Кому потрібен злиденний кордон?
Ділянка кордону, контрольована Котовським прикордонним загоном, особлива - це кордон із Придністров'ям, державою невизнаною. Тож кордону як такого немає. Ні прикордонної смуги, ні звичних прикордонних стовпів. Контролюють ділянку 14 прикордонних застав. До 1995 року їх було 20. Тоді з України масово вивозили товари. Коли ажіотаж упав, кількість застав "через непотрібність" скоротили. Тепер ситуація змінилася: дешеві товари ввозяться винятково в Україну. Однак, за оцінками офіцерів розвідзагону, прикордонники у змозі затримати приблизно 10% контрабанди, яка перетинає українсько-молдовський кордон.
На заставах катастрофічно бракує людей. У найкращому випадку їх укомплектовано на 40%. Про це нашу газету повідомив капітан Михайло Сисін, розмовляючи паралельно по "супертелефону"-комутатору, який пережив півстолітній ювілей.
Бідність - "бич" прикордонників. Зарплату вже два місяці не платять. Востаннє пайок видали... яйцями. Причому всім дісталося суворо за рангом: офіцерам - по 36, прапорщикам - по 32.
Заставу в Лучинському вважають однією з найкращих. Лише в січні прикордонники принесли держбюджету, затримуючи контрабанду, понад 65 тисяч гривень. Але на добробуті застави "ударна" служба не позначилася. "Вершки" від реалізації контрабанди знімає митниця. Після піймання порушників представники митної служби зобов'язані описати товар і оцінити вартість контрабанди. Згодом вони опечатують продукцію і, як правило, пускають її в реалізацію. При цьому митникам передбачено дивіденди. А тим, хто затримав порушників, інколи ризикуючи своїм життям, не передбачено нічого. Тож немає в прикордонників не лише бюджетних, а й власних коштів. Тож затримують сигаретні автокаравани контрабандистів тим, що під руку попаде. Тим, що в прикордонників називається "засобами екстреного затримання". Це пожежні шланги із залізними штирями, дошки з цвяхами, ланцюги з привареними загостреними шматками електродів.
Скромний побут в українських прикордонників. Приміром, заставу "Степанівка" розташовано в приміщеннях колишнього тубдиспансеру й моргу. Застава "Лучинське" міститься у старому будинку, де воїни колись елітного війська і сплять, і їдять. Щоправда, офіцери недавно відсвяткували новосілля. Поруч із врослою в землю прикордонною "хатою" зведено кілька бетонних будинків. Як повідомили "День" на заставі, такі будинки зводять лише на теплому кримському узбережжі. Обігріти їх узимку практично неможливо. Однак через відсутність коштів опалення прикордонникам так і не провели. Холод не тітка. Офіцерам довелося газифікувати "новобуд" за свій кошт.
Замучені злиднями прикордонники все ще служать. Охороняють кордон, приносячи державі прибутки. Однак, судячи з усього, брак коштів у бюджеті - не єдина причина малоефективної роботи прикордонного загону.
З розповіді Дениса Кваші, офіцера виховного відділу Котовського прикордонного загону, напрошується єдиний висновок - злиденний кордон комусь дуже потрібен.
Скандальний випадок стався на Різдво. Під час свят потоки контрабанди значно зростають. У цей період дороги контролюють подвійні наряди. Дві "фури" "Volvo" йшли напролом, не реагуючи на вимогу зупинитися. Прапорщик Кузнєцов пострілом упритул у колеса зупинив лише одну машину. За документами, у вантажівці везли устаткування для якогось підприємства. Насправді в кузові були сигарети "Ротманс" на 200 тисяч доларів за ринковою вартістю.
Вантаж супроводжував полковник міліції одного з райвідділів Одеської області.
Наступного дня з Одеси від начальства надійшов наказ: посилену охорону зняти й перейти на звичайне патрулювання. Ще за кілька днів закінчилося службове розслідування у "справі" прапорщика Кузнєцова: чи правильно він застосував зброю. Адже прикордоннику дозволяють відкривати вогонь лише з метою самозахисту...
"Будувати" кордон, поставлений на коліна, дуже легко. І вигідно...
Выпуск газеты №:
№87, (2007)Section
Суспільство