«Якщо Литвин стане головою Ради – це кінець політичної кар’єри Порошенка», - експерт

Новим спікером парламенту може стати… Володимир Литвин. Про це у себе на сторінці у Фейсбуці пише голова Наглядової Ради Інституту Світової політики Віктор Шлінчак: «Сьогодні (29 травня – Авт.) під обрання нового голову парламенту (Володимира Литвина) є 265 голосів. З списком цих депутатів Литвин буде зустрічатися з Порошенком уже сьогодні – і від цієї розмови буде залежати дуже багато». Подібний «поворот» цілком можливий, адже після обрання нового президента, в парламенті почалося перегрупування сил. Вимогу суспільства – дострокові парламентські вибори – Петро Порошенко вже підтвердив, але як буде насправді, поки сказати складно. Занадто вже багато охочих залишитися в цьому складі парламенту.
КОМЕНТАРІ
«ПРИЗНАЧЕННЯ ЛИТВИНА – БІЛЬШ НІЖ НЕПРИЙНЯТНО, БО ЛЮДИ ЧЕКАЮТЬ НОВИХ ОБЛИЧ І РЕАЛЬНИХ ЗМІН»
Юрій ДЕРЕВ’ЯНКО, народний депутат України:
- Сьогодні ми формально маємо коаліцію, але фактично вона є недієздатною, бо не може приймати закони. У четвер в Раді представники однієї з груп висловилися, що треба змінити керівництво парламенту. Саме тому, можливо, вони і не голосують. Останнім часом коаліція не є дієздатністю. Це пов’язано також і з тим, що з 250 членів коаліції є 2 групи, які пов’язані із Партією регіонів. Ці люди виступають проти будь-яких якісних змін в країні. Я не вірю, що таким складом парламенту можна зробити щось для нашої країни.
9 з 10 громадян України висловлюються за оновленням влади. Вже переобрали президента, тепер черга за парламентом, а далі черга за органами місцевого самоврядування. Треба якнайшвидше провести перевибори до Верховної Ради, попередньо ухваливши Закон «Про вибори», який би передбачав голосування за відкритими списками. І другий закон – щодо прозорості фінансування політичних партій, щоб люди розуміли, хто стоїть за тією чи іншою партією та впливає на її політичні рішення.
В четвер група Литвина відверто натякала на те, що голова ВР не справляється зі своїми обов’язками і треба його переобрати, тоді парламент працюватиме більш ефективно. Говорячи це, вони натякали, що є така людина, яка здатна об’єднати парламент. Теоретично можна передбачити, що Литвин і є цією кандидатурою. Можливо, зараз ідуть кулуарні домовленості...
Новий президент обіцяв забезпечити переобрання Верховної Ради, а призначення в нинішньому парламенті Литвина – більш ніж неприйнятно, бо люди чекають нових облич, реальних змін. Люди досягли суспільної, громадської зрілості, щоб делегувати до влади обранців, які б відповідали суспільним запитам і потребам громадськості.
Будь-які кадрові зміни будуть мати лише короткостроковий, тимчасовий характер. Політичні сили мають бути готові йти на вибори, щоб сформувати новий парламент, який почав би працювати та приймати ефективні рішення та задати нову якість роботи Верховної Ради. Роль спікера в цьому питанні більш технічна та організаційна, адже голосують депутати. Тому потрібна якісна зміна роботи парламенту із паралельною люстрацією народних депутатів.
«ЛИТВИН НА ПОСАДІ ГОЛОВИ ПАРЛАМЕНТУ – ОЗНАЧАЄ, ЩО НЕ БУЛО ЗАГИБЛИХ НА МАЙДАНІ І НЕМАЄ ОКУПАЦІЇ РОСІЄЮ»
Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»:
- Призначення Литвина головою Верховної Ради буде символічним ударом, способом знущання та першим кроком до реваншу всіх тих сил, які правили країною в останні 15 років, незалежно від Ющенка та його брата по нещастю Януковича. Це буде дуже велика образа не лише для Майдану, але й для громадськості.
Сама необхідність щось робити з парламентом дуже проста. По-перше, його потрібно змінювати, а він різними формальними конфігураціями намагається залишитися на плаву. Ця Верховна Рада приймала активну участь у формуванні режиму особистої влади Януковича і несе відповідальність за те, що коїлося в останні кілька років. І ті люди, які знищували демократію, Майдан та підписували антиєвропейські закони, зараз готові йти до «світлого майбутнього» і хочуть, щоб їх залишили. Звідси ці пошуки хворої більшості.
По-друге, справа не у відповідальності або помсті депутатам від минулої більшості. Справа в тому, що суспільство дуже сильно змінилося після Майдану і вторгнення Росії. Це ми бачимо навіть по результатах президентських виборів. Відповідно, повинен бути новий парламент.
З одного боку, Турчинов після слабкого результату Тимошенко може з нею не церемонитися і спокійно залишитися головою Верховної Ради. З іншого боку, існують старі надійні друзі – ПР, КПУ та деякі мажоритарники, які готові присягнути Порошенкові. І тут спливає проблема Литвина – проблема вічної людини, як Дункан Маклауд – вічне політичне обличчя. Саме він готовий замінити Турчинова та очолити пропорошенківську більшість.
З одного боку, Порошенко згоден на розпуск парламенту, адже він говорив про нову політику. З іншого боку, Порошенко став заручником власних пропагандистських хитрощів, коли сказав: «так, я старий політик – працював зі старими президентами, прем’єрами, дружив із Тимошенко, Януковичем, Ющенко, але зараз я буду новим». Тепер комуністи і регіони говорять: «якщо ти старий політик залишився і тобі повірили, то і ми можемо стати новими»».
Нова коаліція та Литвин – це найневдаліша конфігурація в даній ситуації. Мало того, що ми залишаємо регіоналів і комуністів – людей, які ненавидять все, що пов’язане з Україною, так ще і знову спливає людина, яка так потопталася по українській політиці.
Сам Литвин на посаді голови Верховної Ради – це дуже поганий показник, який говорить, що в країні нічого не відбулося: немає загиблих, немає окупації Росією. Точніше, все відбулося, але влада від цього не змінюється і це не дуже сподобається населенню.
Призначення Литвина головою ВР буде реальним кінцем політичної кар’єри Порошенка, яка ще так і не почалася, – набагато швидшим, аніж у Януковича. Від Януковича ми нічого іншого не очікували – ми знали що це, але не знали, що це буде так боляче та жорстоко. А від Порошенка ми очікуємо певних змін. І якщо Порошенко зупинить зміни і спиратиметься на нову коаліцію із Литвином на чолі, то це буде пасткою для президента.
Автор
Дмитро КривцунSection
Політика