«Тернополю потрібен ривок, який може дати тільки креатив»
Регіон нарешті має голову ОДА – 35-річного Степана БарнуП’ять місяців Тернопільщина жила без очільника області. А тому за цей час в Інтернеті з’являлося чимало гіпотез щодо кандидатури на посаду голови ОДА. На минулу п’ятницю вже й «призначили» приїзд Президента України Петра Порошенка для представлення нового керівника краю. А тому інформація, що з’явилася 1-го квітня про те, що глава держави все ж прибуде в цей четвер представляти голову ОДА, яким має стати Степан Барна — народний депутат від пропрезидентського блоку, здавалася першоквітневим жартом. Але це нарешті звершилось і, представляючи 2-го квітня керівника області, Петро Порошенко наголосив, що часу новому голові на розгойдування не дасть, а строго питатиме за роботу вже з наступного дня. Президент також зазначив, що добре знає Степана Барну ще з часів Помаранчевої революції. «Людина з якісною освітою, справжній патріот, людина, яка не байдужа і готова працювати в моєму режимі —24 години на добу без вихідних. І саме такі вимоги сьогодні до української влади», — акцентував Петро Порошенко. Важливим в цьому призначенні він вважає і те, що новий очільник народився і виріс на Тернопільщині, а тому йому знайомі проблеми області.
Тридцятип’ятирічний Степан Барна за фахом економіст та історик. На Тернопільщині відомий як активний громадський і політичний діяч. Чи вдасться йому здивувати краян реальною роботою, покаже час. Адже, як кажуть тернополяни, протягом часу, що область функціонувала без голови облдержадміністрації, гірше не стало і абсолютно не відчувалося різниці. Стосовно самої кандидатури, то пересічні тернополяни хотіли би бачити на головній посаді області досвідченого фахівця-господарника, хоча не виключають креативного підходу до вирішення проблем краю молодим, енергійним керівником.
Про «список» завдань для нового очільника – у коментарі експерта:
Леонід БИЦЮРА, заступник голови Тернопільської ОДА:
- Основна проблема, яка в нас є зараз: дестабілізація у взаємодії обласної ради і облдержадміністрації. Тобто немає паритету стосунків між ними через слабке управління. Перш за все його потрібно встановити, щоб це була справді одна команда, одна упряжка, щоби не було перетягувань канату, взаємного поборювання і конкуренції.
Важливе питання для області — проблема зайнятості. У нас більша частина задіяна в бюджетній сфері і торгівлі. Це ті сфери, які дають найнижчу зарплату і найнижчий ефект доданої вартості. Тобто, передбачається перетік в інші сфери зайнятості. Відповідно постає вагоме питання перекваліфікації. Це глобальне питання, бо в цілому добробут людей падає.
А по значимості наперед постало питання роботи з населенням щодо впровадження урядових і президентських реформ. Це доволі складно, оскільки з 1-го квітня зросли тарифи на житлово-комунальні послуги. Населення реально бідне і з ним нелегко такі глобальні речі просувати на рівні України чи говорити, наприклад, про відновлення машинобудування на Тернопільщині. Люди простіше сприймають відсутність грошей в своїй кишені або на рахунках.
Дуже серйозна реформа йде територіальна. Саме облдержадміністрація має зробити перспективний план формування територій громад і він має бути погоджений з обласною радою і погоджений Кабміном. Тобто керівник адміністрації мусить знайти компроміс інтересів громад, які готові об’єднуватися, і виконавчих органів, які там розміщені. Це також дуже важливо, адже ми отримаємо лише місячний термін для формування перспективного плану і це дуже короткий термін. Попередня реформа готувалася мінімум півтора року. Дуже важливо, щоб голова ОДА міг забезпечити контакт з адміністрацією Президента і Кабміном. Є питання і просування самої області як транспортно-логістичної території, центру Західної України. Тоді ми можемо ефективно працювати з можливими інвесторами. Оскільки, в нас дуже низький внутрішній споживчий ринок, мала купівельна спроможність наших жителів, то ми повинні працювати на зовнішні ринки. Має відбутися зміна структури економіки. Це також на відповідальності нового голови ОДА. А щоб стимулювати зміну структури економіки, нам треба розворушити мале підприємництво в галузях сільського господарства і промисловості.
Важливий момент в тому, що через економічні санкції до Росії, дуже впав експорт в Росію і країни СНД. Тому важлива ділянка в роботі ОДА — стимулювання сертифікації продукції та виробництва місцевих виробників для виходу на європейський ринок.
Потрібно вирішувати і проблему деградації села створенням кооперативів, налагодити внутрішньообласний ринок палива. Якщо і далі перераховувати проблемні ділянки, то потрібно наголосити і на неграмотному проведенні мобілізації в області.
Чекаємо від нового голови і налагодження роботи з нашими народними депутатами. Тому, що досі від наявності їх у Верховній Раді України ефекту не було.
Сучасний голова ОДА має стати адміністратором процесу, вміти організувати роботу. Це його задача. Планування, організація, контроль — усе дуже просто. Але разом з тим, він має змінити методи роботи ОДА. Потрібна гнучка система управління для області. Це свого роду операційна оболонка для адміністрування процесами і він має бути координатором. Завжди проблемою для нашої області були особисті і політичні амбіції у час вирішення важливих для краю питань, які все руйнували. Так неодноразово було у вирішенні спільних питань облради і ОДА, окремих керівників. Треба бути незалежним арбітром. Фактично ми всі розуміємо, що у керівника має бути досвід, але є люди, які пропрацювали 20-30 років і вже не цікавляться нововведеннями, вони менш гнучкі, щоб задіяти іншу практику іншу, і дуже багато процесів в Тернопільській області відбувається просто по інерції в уставленому порядку. А тому в нас величезна диспропорція в розвитку порівняно з сусідніми регіонами. Тернополю потрібен ривок, який може дати тільки якийсь креатив, нестандартний підхід. А тому великі сподівання на те, що той ривок буде за рахунок не досвіду, а нового підходу до вирішення питань.
Автор
Лариса ОсадчукSection
День України