільки в нас важко вести бізнес. Тут шведи абсолютно не оригінальні — про це однаково добре може розповісти й українець, і американець.
«Два-три роки тому в Швеції був дуже великий інтерес до України, — зазначили кореспондентові «Дня» в Торговельній раді Швеції, — але потім багато хто зрозумів, що працювати на українському ринку «трохи важче», ніж це очікувалося». Цьому «трохи важче» сприяли українські «притчі во язицех» — законодавство, податкова система, названа божевільною, бюрократія, система картотеки, бартер. Торгувати тут ще можна, вважають практичні шведи, але інвестувати у випуск продукції — ні. У наслідку багато фірм пішло, хоча деякі й продовжують працювати, і навіть мають плани щось випускати в самій Україні. Зокрема, «Альфа Лаваль Агрі», яку відвідає Кучма, планує налагодити випуск в Україні обладнання для молочної промисловості, і, хоча й скаржиться не менше за інших, бізнесу не згортає. Представники фірми лише дивуються — чому такі самі корови, як у Швеції, дають в Україні, хоча й у некомп’ютеризованих корівниках, втричі менше молока.
Теоретично великі можливості України, яку шведи зараховують до своїх найбільш пріоритетних ринків (а тут міряють все саме такими категоріями), ніяк не набудуть практичного стану. Шведи, зокрема, ладні запропонувати більш ліберальний режим для експорту українського текстилю, хотіли б уважно вивчити інші українські експортні можливості. Цілком імовірно, що в Україні про це могли й не чути, адже навіть посольство в Стокгольмі працює всього другий місяць. Зрештою шведи відзначають як позитивну рису те, що разом із Кучмою приїдуть і бізнесмени — з ними говорити простіше, ніж із чиновниками.
Ввічливі шведи, звичайно, відзначать величезне значення України для європейської стабільності та безпеки, але нагадають, що їм цікаво розвивати стосунки лише з тією Україною, яка впевнено йде шляхом реформ, як це сказав «Дню» держсекретар МЗС Швеції Ян Еліассон. У разі успіху реформаторства, цілком можливою може бути підтримка Швецією асоційованого, а потім і повного членства України в Європейському Союзі, та спочатку — угоди про вільну торгівлю з ЄС, може зайти мова і про лібералізацію візового режиму. Хоча найперше, за словами Еліассона, ЄС має знайти реалістичну стратегію для відносин з Україною.
Безперечно, шведи нагадають українцям, що Чорнобильську станцію потрібно закривати, як це було обіцяно. Але не скажуть, де взяти гроші на добудову блоків Хмельницької та Рівненської АЕС, які мають замінити ЧАЕС.
За деякою інформацією, Швеція також натякатиме, що і її було б варто запросити на балтійсько-чорноморський саміт до Ялти. Проте й серед шведів, і серед українців є чимало скептиків щодо цієї ідеї.
Загалом можливості, які відкриває невелике північне королівство, накопичений ним досвід чомусь видаються не меншими, ніж ті, які пропонує Росія. Як скористається Україна тим, що побачить її Президент у Швеції (як і в інших країнах) — це вже інше питання.
Стокгольм — Київ