Газотрейдери провели розвідку боєм
Цим документом, за повідомленням агенції Інтерфакс-Україна, заборонено передавати до статутного фонду Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України» акції, що належать державі, таких акціонерних товариств як «Укргазпром», «Укрнафта», «Укргаз», а також передавати їй у користування майно, що використовується для транспортування, зберігання та розподілу нафти, нафтопродуктів і природного газу і заборонене до приватизації у зв'язку із загальнодержавним значенням. Заборонено акціонувати державні підприємства нафтогазового комплексу.
За оцінками експертів, атаку чи, точніше, розвідку боєм проти «Нафтогазу» провели колишні газотрейдери, стурбовані нинішнім становищем на нафтогазовому ринку, практично закритому для їхньої безпосередньої участі.
Ініціатива належала ЄЕСУ, але озвучив її в парламенті колишній глава могутньої «Олгруп» і непримиренний в минулому борець iз цією корпорацією Олег Іщенко.
Тим часом, на думку експертів, боротьба навколо «Нафтогазу України» ще тільки розпочинається. Про це можна судити і з заяви одного з авторів закону Василя Червонія, якому, за його словами, під час обговорення погрожували фізичною розправою. Але основним козирем прибічників «Нафтогазу» стане вето Президента, а також можлива відмова у кредиті МВФ. Питання про вето, мабуть, настільки вирішено, що ним займається перший заступник голови правління НАК Тарас Фреюк, тоді як керівник «Нафтогазу» Ігор Бакай поїхав до Москви. Адже серед цілей очолюваної ним компанії — допомога уряду в реструктуризації боргу перед РАТ «Газпром». Проте деякі експерти вважають, що більшості, котра ухвалила згаданий закон, буде достатньо, аби подолати вето Президента.
Проте деякі народні депутати, котрі голосували за згаданий закон, висловлюють тверде переконання в необхідності створення НАК. Так, народний депутат Анатолій Новик вважає, що на нафтогазовому ринку України повинна працювати державна монополія. «Якщо монополія держави дозволить підвищити національну безпеку країни, — говорить він, — то це, безумовно, треба вітати, і Верховна Рада ухваленим законом лише попередила всілякі наміри у приватизації державного майна в обхід законодавства».