Критичні дні
Критичні дні є не тільки у представників слабкої статі, як це може здатися після перегляду телереклами жіночих спецзасобів. Вже давно помічено, що вівторок є найнесприятливішим днем у стосунках між законодавчою та виконавчою владою. За ступенем насиченості політичними подіями цей день, безперечно, необхідно відмічати у календарі якимось особливим кольором (червоним, синім або, врешті-решт, блакитним). Пояснення даному феноменові досить прості:
По-перше, вівторок - день масової присутності депутатів у сесійному залі. Після вихідних, проведених у виборчих округах, свіжі і дещо озвірілі після спілкування з електоратом парламентарії повні енергії.
По-друге, як правило, напередодні виконавча влада робить деякі різкі рухи, що викликають відповідну реакцію в народних обранців. Наприклад, 30 січня, у п'ятницю, Президент видає свій знаменитий ялтинський указ, а 3 лютого, у вівторок, починається парламентська реакція на кримські події.
Вівторок, 10 лютого, не стане винятком з правил. Адже цього дня вирішується доля виборів:
а) до Верховної Ради Криму;
б) київського міського голови.
У Президента Кучми своя точка зору з цього приводу, у депутатів - своя. Як завжди, шлях до розв'язання проблеми лежить через подолання вето глави держави. Цього разу йдеться про подолання вето на закони про порядок проведення виборів депутатів міської, районної у місті Києві рад і міського голови у місті Києві й про вибори народних депутатів Автономної республіки Крим.
У п'ятницю, 6 лютого, депутати вже намагалися набрати 300 голосів для нейтралізації "четвертого читання" Президента (саме так в Адміністрації глави держави соромливо називають процес накладення вето на ухвалені ВР закони). Однак, нічого з цього не вийшло і голосування було перенесено на 10 лютого.
Варіант 1. Завдяки традиційно високому ступеневі "вторинної" присутності у сесійному залі, парламентарії набирають необхідні 300 голосів. У цьому випадкові вибори до Верховної Ради Криму проводяться на основі змішаної, мажоритарно-пропорційної виборчої системи, а київський голова (його місце в цей час займає опальний і гнаний Леонід Косаківський) обирається населенням Києва напряму. Природно, що реакція Кучми на такий фінт парламенту буде вкрай негативною.
По-перше, Леонід Данилович не любить змішану виборчу систему. Оскільки йому не вдалося запобігти цій "біді" на загальнонаціональному рівні (вибори до парламенту України), то він хоче захистити від цієї "напасті" хоч би деякі регіони країни (Крим).
По-друге, пряме обрання київського голови істотно знизить рівень впливу виконавчої влади на управління столицею. Варіант існування "намісника" Президента у Києві вже не проходить.
За цих умов подолання парламентом вето на вказані закони однозначно призведе до негативної реакції глави держави. Швидше за все виконавча влада спробує поставити під сумнів результати голосування у Верховній Раді. Мовляв, депутати декілька разів намагалися подолати вето, що суперечить Регламентові, голосували не своїми картками і взагалі, це все підступи соціаліста Мороза.
Варіант 2. 300 голосів набрати не вдається і вето залишиться в силі. У цьому випадкові, ймовірно, парламент спробує діяти в обхід. Можливо, що буде вирішено закріпити процедуру виборів київського голови у законі про столицю України, ухваленому в першому читанні. Президент, звісно, заблокує введення в дію цього законопроекту за допомогою процедури "четвертого читання".
Що ж до закону про вибори депутатів кримського парламенту, то простору для законодавчого маневру просто немає, оскільки Леонід Данилович наклав вето на все, що стосується проведення виборчої кампанії у Криму.
Складається типова патова ситуація: вибори київського голови і кримського парламенту проводити потрібно, однак не існує законодавчих правил для такої виборчої гри. У цьому випадкові вже можна говорити про зрив виборів і на регіональному, і на столичному рівнях.
Варіант 3. Верховна Рада капітулює перед главою держави і враховує всі принципові зауваження Президента. Наслідком такого рішення є те, що:
а) кримські вибори 29 березня все одно не відбудуться, оскільки не вдасться досить швидко "перепрограмувати" хід виборчої компанії в автономії на мажоритарну систему з "домішкою" національних виборчих округів;
б) населення столиці не обиратиме напряму голову міської ради народних депутатів.
До речі, не виключено, що голосування з вказаних питань взагалі буде перенесено на невизначений час і депутати сконцентрують свою увагу на обговоренні інформації уряду про стан справ з ліквідацією заборгованості з заробітної плати, пенсій і стипендій. За наявності прямої радіотрансляції потрібно чекати досить яскравого політичного шоу. Фактично, це останній парламентський День уряду для нинішніх депутатів і його потрібно прожити так, щоб не було боляче за... і далі за текстом.
Щоправда нічого нового, швидше за все, чекати не слід, оскільки ВР вже рекомендувала Президентові звільнити і прем'єра, і віце-прем'єра Сергія Тигипка і деяких інших високопоставлених осіб. Однак сам процес обговорення інформації Кабміну обіцяє бути досить захоплюючим.
Выпуск газеты №:
№24, (1998)Section
Подробиці