Перейти к основному содержанию

Польща хоче зближення зі Сходом, ЄС не поспішає

28 мая, 00:00

У Євросоюзі намітилася нова суперечка навколо відносин з Росією й колишніми радянськими республіками в Східній Європі. Хоча міністри закордонних справ країн ЄС домовилися вчора в Брюсселі, як і очікувалося, про мандат на переговори щодо «Угоди про співпрацю й партнерство», одночасно з подачі Польщі виникли розбіжності навколо статусу таких східноєвропейських держав, як Україна, Білорусь і Грузія. За словами міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, ці держави мають піти на зближення з ЄС за допомогою нової східної політики союзу. Єврокомісія застерегла у зв’язку з цим від нових обіцянок на вступ.

Суперечка навколо нової східної політики ЄС розгорілася ще на початку 2007 року. Тоді міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмайер (СДПН) скористався головуванням Німеччини в ЄС, аби по-новому організувати відносини з Росією й сильніше прив’язати до Європи країни, що мають вихід до Чорного моря. Оскільки Польща перешкоджала переговорам з Росією, стала можливою лише програма вільної співпраці з країнами регіону, що отримала назву «Сінергія Чорного моря». Східна політика була відкладена на безрік, так і не встигнувши дійти до Ради міністрів ЄС.

А тепер дебати з цього приводу поновилися — з іншим напрямком головного удару. Учора на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС Польща запропонувала перші ідеї «Східного партнерства». Воно має базуватися на наявній політиці добросусідства ЄС і поглиблювати співпрацю з такими країнами, як Україна, Молдова, Грузія, Азербайджан, Вірменія й Білорусь. За словами Сікорського, в перспективі можливий навіть вступ цих країн до ЄС. Цю ініціативу підтримує Швеція, й вона має отримати остаточне схвалення глав держав і урядів Євросоюзу на саміті ЄС у червні. І лише після цього можна міркувати над конкретними проектами та їхнім фінансуванням, зазначив Сікорський.

Штайнмайер схвалив пропозицію Варшави. Його тішить, що Польща підхопила його ініціативу 2007 року, зазначив голова німецького МЗС. Євросоюз, підкреслив Штайнмайер, «вкрай зацікавлений» у політичній стабілізації Східної Європи. Однак не йдеться про підготовку нових кандидатів на вступ. Пропозиція Польщі «не висічена в камені» й може ще зазнати змін на саміті ЄС. Франція також сигналізувала про свою зацікавленість. «Це не гріх — одночасно йти на Південь і на Схід», — заявив міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер. На саміті ЄС Париж добився заснування Середземноморського союзу, подолавши опір, передусім з боку Німеччини. Тоді Польща вимагала того ж для Східної Європи.

Люксембург піддав пропозицію Варшави критиці: «Грі тут не місце: хтось за Південь, хтось за Схід», — заявив міністр закордонних справ Люксембурга Жан Ассельборн. Це може негативно позначитися на цілісності Європи. Скепсис з цього приводу висловила й Єврокомісія. За словами єврокомісара із зовнішньої політики Беніти Ферреро-Вальднер, проти поглиблення співпраці нічого й не заперечиш, однак воно має на політиці добросусідства й не суперечити таким уже наявним інструментам, як «Сінергія Чорного моря».

Ферреро-Вальднер наполегливо застерегла від спроби підготувати нове розширення на Схід. «Одна країна не може змінити політику Євросоюзу», — зауважила вона. І це «погана ідея» обнадіювати, наприклад, Україну перспективою вступу до ЄС. Наразі ЄС веде переговори щодо членства лише з Хорватією та Туреччиною.

ДО РЕЧI

26 травня українське зовнішньополітичне відомство висловило свою позицію щодо розробки східного виміру політики Європейського Союзу. «МЗС України уважно стежить за процесом обговорення в рамках ЄС концепції т.зв. «східного партнерства». Поява такої ініціативи з усією очевидністю свідчить про необхідність вироблення з боку ЄС дієвого східного виміру політики Європейського Союзу. Українська сторона вітає зусилля, спрямовані на пошук нових рамок відносин між Європейським Союзом та іншими європейськими країнами, що відповідали б реальному рівню їхніх взаємин, а також враховували б стратегічне бачення цими державами кінцевої мети інтеграції з ЄС. Успіх цих зусиль залежатиме від здатності ЄС підтримувати регулярний і тісний діалог з країнами-партнерами, в т.ч. Україною, у ході розвитку концепції т.зв. східного партнерства відповідно до принципу спільної власності. Вважаємо, що ініціатива т.зв. східного партнерства повинна передбачати надання чіткої перспективи членства в ЄС європейським сусідам ЄС, які конкретними діями і реальними досягненнями доводять серйозність своїх євроінтеграційних амбіцій. Ініціативи, що обговорюються всередині ЄС, мають передбачати додаткові заходи та адекватні інструменти, які б суттєво посилювали існуючі двосторонні рамки співробітництва, сприяли успішному виконанню завдань на шляху інтеграції України в ЄС», — йдеться в коментарі, розміщеному на сайті МЗС України.

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать