Перейти к основному содержанию

"Майже війна"

У Києві представили нову документальну стрічку про Євромайдан
10 января, 13:49
Фото Артема Спіпачука, "День"

Вже більше року минуло після початку Революції гідності, однак осмислювати ці події ми будемо ще дуже довго. На щастя, матеріалів, які допомагають процесові – аудіовізуальних і текстових, художніх і документальних, професійних і аматорських – збереглося більш ніж достатньо. Адже чи не кожен учасник Євромайдану намагався у доступній йому формі фіксувати все, що відбувається довкола. Сьогодні результати цієї роботи продовжують з’являтися у нових публікаціях та на екранах. Так, нещодавно у приміщенні Києво-Могилянської академії власний погляд на події минулого року представили творці фільму «Майже весна».

Над створенням стрічки працювало п’ятеро людей: Іван Підгірний (режисер і оператор), В’ячеслав Чорний (журналіст в кадрі), Володимир Овчаренко (оператор), Юлія Кропив’янська (журналіст в кадрі і консультант) та Дмитро Федорчук. Жоден з авторів не немає профільної освіти, але для них це вже не перша спільна робота – раніше з’явилися також дві ігрові короткометражки, одна з яких навіть брала участь у кінофестивалі «Молодість». Монтували відзнятий матеріал власними силами.

Ідея картини виникла у двох товаришів Івана Підгірного і В’ячеслава Чорного наприкінці 2013 року. Обоє – історики, випускники КНУ ім. Шевченка. «Передусім ми прагнули просто зафіксувати події, які відбувалися, оскільки вже у грудні-січні стало зрозуміло, що це доленосні моменти нашої історії, – розповідає В’ячеслав Чорний. – Чесно кажучи, спершу навіть не дуже уявляли, що з цього матеріалу вийде в результаті». За словам хлопців, фільм був для них також своєрідним способом зробити власний внесок до загальної справи. «Коли спостерігали за всім, задумались – що конкретно ми можемо зробити? – пригадує Іван Підгірний. – Як від бійців на барикадах від нас зі Славою користь мінімальна, хоча й там були. Як ще можемо допомогти, окрім як теплими речами? Оскільки вміємо знімати, вирішили спробувати – раптом щось вийде. Словом, не сиділось нам вдома – так і з’явився фільм».

Документальна стрічка охоплює період з 8 січня і до повалення режиму Януковича у лютому.  Хронометраж – 45 хвилин. Звичайно вмістити у цей час всі ключові події було неможливо та й автори, здається, не ставили собі цього за мету, але декілька цікавих епізодів камера зафіксувала. Впродовж фільму журналісти ходять по революційних місцях, спілкуючись з протестувальниками. В кадр потрапляє протистояння поруч з Києво-Святошинським районним судом, під час якого «беркутівці» були змушені пройти через «коридор ганьби». Також до фільму увійшли сутички на вулиці Грушевського й сюжет про те, як активісти захищають від міліції поранених побратимів у лікарні. Картину супроводжують англомовні субтитри, що суттєво збільшує її потенційну аудиторію.

За словами авторів, учасники протестів до зйомки ставилися по-різному. «Деякі люди просили не знімати їх і це цілком зрозуміло, – розповідає Іван Підгірний. – Так, наприклад, в Українському домі дозволили зафільмувати лише Бібліотеку Майдану. Хоча якихось аж надто негативних реакцій на нашу камеру пригадати не можу. Пам’ятаю, коли знімали на вулиці Грушевського, один з активістів подумав, що ми просто прийшли сфотографуватись, і висловив своє обурення. Але жодного конфлікту не виникло. До слова, особисто в мене люди, які приходили зробити «селфі» на фоні спалених автобусів, коли все вже закінчилось, викликали ідентичні емоції. Здебільшого ж протестувальники зустрічали нас привітно».

Загалом представлена стрічка має дещо фрагментарний характер – це скоріше окремі замальовки, а не спроба відтворити всю історію Майдану. Немає тут й якогось аналізу чи висновків. За словами авторів, своєю роботою вони прагнули дати можливість учасникам подій пригадати, як все відбувалось. Й з цією місією вони безумовно впорались. Сьогодні, у 2015 році, січень-лютий 2014-го здаються нам водночас близькими й далекими. Як свідчить назва фільму, тоді, на Майдані, попри всі жахливі жертви, межа між миром та війною залишилася недоторканою. Зруйнували її згодом й у тому місці, де ніхто не чекав... З тих пір навіть слова змінили для нас своє значення – «бойові дії» і «перемир’я», про які говорить журналіст, стоячи на вулиці Грушевського, зараз викликають зовсім інші асоціації.

Ознайомитись зі стрічкою «Майже війна» можна на Youtube, де вона з’явилась невдовзі після показу.

 

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать