Багдад пішов на конфлікт з ООН
Думка про припинення співпраці із Спецкомісією ООН із роззброєння Іраку народилася в головах багдадських діячів після того, як тиждень тому РБ ООН подовжила санкції проти цієї країни на невизначений термін. Іракські депутати поставили Раді Безпеки своєрідний ультиматум: доки ви не повернетесь до звичної практики, коли санкції переглядають кожні два місяці, годі й думати, що ми співпрацюватимемо з вашими інспекторами. Навряд чи Багдад не розумів тоді, що цим самим укотре стане причиною напружених дискусій в оонівській штаб-квартирі. Очевидно й те, що саме Сполучені Штати вимагатимуть від Іраку «взяти своє слово назад», у гіршому ж випадку Багдад може відчути на собі міць американської військової машини. Держсекретар США Мадлен Олбрайт нещодавно заявила, що її країна готова застосувати силу проти Іраку — якщо на те буде потреба. Усвідомлюючи все це, Багдад пішов на цей крок. Навіщо?
Ірак разом з Іраном, Північною Кореєю і Лівією належить до країн, яких підозрюють у володiнні секретними ядерними програмами. Санкції, запроваджені ООН після вторгнення Іраку до Кувейту 1990 року, може бути скасовано лише після того, як оонівські інспектори підтвердять: Багдад не має зброї масового знищення. Якщо Ірак упродовж десяти місяців іде на конфлікт з ООН, то робить це явно не з простої допитливості. Є два варіанти. Або Багдад справді має заборонену зброю, що в принципі наразі не збігається з результатами перевірок інспекторів. Або Багдад так ризикує заради незрозумілої іншому світові мети. Прогнози аналітиків щодо подальшої поведінки країни часто-густо виявлялися помилковими...
Незабаром генсек ООН Кофі Аннан запропонує Раді Безпеки новий план щодо Іраку. Можливо, це врятує ситуацію — схоже, що Багдад прислухається до думки головного дипломата планети.
№176 16.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»