Кияни вимагають грошей на діаліз
18 листопада декілька сотень активістів вийшли до Кабміну з вимогою профінансувати лікування хвороб нирок, діабету і гемофілії
Більше півтисячі киян із хронічною нирковою недостатністю за декілька днів можуть лишитися без необхідної допомоги. З початку цього року Київ не платив постачальникам обладнання для гемодіалізу – процедури очищення крові. Борг міста перед компаніями сягає декількох десятків мільйонів гривень – ці кошти прописані у держбюджеті, але досі не дійшли до казни Києва. У листопаді медичні виробники припинили постачання препаратів для діалізу.
Тиждень тому активісти пікетували КМДА, тоді міський голова Києва Віталій Кличко попросив Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка вирішити ситуацію. Голова уряду доручив Міністерству охорони здоров’я і Міністерству фінансів розібратися у проблемі, препарати для діалізу видали ще на тиждень – і все. «У нашому новому зверненні ми дякуємо Арсенію Яценюку за оперативність і просимо його проконтролювати діяльність міністерств, які відповідають за фінансування нашого лікування», - розповіла голова громадської організації «Нефро-Надія» Тетяна Ольховик.
До протестувальників вийшов представник департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів Олександр Ільєнко. Чиновник пообіцяв, що Міністерство фінансів вирішить питання із постачанням ліків «оперативно». «Звернення Прем’єра оперативно розглянуто. Тепер Мінфін має виділити кошти, але треба точно знати, яка сума потрібна і для яких регіонів. Ці дані має передати МОЗ», - зазначив Олександр Ільєнко.
Пацієнти не мають часу чекати: діаліз треба проводити раз на кілька днів, без цієї процедури хворі живуть менше двох тижнів. Олена Варченко має хронічну ниркову недостатність шість років. Олена розповідає: «Якщо грошей не дадуть, виходу з цієї ситуації немає. Ми шукаємо діалізні центри по всій Україні, частина людей виїжджає до Росії – доводиться. Сама я з Луганська, нещодавно знайома із зони АТО потрапила до Ростова, там їй організували і житло, і лікування. А ми, патріоти, нікуди не дінемося».
За словами Олени Варченко, пацієнти давно закуповують ліки самі, держава оплачує тільки діалізатори, розхідники для процедури. «Залежимо від держави через розхідники – вони дуже дорогі, мінімум тисячу гривень коштує система для однієї процедури. А діаліз нічим замінити не можна, в Україні заборонено пересаджувати нирки», - говорить Олена.
«Проблеми із постачанням у Києві тривають декілька років, але вони не були настільки гострими. Ніколи не зупинялися усі діалізні центри міста», - наголошує Тетяна Ольховик.
Автор
Марія ПрокопенкоSection
День України