Перейти к основному содержанию

Європа «взяла до уваги» Україну

Це вже добре — кажуть у Києві
21 октября, 00:00

Віденський саміт Україна — Європейський Союз не дав і не міг дати швидкої й чіткої відповіді на відразу декілька запитань — чи хоче насправді ЄС бачити Україну коли-небудь своїм членом, чи буде коли-небудь лібералізовано торговельний та візовий режим між сторонами, чи взагалі матиме ЄС якусь стратегію дій щодо України. Але була, нарешті, перша офіційна реакція Європи на проголошений президентом Кучмою стратегічний курс на інтеграцію держави до ЄС — його, цей курс, «взяли до уваги», як говориться в підсумкових документах — це, вважають у Києві, вже є позитивним.

Саміт не міг дати жодної відповіді — бо ні голова Європейської Комісії Жак Сантер, ні хто інший не вповноважений говорити від імені всіх країн-членів ЄС, не маючи в руках їхньої узгодженої позиції. Цієї позиції щодо України немає — країни ЄС погоджуються лише в тому, що Київ не готовий підписати з Євросоюзом угоду про асоційоване членство (такі угоди зараз мають 10 країн). Коли Україна буде готовою — залежить лише від неї та від того, як буде виконано положення угоди про співпрацю та партнерство з Євросоюзом.

Але, за словами одного з високопоставлених українських дипломатів, всі наші пропозиції — про залучення Києва до Європейської конференції країн-учасників та країн-претендентів на вступ до ЄС, про початок переговорів із запровадження зони вільної торгівлі, про мінімізацію негативних для України наслідків вступу до Союзу Польщі, Чехії, Угорщини, про створення спільної групи експертів для визначення українського місця в Європі — будуть дуже уважно й ретельно вивчатимуться — такого результату досягнуто вперше...

Взагалі саміт є, як говорять дипломати, механізмом не прийняття ухвал, а з’ясування та узгодження позицій сторін. У Відні ж вперше з’ясувалося, що жодна зі сторін не бажає, щоб контакти між ними, образно кажучи, зайшли до глухого кута. І насправді зроблено лише перші кроки на довгому шляхові — але й Кучма у Відні зізнався, що не має ілюзій щодо швидкої інтеграції. Не сказав він лише, що певний внесок у те, що з Україною лише зараз починають якось розмовляти, внесло і його правління — вірніше, результати, досягнуті протягом останніх років нашою державою.

Де й коли буде наступний саміт — поки що невідомо. Відомо лише те, що він відбудеться — тобто механізм запрацював. А українська делегація повернулася до Києва, маючи ухвалу ЄС про надання Україні першої частки кредиту для стабілізації платіжного балансу (150 млн. екю), обіцянку виділити $203 млн. на доведення до нормального стану чорнобильського об’єкту «Укриття» та «суттєвий кредит» на добудову блоків Хмельницької та Рівненської АЕС. ЄС також обіцяє підтримати розвиток транспортного коридору з Європи до Азії через Україну та Кавказ (TRASECA). І мабуть, саме ці конкретні дії сприятимуть і досягненню в ЄС консенсусу щодо того, чи є Україна частиною Європи, й на що вона має право. Також вони стимулюватимуть саму Україну досягти того рівня, на якому ніхто вже не зможе нехтувати її інтересами.

№201 21.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать