Перейти к основному содержанию

Чи по державі шапка?

13 января, 00:00
НАШІ ТАЛАНТИ Чи по державі шапка? Міліціонери зодягнуті, а ті, хто їх одягав, - обдурені Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ, "День" Чигиринська хутряна фабрика, що на Черкащині, нещодавно виграла всеукраїнський тендер на пошиття головних уборів для працівників державної служби охорони. Не гаючи часу, невеличкий колектив узявся до праці.

Чигиринські шапки вже одягли в Києві, днями вони з'являться в Черкасах та Житомирській області. Хутровики розробили й запропонували для охоронців також моделі зимових курток на штучному та натуральному хутрі й сподіваються, що й на них здобудуть державне замовлення.

Утім приклад спорідненого з чигиринським Черкаського швейного підприємства "Вайсе" свідчить про те, що держзамовлення - справа ризикована. Адже, щоб пошити гарну шапку, - потрібне неабияке вміння. А зробити так, щоб тобі при цьому вчасно заплатили, - тут уже потрібен справжній талант. Так, черкащани після досить жорстких тендерних змагань також отримали право на пошиття верхнього одягу для працівників МВС. Більше того, сам Президент під час недавнього візиту до Черкас відвідав фабрику і похвалив доладно зшиті міліцейські куртки. Однак, як заявила кореспонденту "Дня" головний інженер фабрики Тетяна Булак, держава є найбільшим замовником і, як це не прикро, найбільшим боржником. Фабриці сьогодні винні понад 500 тис. грн.

ФОНДОВИЙ РИНОК

"Вовчі" закони природного відбору

Ліквідація неспроможних фірм сприяє стабілізації ринку

Сергій ПЕТРИК, "День"

Рада Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ) ухвалила рішення припинити членство в організації 26 компаній і запропонувала розглянути питання про їх виключення на чергових зборах членів УАІБ. На думку більшості учасників фондового ринку, це чи не найголовніша подія з тих, що сталися на ринку в грудні.

Серед тих, що "проштрафилися", - 22 компанії, які вже давно не платили членські внески. Ще 29 компаній попереджені про виключення, якщо вони не погасять свою заборгованість перед УАІБ протягом місяця.

Те, що сталося, безумовно, є результатом отримання Асоціацією статусу саморегулюючої організації (СРО). Історія створеної в квітні 1995 року УАІБ багато в чому відображає історію розвитку самого фондового ринку. Характерно, що 1997 року до УАІБ приєдналися й більш "ранні" Українська асоціація торговців цінними паперами і Українська асоціація довірчих товариств, інвестиційних фондів і компаній. Унаслідок цієї еволюції їх члени більше не потребують формального розмежування інтересів. Асоціація, згідно з статутом, надає методичну, інформаційну, технічну і правову допомогу компаніям-членам, захищаючи їх інтереси, співпрацює з органами державного й місцевого управління.

Нині до складу Асоціації входять більше ніж 140 інвестиційних компаній і фондів, торговців цінними паперами, довірчих товариств і банків. Як пояснюють у прес-службі УАІБ, кількість компаній-членів не є постійною, що пов'язано з природними процесами функціонування ринку.

Чому ж стільки компаній не дорожать членством у Асоціації? На думку начальника управління цінними паперами інвестиційної компанії "Оптіма Інвестментс" Михайла Климовицького, усе пояснюється просто: після того, як у середині нинішнього року УАІБ збільшила розмір членських внесків до $1 тис., виявилося, що не всі учасники фондового ринку спроможні виплачувати таку суму.

Цікаво, що до отримання статусу СРО Асоціація не була зацікавлена розлучатися з боржниками: згідно із законодавством у неї повинні входити 25% професійних учасників ринку.

Виключення з УАІБ загрожує і фінансово неспроможним компаніям не тільки втратою могутнього "даху" й всіляких вигід від членства в Асоціації, але й дещо більш неприємним. У багатьох країнах санкції, що застосовуються СРО, більш суворі і ефективні, ніж санкції державних органів. Досить сказати, що обов'язковий бойкот іншими учасниками ринку виключених компаній звичайно викликає їх ліквідацію. Такі, здавалося б, вовчі закони, що іменуються внутрішнім самоконтролем ринку, насправді сприяють його стабілізації.

Вищій мірі покарання за порушення "правил гри" - позбавленню членства в УАІБ - нещодавно було піддано навіть таку велику компанію, як "Нафтаенергоінвест". Зі слів президента Асоціації Віталія Ковтюха, тепер ця компанія витрачає чималі зусилля, намагаючись відновити своє членство.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать