Нове - це трохи забуте старе. Коли мова йде про газ і "Газпром"
Мабуть, головним результатом візиту до Москви прем`єр-міністра Валерія Пустовойтенка варто було б вважати не стільки підписання протоколу про графік ліквідації української заборгованості перед РАТ "Газпром", скільки виникнення з небуття питання про можливість передачі "Газпрому" в рахунок цієї заборгованості частини експортних трубопроводів, що проходять Україною, та підземних газосховищ.
Бажання представників "Газпрому", щоб Україна розплатилася з ними саме тим, що дає змогу диктувати газову політику, цілком природне й не нове. Ще, либонь, не всі забули скандал, який заблокував створення спільного з Росією підприємства з транзиту газу, українським внеском до якого були б саме два найбільших у Європі підземних газосховища (на Львівщині та на Закарпатті) та частина трубопровідної мережі, що йде на Захід. Урядовці тоді не змогли довести корисність цього наміру для України. Очевидно, щоб уникнути скандалу, прем`єр-міністр Росії Віктор Черномирдін підкреслив, що Росія на Україну "не тисне" й не нав`язує Києву форм погашення заборгованості за поставки газу.
Як заявив у Москві Пустовойтенко, передача росіянам цієї частини майна неможлива, бо не значиться в програмі приватизації на 1998 рік, однак у недалекому майбутньому зовсім не виключена. І очевидно, справа ще не раз стане предметом обговорення в парламенті, після чого Верховна Рада, напевне, буде звинувачена в неконструктивності.
Поки що переговори української делегації з російськими урядовцями та "Газпромом" завершилися підписанням протоколу, згідно з яким "Укргазпром" виплачує до 1 жовтня РАТ "Газпром" $300 млн., "Мотор-Січ" - 30 млн. у квітні, а "Інтергаз" та ЄЕСУ до 15 березня представляють свій графік погашення 400 млн. заборгованості в другому кварталі. У рахунок заборгованості ВО "Зоря" та АТ "Констар" поставляють росіянам обладнання. Переважну частину з суми в $900 млн., що увійшла до протоколу, РАТ "Газпром" має отримати з України "живими" грошима. Тож схеми, за якими колись діяли корпорація "Республіка" та ЄЕСУ, тепер вважаються недійсними. А де Київ візьме гроші, прем`єр Пустовойтенко не пояснив.
Выпуск газеты №:
№44, (1998)Section
Подробиці