Перейти к основному содержанию

Вибори в Баварії — бальзам на душу Коля

15 сентября, 00:00

«Передвиборна кампанія — як марафон. Неважливо, як почнеш, головне — як закінчиш», — каже Коль. І, очевидно, саме успішний ривок на останніх метрах марафону може дозволити «будівничому європейського дому» вп'яте стати канцлером. Поки що дані соціологічних опитувань свідчать: 43 відсотки німецьких виборців проголосують за соціал-демократів, якi висувають на посаду канцлера Герхарда Шрьодера, за блок ХДС/ХСС — 37 відсотків електорату.

Представник ХДС Галинський зазначив iз цього приводу українським журналістам: «Одна справа — відповідати, інша — проголосувати. До того ж половина людей ще остаточно не вирішила, кому з партій віддати перевагу». Явного лідера передвиборної гонки в Німеччині немає.

Ясно одне — добряча половина німців, не сумніваючись, що «великий Гельмут» зробив у повоєнній Німеччині як ніхто багато, голоси свої віддасть все ж таки за СДПН. Представник соціал-демократів Маттіас Махніг зазначив: «У Гельмута Коля є дуже хороші заслуги в минулому, але йому нема з чим іти в майбутнє». За 16 років канцлерства — найтривалішого в німецькій історії — Коль, здається, міг би потурбуватися й про створення нових робочих місць, й про реформу оподаткування, й про вирішення проблеми іноземців у країні. Проста логіка підказує: Коль уже напевно не позбавить Німеччину цих болючих проблем. Гарантій щодо Шрьодера теж, звичайно, немає, натомість є проблиск надії — а раптом він, зайнявши канцлерське крісло, таки поведе Німеччину в світле завтра?

По суті, передвиборні програми обох конкурентів — ХДС і СДПН схожі: вони обіцяють виборцям життя в оновленій, стабільній країні. Редактор російської служби «Дойче Веллє» Александер Варкентін прокоментував кореспонденту «Дня» ситуацію таким чином: «Передвиборні платформи зблизилися настільки, що кампанія стала пустопорожньою, як ніколи». Соціал-демократи хiба що сильнiше акцентують, що Німеччині потрібні інновації. СДПН і подає себе по-новому: наголос зроблено на «красивості» проведення марафону за місця в бундестазі. Їхні опоненти твердять, що, приміром, Шрьодер, надягнувши краватку несказанної краси, більше привертає увагу саме на неї, а не на зміст промови. Дехто вважає боротьбу соцiал-демократiв своєрiдним шоу-бiзнесом. Християнські демократи теж проводять шоу, але по-іншому. Чого вартий хоча б оприлюднений ХДС «зошит для класної роботи Герхарда Шрьодера», в якому турботлива рука виборця повиправляла помилки, начебто зроблені Шрьодером у відповідях на задачі...

Нині на рідкій вулиці у великих та маленьких містах Німеччини не знайдеш передвиборного плаката із портретом кандидата тієї чи іншої партії. На чолі кандидатів час від часу пишуть їм характеристики (наприклад, «має четверту дружину»), іноді на портретах видряпано очі (найчастіше чомусь — у Коля). Але це — скоріше пустотливість. Насправді ж німці не можуть бути байдужими до вибору тих, хто поведе їхню країну в наступне тисячоліття. Деякі аналітики припускають, що можливою є «велика» коаліція між двома партіями-суперницями.

№175 15.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать