"Дня початку - догана"
Таке життя: хтось робить свій бізнес, хтось допомагає в цьому, хтось заважає. Тому, хто заважає, спочатку виносять догану, потім суворо попереджають, потім прибирають з роботи. Самі ж продовжують робити бізнес. Господарство тим часом остаточно розвалюється. А ще п'ять років тому колгосп імені Гайдара (на той час - радгосп імені Гайдара) був одним із кращих у районі за м'ясомолочним профілем. Тут тримали 2000 великої рогатої худоби (з них 500 корів), 400 свиней, 2500 овець... Сьогодні колгосп "успішно" йде на дно: вдвічі зменшилося поголів'я корів, учетверо - свиней, у двадцять разів овець. Знизилася врожайність. Немає кормів. Джуриленко, яка пропрацювала в господарстві не один рік, спробувала стати на захист колгоспних інтересів. І отримала за це догану. "Так буде з кожним, хто посміє!.." - пригрозив молодий голова правління Трохимець.
Головний економіст колгоспу імені Гайдара Канівського району Любов Джуриленко місяць тому виявила в рідному господарстві 166 тонн (тобто майже три вагони) неоприбуткованого зерна. 4 листопада на правлінні колгоспу за це їй винесли... догану.
Інтрига почала розкручуватися ще влітку, коли головний економіст, відчувши недобре у справах колгоспної комори, заговорила про це привселюдно. Однак на це ніяк не відреагували. Голова колгоспу Олександр Трохимець усім своїм виглядом давав зрозуміти, що знати не знає про якісь порушення в амбарних документах. Комірник Василь Дехтяренко зовсім не приховував посмішки: мовляв, помиляєшся, Любове Микитівно, в нас тут нема до чого причепитися.
Головний економіст змушена була подати кілька усних доповідних на ім'я голови - 2 вересня, 10 вересня, 29 вересня. І лише після того, як 4 жовтня вона вручила панові Трохимцю письмову доповідну, керівництво колгоспу спромоглося створити ревізійну комісію і почати перевірку. Побоювання Любові Джуриленко підтвердилися. У перший же день у коморі було виявлено 22 тонни неоприбуткованого жита, наступного дня - 40 тонн пшениці. Усього перевіркою було виявлено 166 тонн "лівого" зерна. Навіть якщо брати за мінімальними цінами ($100 за 1 тонну), то виходить кругленька сума: близько $17 000! Тут, напевно, вистачить, щоб видати зубожілим колгоспникам зарплату, до того ж не за один місяць.
Заборгованість щодо заробітної плати в колгоспі імені Гайдара на сьогодні становить 113 тисяч гривень. Ну, звичайно, цю фінансову діру виручкою від виявленого зерна не залатаєш. А от щоб забезпечити план із хлібозаготівлі, його якраз би вистачило. Адже із 300 тонн зерна, на які господарство підписало цього року держконтракт, у засіки батьківщини надійшло трохи більше за 170 тонн. Прихованих 160 тонн саме і не вистачає. Цікавий збіг, чи не так? Цим фактом зацікавилася прокуратура.
Могли, могли гайдарівці поболіти душею якщо не за себе, то за інших. Канівський район, до речі, виконав держзамовлення щодо хліба всього на третину: із 6345 тисяч тонн зерна було продано всього 2000 тонн. Однак комусь вигідно було виконати спершу власне "замовлення"...
Хто намагався поцупити прихований хліб, ще належить з'ясувати; комірник, який зберігав без документів таку кількість зерна, потрапляє під кримінал, а головний економіст, яка "розкопала" цю справу, заслуговує на премію або хоча б на подяку, факти незаперечні. Але де там! Попереднє правління колгоспу ясно дало зрозуміти Любові Джуриленко, що зайва пильність ще вилізе їй боком. А на останньому правлінні їй уліпили догану. Комірника ж вирішили розрахувати і... відпустити з Богом.
Черкаська область