Перейти к основному содержанию

«Це справжня правова консультація!»

Учасники Літньої школи журналістики «Дня» – про спілкування з медіа-юристом Тетяною Котюжинською
24 июля, 19:33

Зустрічі в рамках Літньої школи журналістики все частіше набувають форми майстер-класів. Яскравий приклад – спілкування «школярів» з головним юрисконсультом Національної спілки журналістів України Тетяною Котюжинською. До речі, пані Тетяна сама виявила ініціативу й зголосилася зустрітися з учасниками Літньої школи. Медіа-юрист розповіла «школярам» про  останні зміни в українському законодавстві, пов’язані з роботою журналістів й дала багато корисних практичних порад. Зокрема, йшлося про те, як грамотно писати інформаційні запити та які права має медійник під час спілкування з органами державної влади.

Поділилися пані Тетяна й своїм баченням нинішньої місії Національної спілки журналістів України – найстаршого і найбільшого вітчизняного об’єднання журналістів, що його зараз так модно критикувати. «НСЖУ існує з 1959 року, – розповідає Тетяна Котюжинська. – Звичайно це було суто радянське утворення – тоді можна було працювати журналістом, тільки якщо ти був дійсним членом спілки. В 90-х роках постало питання: чи потрібна вона взагалі, якщо членство перестало бути обов’язковою умовою працевлаштування.

Справжня журналістська профспілка, яка могла б постати на її місці, так і не виникла. Як і в інших секторах економіки, цього не сталося передусім через низький рівень доходів найманих працівників. Тим не менше головним завданням НСЖУ залишається захист працівників ЗМІ, передусім від тиску власників. Сьогодні вона виконує три головні функції.

По-перше, спілка – це публічний механізм, рупор; по-друге, це – гаряча лінія юридичної консультації й по-третє, НСЖУ займається розробкою і лобіюванням законодавства. Про доцільність існування Спілки свідчить, зокрема, кількість її членів – якщо у 1997 році йшлося про 8 тисяч, то нині їх аж 21 тисяча».

За словам Тетяни Котюжинської, у зв’язку з відсутністю професійної профспілки, статус журналіста в Україні вкрай невизначений й має мало спільного з європейською практикою. «Замість редакційного посвідчення у країнах Заходу існує єдина прес-карта, – пояснює медіа-експерт – Так, наприклад, у Британії законодавство ніяк не регулює статус журналіста, але тамтешня профспілка журналістів підписала угоду з профспілкою поліцейських про те, що поліція визнає прес-карту профспілки журналістів.

У Франції статус журналіста визначає законодавство, але видавати прес-карту має право лише профспілка. Таким чином редакція не має права брати на роботу людину, якщо вона не є членом профспілки. Якщо ти порушив професійні стандарти, у тебе можуть забрати прес-карту – працевлаштуватись журналістом після цього практично неможливо».

Суттєво відрізняються від українських й принципи роботи журналістів у гарячих точках, запроваджені у Європі. «Наприклад, у британському агентстві Reuters є лише п’ять журналістів, які мають право працювати на території бойових дій, – розповідає Тетяна Котюжинська. – Будь-кого, як у нас, вони туди не посилають. У цих співробітників є підписаний контракт терміном на два роки. Зарплата – дуже висока, а у випадку загибелі журналіста його сім’я отримує величезну компенсацію».

Окрім цього під час спілкування зі «школярами» Тетяна Котюжинська поділилася власним баченням перспектив суспільного телебачення в Україні, розповіла про неоднозначність такого явища як джинса, а також про юридичні труднощі боротьби з російською пропагандою. Під кінець зустрічі дискусія торкнулася й значно більш глобальних тем, на кшталт принципів функціонування демократичного суспільства.

ВРАЖЕННЯ:

Леся СУХОМЛИН, Бердянський педагогічний університет:

– Журналісти повинні бути освіченими у правових питаннях. Тетяна Котюжинська не лише розповіла про зміни, внесені нещодавно до Закону про доступ до публічної інформації, але й пояснила як розумно ним користуватися. Здивувало те, що сам закон мав лише десять сторінок тексту, а запроваджені новації – аж 17. Доступно й просто медіа-експерт розповіла про специфіку роботи з інформаційними запитами. Година зустрічі подарувала мені багато практичних знань, які неодмінно знадобляться під час роботи над майбутніми матеріалами.

Христина ЛУШИНА, Львівський національний університет ім. І. Франка:

– Зустріч із Тетяною Котюжинською – це справжня правова консультація! Медіа-юрист дала багато корисних порад на всі випадки життя: до кого може звернутися журналіст за допомогою, як йому захистити свої права, як отримати потрібну інформацію, опираючись на українське законодавство. Дякую Тетяні Котюжинській за те, що вона знайшла час і можливість завітати до Літньої школи журналістики «Дня»!

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать